Nejdříve krátký pohled do listopadových statistik. Hasiči vyjeli ze svých stanic ke 106 událostem, při kterých se naštěstí setkali jen s jednou zraněnou osobou a škodou téměř 470 tisíc korun. Poslední měsíc v roce se ale mohou celkem lichotivá čísla zhoršit. Téměř v každé domácnosti totiž přibývá výzdoba opatřená svíčkami. Věnce, svícny či kytice ale nelze položit kamkoliv.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Samozřejmostí by měla být nehořlavá podložka a bezpečná vzdálenost od závěsů a záclon. V žádném případě neumísťovat tyto vánoční dekorace do různých nábytkových skříněk anebo dokonce na televizor. Další zásadou by mělo být, že svíčky nenecháváme v žádném případě bez dohledu, protože ani stabilní svíce ani stabilní stůl nejsou zárukou bezpečí. Svíci například může shodit malé dítě nebo domácí zvíře."
Svíčky, které nejsou umístěny v nehořlavé a tepelně izolující misce, není vhodné vůbec zapalovat. To se týká i vánočního stromečku, kde by se zásadně měly používat skřipce s miskou na horký vosk. Prskavky by měly být používány pouze tehdy, pokud je pod stromečkem nehořlavá podložka. Další nebezpečí pak číhá při silvestrovských oslavách a používání zábavní pyrotechniky.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Při nákupu pyrotechniky bychom měli být obezřetní a dbát na to, aby byl výrobek opatřen návodem výrobce v českém jazyce a aby na něm byla vyznačena třída nebezpečnosti. Pyrotechniku bychom měli skladovat v chladu a suchu a mimo dosah dětí. Rovněž bychom se měli vyvarovat použití různé podomácky vyrobené a neschválené pyrotechniky. Při manipulaci bychom neměli mířit na sebe ani na ostatní osoby, nepoužívat pyrotechniku pod vlivem alkoholu a nesbírat nevybuchlé petardy."