Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Darujte krev ještě před odjezdem na zahraniční dovolenou!

  • Opava,

Po obnovení běžného provozu v nemocnicích stoupá spotřeba krve a poptávka po dárcích. Lékaři upozorňují, aby přišli k odběru ještě předtím, než odjedou na zahraniční dovolenou. Poptávka je i po krevní plazmě lidí, kteří prodělali koronavirus. Protilátky v ní obsažené, mohou pomoci nemocným.

Víc jak 70 dárců krve a plazmy zareagovalo na výzvu transfúzního oddělení Slezské nemocnice a přišlo během jednoho dne k odběrům. 10 000 registrovaných dárců chodilo v době karantény k odběrům v nižším počtu. Nemocnice totiž fungovaly v omezeném provozu.

Lukáš Stejskal, primář Hematologicko-transfúzního odd., Slezská nemocnice: "Nebylo potřeba tolik krve, měli jsme zhruba o 1/3 dárců méně. Ale když se začalo zase operovat, tak opět poptávka stoupla."

Nyní se vše pomalu vrací do běžných kolejí. Dobrovolníci mohou opět přispívat odběrem krve, plazmy i kostní dřeně. Jen je teď nově potřeba objednat se dopředu, aby byl omezený rizikový kontakt.

Darovat plazmu mohou také lidé, kteří prodělali COVID-19. Z bezpečnostního hlediska tak mohou učinit jen muži či netěhotné ženy Jejich protilátky teď mohou pomoci nemocným ve vážném stavu.

Lukáš Stejskal, primář Hematologicko-transfúzního odd., Slezská nemocnice: "Pokud někdo prodělal onemocnění Covid-19, má 2x negativní testy, je uzdraven a měl mírný průběh, tak 14 dní potom se k nám může přihlásit."

Prozatím se podařilo nashromáždit několik desítek takovýchto odběrů, ovšem použity zatím nebyly.

Lidé, kteří chtějí darovat krev, by tak měli učinit ještě předtím, než odjedou na dovolenou. Po návratu ze zahraničí je totiž nutná čtyřtýdenní pauza.

Nejbližší akci pro dobrovolníky pořádá opavská hematologicko-transfúzní stanice 26. června.

Nahlásit chybu

K tématu

Opavský Domov sester v novém

Domov sester v Opavě, který v minulosti sloužil k ubytování personálu Slezské nemocnice, prošel rekonstrukcí. Nyní jsou zde dvě pracoviště, ...


Nejčtenější zprávy