- Načítám...
Povodeň 2009: Den 8. „Povodeň řádila také v Loučce“
Relativně nejmenší škody z místních částí Nového Jičína utrpěla během povodně Loučka. Přesto i tam lidé obnovují poničené zahrady nebo částečně zatopené domy. Bahno zahubilo ryby v sádkách na Grasmance, valící se voda z polí pak zaplnila sklepy panelových domů na sídlišti. Od větší katastrofy zachránila Loučku retenční nádrž pod Starým Jičínem.
Povodeň 2009: Den 8. „Sběrné centrum v divadle ukončilo příjem“
Už od soboty funguje v Beskydském divadle sběrné centrum pro materiální pomoc zaplaveným oblastem. Ve dvou prostorách se nachází velké množství oblečení, přikrývek, gumáků či pracovních nástrojů. Lidé sběrné centrum doslova zahltili nabídkami pomoci. Středisko tak dnes ukončilo příjem, v dalších dnech bude materiál pouze vydávat.
Povodeň 2009: Den 7. „Premiér přijel jednat o finanční pomoci
Novojičínsko navštívil v úterý v poledne premiér české vlády Jan Fischer. Spolu s ministry a vysokými úředníky zjišťoval, jaké požadavky jednotlivé obce mají a starostům také nastínil možnosti čerpání prostředků.
Povodeň 2009: Den 7. „Premiér přijel jednat o finanční pomoci"
Novojičínsko navštívil v úterý v poledne premiér české vlády Jan Fischer. Spolu s ministry a vysokými úředníky zjišťoval, jaké požadavky jednotlivé obce mají a starostům také nastínil možnosti čerpání prostředků. Nový Jičín je schopen krátkodobě přijmout několik desítek lidí, kteří v okolních obcích přišli o střechu nad hlavou.
Povodeň 2009: Den 6. „Šenov se nestihl na povodeň připravit“
Velké škody napáchala povodeň také v sousedním Šenově u Nového Jičína. Obec přišla o všechny lávky přes Jičínku a jeden důležitý most. Do Šenova dorazila povodňová vlna až po Novém Jičíně, přesto se tam nikdo nestačil na nic připravit. Největším problémem pro místní je stále vlhké počasí, které brání vysušování zdí.
Povodeň 2009: Den 6. „Na radnici jednal krizový štáb"
Starostové obcí z okolí Nového Jičína, pracovníci distribučních společností a humanitárních organizací a ředitelé hasičů a policie se v pondělí dopoledne sešli na novojičínské radnici, aby zkoordinovali další postup při likvidaci následků povodní. Nový Jičín odhaduje škody až na 170 milionů. Úřad práce je schopen nasadit do každé obce zhruba 10 nezaměstnaných na veřejné práce.
Třinec Dámy vpřed! / komedie
Mikulášská jarmark a rozsvícení vánočního stromu v Bílovci
The CELLO Boys / koncert
Povodeň 2009: Den 6. „Zámek v Kuníně dlouho neotevře“
Pravou pohromu způsobila středeční povodeň v zámku Kunín. Barokní sídlo, které teprve před několika lety prošlo zásadní rekonstrukcí, se bude muset znovu opravovat. Voda vyplavila celé přízemí včetně bytu kastelána Jaroslava Zezulčíka. Ten přišel o patnáct let práce uložené ve svém archivu.
Povodeň 2009: Den 5. „Starosta Týle: Zdravotní stav povodní postižených lidí je špatný"
Deštivá neděle se podepsala na psychice lidí v zasažených místních částech. Špatné počasí přidalo práci terénním psychologům. Krizová centra mají v současné době dostatek oblečení, chybí jim ale hlavně gumáky, pracovní nářadí či vysoušeče. Demolice nemine zhruba dvě desítky domů.
Povodeň 2009: Den 5. „Lidem hrozí zranění při práci“
Novojičínská nemocnice v neděli varovala obyvatele zaplavených oblastí a dobrovolníky před prací bez ochranných pomůcek. Lékaři už ošetřili několik zranění od rezavých hřebíků či ostrých hran. Nedělní odpolední déšť výrazně zpomalil obnovovací práce v místní části Žilina.
Povodeň 2009: Den 3. „Starosta Týle: Radnice pomůže materiálně i finančně“
Ivan Týle, starosta Nového Jičína, ubezpečuje občany, že pomůže materiálně i finančně. Již nyní předpokládá pomoc v řádech nejméně stovek tisíc.
Povodeň 2009: Den 4. „Na radnici jednal ministr obrany a hejtman“
Novojičínskou radnici navštívil v sobotu po poledni místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták. V doprovodu hejtmana Jaroslava Palase jednal s vedením města o prodloužení mandátu armády v Novém Jičíně. V pondělí bude o nových požadavcích jednat vláda, vojsko by mělo nasadit další těžkou techniku.
Povodeň 2009: Den 4. „Pomáhají vojáci, práce je stále dost“
V Bludovicích a Žilině se pomalu likvidují největší škody. Lidem vydatně pomáhají vojáci z Přáslavic na Olomoucku. Přenášejí hlavně těžké předměty do kontejnerů. Mnozí obyvatelé Bludovic přišli o všechno včetně pojistných smluv či domácích zvířat. Všechny pak vyděsil intenzivní déšť, který se naštěstí jenom krátce přehnal nad regionem v pátek večer.
Pracovníci ostrahy, strážní
Ostatní uklízeči a pomocníci
Ostatní uklízeči a pomocníci
Ostatní uklízeči a pomocníci
Povodeň 2009: Den 4. „Do města dorazila pomoc zdaleka“
V sobotu evidovaly úřady na stovky dobrovolníků z celé země, kteří ve městě pracují nebo přivezli humanitární pomoc. Do Bludovic dorazila jednotka dobrovolných hasičů až z 200 kilometrů vzdálené Chrudimi. Společnost Člověk v tísni dovezla ze skladu v Nymburku 120 naftových vysoušečů.
Povodeň 2009: Den 3. „Lidé si pomáhají navzájem“
Pmoc postiženým je nezbytná. Potřebují vodu, oblečení i hygienické prostředky. Zapojují se i ti, kterým voda neublížila.
Povodeň 2009: Den 3. „Lidé si pomáhají navzájem“
Věra Bezunková, vedoucí krizového centra Bludovice:
"Od včerejšího dne chodí občané sem, kde máme středisko, máme zajištěnou pitnou vodu, nějaké základní potraviny. Jinak naši pracovníci městského úřadu obešli celou obec z obou stran, roznášeli tam hygienické prostředky, potraviny, teď nám dovezli oblečení, ale to vyhlásíme rozhlasem, ať si lidi vezmou podle toho, jakou kdo potřebuje velikost. V odpoledních hodinách by sem měla přijet Adra."
Povodeň 2009: Den 3. „Děti mají ´mokrá´ vysvědčení“
Děti si začátek prázdnin představovaly určitě jinak. Známky na vysvědčení teď najednou nejsou důležité. Mnohé z nich přišly o všechno a o prázdninách budou pomáhat při úklidu.
Povodeň 2009: Den 3. „Děti mají ´mokrá´ vysvědčení“
Daniel Tedesko, žák 8.C z Bludovic:
"Vlastně tady to vysvědčení je teď asi moje první, všechno mám mokré, učebnice, knihy, elektroniku, prostě všechno."
Povodeň 2009: Den 3. „Největší škody jsou v Žilině a Bludovicích“
Místní části Žilina a Bludovice pomalu likvidují následky řádění přívalového deště. Město požádalo o 50 vojáků, kteří by měli hlavně postavit provizorní most, po kterém by mohla přejet těžká technika. Dvě krizová centra pro postižené obyvatele v obou místních částech nabízejí lidem základní potraviny a rady, jak dále postupovat.
Povodeň 2009: Den 3. „Starosta Týle: Radnice pomůže materiálně i finančně“
Ivan Týle (ODS), starosta města:
"Ujišťují vás, že všechny prostředky, které získáme, a už dneska mám představu o tom, že ty prostředky budou v řádech ne desítek, stovek tisíc, ale pokud možno miliónové, budou směřovat k vám, a budeme se vám snažit pomoci."
Povodeň 2009: Den 2. „Hejtman Palas hovoří o apokalypse“
Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas objíždí zasažené oblasti, monitoruje situaci a žádá ministerstva o pomoc i peníze.
Povodeň 2009: Den 2. „Hejtman Palas hovoří o apokalypse“
Jaroslav Palas (ČSSD), hejtman Moravskoslezského kraje:
"My jsme projeli všechna zasažená místa a musím říci, že škody na infrastruktuře jsou v řádu stovek milionů korun. Já jsem hovořil s panem premiérem Fischerem, s ministrem obrany Bartákem, s ministrem vnitra Pecinou, kde jsem je informoval o situaci, která tady je. V této chvíli zasedá bezpečnostní rada státu. My jsme vznesli požadavky jednak pomoci finanční, protože nejsme schopni ze svého rozpočtu tuto apokalypsu vyřešit. Za druhé jsme vznesli požadavek na poskytnutí vojska o síle pěti set mužů, aby nám pomohli v zasažených obcích po povodních ty škody odstraňovat."
Povodeň 2009: Den 2. „Policisté napočítali už 7 obětí“
Hasiči i policisté čekají až opadne voda. Již dnes kolem poledne ale jen na Novojočínsku evidují sedm obětí bleskové povodně.
Povodeň 2009: Den 2. „Policisté napočítali už 7 obětí“
Miroslava Michálková Šálková, mluvčí ÚO PČR Nový Jičín:
"Přibližně kolem poledne policisté měli evidovaných sedm obětí této povodně na Novojičínsku. Pět lidí utonulo v přímé souvislosti s tou katastrofou, která se stala."
Povodeň 2009: Den 2. „Jeseník nad Odrou zažívá tragedii“
Lidé v Jeseníku slyšeli sousedy jak volají o pomoc. Mnozí z nich strávili celou noc na střeše svého domu a ráno pak sledovali, jak se jejich dům sesouvá k zemi.
Povodeň 2009: Den 2. „Jeseník nad Odrou zažívá tragedii“
Nejkritičtější situace na celém Novojičínsku panovala v Jeseníku nad Odrou. Obcí se prohnala záplavová vlna z říčky Luže, která ničila domy a zabíjela místní obyvatele. Mnozí lidé museli přežít noc na střechách svých zatopených domů. Záchranáři nepomohli čtyřem lidem, kteří v obci zemřeli.