Nová fasáda opavského Karlštejna. Podívejte se, jak dopadla oprava

  • 15:24,
  • Opava ,

V minulém století i dnes jsou malí pacienti dětského oddělení Slezské nemocnice unešeni zmenšeninou hradu Karlštejn. Ten po válce vytvořil štukatér Theofil Marušák , aby zpříjemníl dětem pobyt v nemocnici. Sedm desetiletí udělalo své a stavba se začala rozpadat. Díky sponzorům ale může dělat dětem radost dál.

Ještě před rokem stály na tomto místě v areálu Slezské nemocnice jakési ruiny hradu, z nichž jen pozorný kolemjdoucí mohl vyčíst, že jde o Karlštejn. Přitom je místo často využívané pro setkání a pak také místo her dětí, které jsou hospitalizované na přilehlém dětském oddělení.

„Když jsem nastupoval před 18 lety, tak už tehdy byla historie dětského odd. spojená s hradem. Je to takový středobod nemocnice. Říkáme si: sejdeme se u hradu. Nebo: naše oddělení je u hradu,“ usmívá se primář dětského odd. Slezské nemocnice Dalibor Hudec.

Hrad Karlštejn postavil po válce v r. 1947 Theofil Marušák ze stavebních zbytků, které zůstaly po opravě nemocnice zničené válkou. Pracoval jako štukatér. Rád také maloval, a tak jej napadlo, jak zpestřit dětem pobyt v nemocnici. Vzpomíná na to Marušákova dcera.

„Tatínek to stavěl podle fotografie. On na Karlštejnu do té doby nebyl. Až když dostavěl, tak se šel podívat, co tady vytvořil,“ popisuje.

V létě vedení vedení nemocnice vyzvalo sponzory, zda by s opravou rozbité atrakce nepomohli. Přihlásilo se jich hned několik. Na rekonstrukci Karlštejna dali dohromady 50 000 korun.

„Peníze problém nebyly. Spojilo se hned několik firem, které do toho rády šly. Větší problém byl sehnat někoho, kdo by to opravil,“ říká Andreas Drastík, jeden z mecenášů.

Ruku k dílu přiložili i žáci ze Základní školy Vrchní, které opravenou zmenšeninu hradu natřeli barvami. A spolupráce bude pokračovat i nadále: děti ještě vyrobí malé figurky, které rozestaví po karlštejnském nádvoří.
JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 18.10. 6:24
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

08.12. 18:30 - 18.10. 6:24
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 15:00 - 18.10. 6:24
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Příležitost pro každého s.r.o.
Opava
od 16 280 Kč

Detail

TEMPO, obchodní družstvo
Opava
od 82 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu