Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidské životy tady zachraňují už půl století, ARO Slezské nemocnice v Opavě slaví výročí

  • Opava,

Anesteziologicko – resuscitační oddělení Slezské nemocnice slaví letos půl století. Za tu dobu vrátili zdejší lékaři do života tisíce pacientů. Poskytují tady komplexní oživovací a také následně intenzivní péči nemocným, kteří mají ohroženy základní životní funkce.


Asi 250 pacientů ročně projde anesteziologicko – resuscitačním oddělením Slezské nemocnice. Jedním z nich byla před časem také Jana Sněhotová. Převezli ji sem poté, co kvůli úrazu hlavy musela podstoupit operaci mozku. Pacientka byla v umělém spánku a lékaři udržovali činnost jejího srdce i plic.

„Strávila jsem tady skoro tři týdny. Ale skoro nic si z toho pobytu nepamatuji,“ vzpomíná.

Díky péči zdejšího personálu a každodenní přítomnosti manžela se tato žena vrátila do života. Podobně, jako tisíce dalších, kteří oddělením za 50 let jeho fungování prošli.

„Jsou to i pacienti, u kterých došlo v rámci hospitalizace k selhávání životních funkcí, jak po operacích, tak i v rámci léčby, zápalu plic či srdečního selhávání,“ říká primář anesteziologicko-resuscitačního odd. Slezské nemocnice Martin Hudymač.

Velkou část tvoří také resuscitovaní pacienti, nebo ti, kterým nečekaně začnou selhávat základní životní funkce.

Oddělení se sestává z 8 lůžek, které jsou v oddělených boxech a jsou vybavené všemi potřebnými přístroji: monitorovacím zařízením, umělou plicní ventilací, centrálním rozvodem kyslíku či dialýzou. Pacienti jsou zde pod neustálou kontrolou zdravotníků.

„Někteří jsou po operačních výkonech, které potřebují dohled. Jsou tady třeba jen dva dny. Ale máme tady i pacienty, kteří tady leží i měsíc a déle,“ sdělila vrchní sestra Romana Klímová.

Lékaři zdejšího oddělení nechybí při žádné operaci, případně porodu. Starají se o pacienty už při předoperačních vyšetřeních a na základě toho pak vyhodnotí, který typ anestezie a jaká anestetika jsou pro ně během operačního výkonu nejvhodnější.

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - Dolní Benešov
Dolní Benešov
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

A.G.J. - chráněná dílna s.r.o.-Pracoviště Železniční stanice Hlučín
Hlučín
od 95 Kč/hod.

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o.- Pracoviště Opava Těšínská
Opava
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků