Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ministr kultury slíbil peníze pro Slezské divadlo

  • Opava,

Sólisté opery Slezského divadla dostali výpověď. Kvůli letošnímu vládnímu navýšení platů pracovníků v kultuře, chyběly v rozpočtu peníze. Z šestice zaměstnanců se teď stanou externí spolupracovníci. A divadlo tak ušetří.

Slezské divadlo dostalo na tento rok od svého zřizovatele o pět milionů korun méně, než původně požadovalo. A tak bylo nutné začít šetřit.
"Chceme převést sólové zpěváky na externí smlouvy. Není to o tom, že bychom s nimi nechtěli spolupracovat," říká ředitel divadla Ilja Racek.
Zpěváky si nyní bude divadlo kvůli úsporám do jednotlivých inscenací najímat.
Rozpočet Slezského divadla pro rok 2020 výrazně navýšilo vládní nařízení, které od ledna zvedlo pracovníkům v kultuře platy nejméně o 1 500 korun. Ve Slezském divadle bylo navýšení 12 milionů korun . Což bylo pro zřizovatele, magistrát, nepřijatelné.
"Není v silách obcí, aby zasaturovaly to, co nějakým způsobem, ať už rozvážným či nerozvážným, zavinil stát,“ glosovala situaci Hana Brňáková (Piráti), 1. náměstkyně primátora Opavy.
Mïnistr kultury Lubomír Zaorálek při návštěvě Opavy slíbil, že peníze pro operu najde:
"Pokud pomůže kraj, tak by bylo možné finančně pomoci a některé ty sólisty tady udržet," řekl.
I přes finanční těžkosti hodlá ředitel divadla operu v Opavě zachovat. Existence operního i činoherního souboru je také předmětem koaliční smlouvy, kterou uzavřeli představitelé města po volbách v roce 2018.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy