Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival Další břehy ve znamení štěstí

  • Opava,

V Opavě začal multižánrový festival Další břehy. Tématem letošního 23. ročníku jsou cesty ke štěstí. Vydat se na ně můžete po stopách výtvarného umění, filmu, divadla, hudby či literatury. Štěstí můžete hledat i v pomoci druhým. Právě benefiční akce ve prospěch postiženého Matýska festival zahajovala.

Hledači štěstí zaplnili kostel svatého Václava, aby se vydali na cestu za něčím tak vrtkavým a neuchopitelným, čím štěstí bezesporu je. Odpověď jim může dát třeba filmová adaptace Cyrana z Bergeracu, cestopisné vyprávění o Bhútánu, kde se místo hrubého domácího produktu měří štěstí nebo veselé obrázky Jiří Wintera Neprakty. A mnoho dalších akcí festivalu Další břehy.

„Udělat šťastným sebe a především své okolí, je základní úkol každé lidské bytosti. Já cítím, že je to teď v povětří. O štěstí se hodně hovoří, štěstí se studuje, v Dánsku vznikl institut výzkumu štěstí,“ vysvětluje výběr tématu pro letošní rok dramaturg Petr Rotrekl.

K pocitu štěstí přispěla jednotlivá vystoupení žáků opavské základní umělecké školy. A pak také benefiční aukce obrazů dětí ve prospěch desetiletého Matýska, který je upoutaný na invalidní vozík. Teď navíc přišel o maminku.
„Děti byly velmi nadšené. Ony mají prvek pomoci druhým v sobě přirozeně zakódovaný. Takže velmi nadšeně poskytovaly své obrázky na prodej a do aukce, popisuje učitelka Markéta Janečková z opavské ZUŠ, která s dětmi obrázky malovala.

Vyvolávací cena jednotlivých obrazů začínala na pěti set korunách. Zájemci přihazovali po stovkách. A leckdy to byl nelítostný souboj. Jeden z obrazů si domů odnesla také finalistka Superstar, Opavanka Viktorie Černíková, která v úvodní části programu zazpívala: „Je to na dobrou věc, tak si říkám, proč nepřispět,“ konstatovala.

Nejvyšší suma v dražbě padla za obraz jednorožce. Jeho majitelka jej získala za 3 100 korun. Všechna díla se podařilo vydražit za 36 366 Kč. Tyto peníze teď poputují k Matýskovi.

Pokud chcete ještě přispět, můžete poslat peníze přímo na účet: 2201535086/2010. Více informací najdete na www.pomocmatyskovi.webnode.cz.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy