Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zaměstnání vězňů není nic neobvyklého

  • Opava,

Víc jak polovina odsouzených z opavské věznice pracuje – šijí pytle, vyrábí reklamní předměty nebo třídí odpad. Vězni, kteří jsou zařazeni do mírnějšího režimu, mohou docházet do firem mimo zdi nápravného zařízení.

Kapacita opavské věznice je 372 odsouzených mužů a žen. Mnozí z nich by si rádi zkrátili čas za mřížemi prací. A také by si rádi vydělali nějakou tu korunu. Ovšem , nárok na zaměstnání a tudíž i pravidelný příjem mají jen bezproblémoví vězni, kteří byli odsouzeni ke kratším trestům.

„Zaměstnanost ve věznici Opava se dlouhodobě pohybuje kolem 62%

Pracoviště máme jak vnitřní, tak i vnější,“ upřesňuje mluvčí opavské věznice Kateřina Gatnarová.

Mimo zdi věznice dojíždí za prací i desítka žen. Pracují na třídičce odpadu. Na první pohled pracoviště jako každé jiné. Pozornost ale upoutá  bezpečnostní rám, mřížemi na oknech a pak také všudypřítomný dozor.

„Odjíždíme před půl šestou. Sem dorazíme kolem ¾., projdeme rámem, jdeme do šatny. Tam se převlíknem a jdeme pracovat,“ popisuje svůj všední den jedna z odsouzených.

U pásu pracují ženy s několika přestávkami až do odpoledne. Třídí plast. Pro zaměstnavatele jsou přínosem. Ať už finančním, tak i personálním.

„Určitě je to pro nás pozitivní věc, protože sehnat stálé zaměstnance je dnes složité,“ pochvaluje si Pavel Dvořák z firmy EKO – Chlebičov.

Některé firmy sídlí přímo v areálu věznice. Tady ženy šijí velkoobjemové vaky. Další odsouzení pracují třeba ve zdejší  kuchyni, prádelně nebo ve skladu.

„Ti lidé získávají pracovní návyky, pracovní dovednosti, začnou si platit dluhy a splácet pohledávky. A když mají děti, začnou přispívat na ně,“ chválí pracující vězně psycholog Jan Bernard.

Odsouzení za nekvalifikovanou práci dostanou 6 675 korun. Vysokoškolsky vzdělaní mohou v zaměstnání dostat víc jak šestnácti tisícovou mzdu.Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy