Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lesníka zavalily dvě tuny kořenového koláče, pomáhali hasiči

  • Opava,

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v úterý 3.12.2019 v podvečer v lese u obce Jakartovice, místní část Hořejší Kunčice (okres Opava), u záchrany lesního dělníka (26 let), kterého zavalil možná až dvoutunový kořenový koláč po pokácení statného smrku. Hasiči nejprve použili na nadzvednutí gumové nafukovací vaky, pak pomohla sekerka a odlamování kousků kořenů a ztvrdlé hlíny rukama.

Lesní dělník kácel ve smrkovém lese stromy. Po pádu jednoho z nich odřezal od kmene o průměru asi 50 cm mohutný kořenový koláč, který zůstal stát na „hraně“. Muž pokračoval kácením dalšího smrku, který ale při pádu zavadil o stojící „koláč“. 

Ten neočekávaně spadl - přímo na břicho a pánev lesního dělníka, končetiny a hlava zůstaly mimo ohromnou hromadu hlíny, kamení a kořenů. Na tísňovou linku zavolali spolupracovníci, na které ještě dokázal zahvízdat. "Jako první byl na místě tým ZZS MSK, pak přijela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Opava a chvíli po ní i jednotka dobrovolných hasičů Jakartovice-Bohdanovice. Ihned se snažili těžký kořenový koláč zvednout pryžovým nafukovacím vakem (se speciálním klínem), který je ale nejúčinnější při zvedání havarovaných dopravních prostředků, zde se bořil do koláče. Zbytek tedy musely zařídit silné ruce hasičů i zdravotnických záchranářů – ručním odhrabováním zbytků hlíny hlavně kolem pánve zraněného muže, chvílemi odsekáváním kořenů sekerkou „Doslova se nám ho podařilo vyrvat,“ poznamenal velitel zásahu z HZS MSK. Pak museli hasiči ještě proklestit 70 metrů dlouhý pruh hustým lesním porostem, kudy byl muž odnesen na nosítkách až k sanitce, čekající na zpevněné cestě, opět ve spolupráci hasičů a zdravotnických záchranářů. Ta muže odvezla až k vrtulníku LZS," popsal zásah Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS MSK.

text a foto: HZS MSK

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků