Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavané budou muset sáhnout hlouběji do kapsy, za bydlení v obecních bytech zaplatí více

  • Opava,

Obyvatelé městských bytů v Opavě budou muset od nového roku sáhnout hlouběji do kapsy: dojde totiž k navýšení nájemného, a to z 50 na 70 korun za metr čtvereční. Část z vybraných peněz chce město investovat do oprav domů, které jsou ve špatném stavu.

Mezi 551 domy, které má město Opava ve svém majetku, je také tento stojící na Horním náměstí. Postavený byl v r. 1964. Netěsnící okna nebo promrzající fasáda trápily občany už delší čas. Letos na jaře začaly opravy za 20 mil korun. Rekonstrukci by potřebovaly i další domy. Aby na obnovu svého majetku město získalo peníze, dojde k navýšení nájemného, které se neměnilo deset let.

„Rozhodli jsme se rozhodli nájemné zvýšit, protože je hluboce pod úrovní tržního nájemného. Chceme tyto peníze,které vybereme navíc reinvestovat do revitalizace bytových domů,“ vysvětluje primátor Opavy  Tomáš Navrátil (ANO),

Od ledna zaplatí obyvatelé  obecních bytů za metr čtvereční zhruba o polovinu více, tedy místo padesáti  sedmdesát korun. Například činže za tří pokojový byt o výměře 65 metrů čtverečních vzroste o 1 300 korun.

Zájemci o obecní byty mohli zaznamenat už v červnu letošního roku ještě jednu změnu.

„Rozhodli jsme se, že budeme uzavírat nejdříve smlouvu na dobu určitou, 1 rok. A poté následně opakovaně po třech letech, pokud ten nájemní vztah bude probíhat bez problémů,“ nastínil náměstek primátora  Igor Hendrych (ANO).

I přes navýšení nájemného zůstává bydlení v obecním bytě v Opavě výrazně levnější, než v ostatních nemovitostech. Tržní cena za bydlení je jednou tak vysoká. V Opavě je totiž bytů dlouhodobě nedostatek.

 „To je běžná ekonomika v případě, že je malá nabídka a  velká poptávka tak to cenu bytů žene nahoru,“ vysvětluje realitní makléř a developer Jaroslav Pírek.

Situaci zřejmě už brzy ovlivní vznik nové čtvrti, poblíž ulice Olomoucká, kde vyroste 133 bytů. První etapa má být dokončená už příští rok na jaře. Díky tomu bude zřejmně výše tržního nájemného alespoň na nějaký čas stagnovat.
CENTR GROUP-ELMONT s.r.o.- Pracoviště Opava Těšínská
Opava
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - okres Opava
Opava
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

A.G.J. - chráněná dílna s.r.o.-Pracoviště Železniční stanice Hlučín
Hlučín
od 95 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků