Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město pro byznys - Opava je druhá v desetiletém hodnocení

  • Opava,

Opava se v průběhu uplynulého desetiletí stala po Odrách druhým městem v Moravskoslezském kraji, které je nejpříznivěji nakloněno podnikání. Ukázal to výzkum, který uspořádala společnost Eurovia ve spolupráci s týdeníkem Ekonom. Zahrnuto zde bylo všech 22 moravskoslezských obcí, která vykonávají agendu rozšířené působnosti.

Odry, Opava, Třinec – to jsou tři města v Moravskoslezském kraji, která se po dobu uplynulého desetiletí chovala přátelsky k podnikatelům. Vyplynulo to ze srovnávacího průzkumu Město pro byznys, který sledoval všech 205 měst s rozšířenou působností.
"V rámci tohoto výzkumu se sleduje kolem 25 kritérií, které jsou rozděleny do dvou základních oblastí. Jedna z nich je podnikatelské prostředí a druhá přístup veřejné správy," vysvětluje David Pavlát, mluvčí Města pro byznys
Důležitou roli hrála dopravní dostupnost, nezaměstnanost či cena pozemků. Významný byl také přístup úředníků, rychlost zodpovězení dotazů nebo přehlednost i obsah webových stránek.
Opavská radnice se snaží dlouhodobě o to, aby zdejší prostředí pro podnikatele bylo příznivé. Snaží se o zlepšení dostupnosti, chystá další průmyslovou zónu a během uplynulého roku také třeba podnikatele přizvala do komisí pro strategické plánování. A tak společně připravují třeba o výstavbu aquaparku či bytových domů.
Já si myslím, že spolupráce s městem je teď nastavena dobře. Je to relativně krátká doba, počkáme, až za námi bude delší časové období, abychom to mohli vyhodnotit příp. posunout spolupráci dál,“ říká předseda představenstva Hospodářské komory Opava Lukáš Pavelek,
Vysoký kredit má v hodnocení také školství. Ve městě je dost středoškoláků či vysokoškoláků, kteří mohou být důležitou posilou regionu.
„Spolupracujeme se Slezskou univerzitou, aby tady byli i vysokoškoláci my pro ně mohli připravit dobrá pracovní místa,“ upozorňuje primátor Opavy Tomáš Navrátil.
Výzkum Byznys pro město probíhá od roku 2008. Žebříček úspěšných měst sestavují odborníci každoročně. V rámci Moravskoslezského kraje uspěla Opava hned několikrát: 2x jí patřila zlatá, 1x stříbrná a 1x bronzová příčka.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy