Mezi druháky v Základní škole Sjednocení zamířili policejní preventisté s hromadou sešitů. Dětem tak předali nejen školní pomůcku, ale i užitečné rady - základy bezpečného chování zobrazené na modelových případech.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Jedná se o ilustrované sešity, na kterých jsou vyobrazené rizikové situace, se kterými se děti mohou setkat. Například situace, když dítě osloví nějaký cizí člověk, situace u vody nebo když se dítě ztratí. Takže všechny tyto situace s dětmi rozebereme, jej jich celkem deset. V rámci besedy jim řekneme, jak správně v těchto situacích reagovat a taky jak jim předcházet, aby k nim vůbec nedošlo.”
Na titulní straně sešitu se symbol preventivní akce - majáček - mračí a červeně bliká - situace je tu vykreslena tak, jak by se v ní děti chovat neměly. Na zadní straně je logo výstražného světýlka modré a usměvavé - zde je kresba správného jednání.
žáci 2. A, ZŠ Sjednocení:
“Já jsem si zapamatovala, že se nemůžeme vzít dobrůtku od cizího pána, a máme utéct.”
“Já si pamatuju všechna čísla, 158, 155, 150 a 112.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Ke konkrétní rizikové situaci jsou v tom sešitě popsané i základní zásady bezpečného chování, a také tam jsou uvedená důležitá telefonní čísla na tísňovou linku, policii, hasiče a záchrannou službu. Plus jsou tam uvedeny informace, co všechno dítě musí sdělit, pokud na některou z těchto linek musí volat. Protože se setkáváme se situacemi, že třeba i dospělí, když musí volat na tísňovou linku, tak je to pro ně stresová situace, a někdy nám říkají, že si pomalu ani nemohu vzpomenout, jak se jmenují. Takže se snažíme i děti připravit na to, že třeba někdy budou muset na tu linku volat, a aby to potom dobře zvládly, abychom je připravili na to, co ten operační po nich bude chtít za informace.”
Milena Dvořáková, učitelka ZŠ Sjednocení: “Jako učitelé velmi vítáme preventivní programy české policie. Pomáhají nám ve výuce a vlastně upevňují znalosti, které děti získávají ve škole v hodinách předmětu Člověk a jeho svět. My jsme přesvědčeni o tom, že prevence je pro žáky velmi důležitá, jak v oblasti bezpečnosti přecházení přes vozovku, tak vůbec v ohrožení, které na děti číhají z různých stran.”
Tento projekt “Majáček - policejní rádce nejmenších” vytvořilo ředitelství Policie České republiky Moravskoslezského kraje, preventisté s ním poprvé předstoupili před školáky v loňském roce.