Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koronavirus vyšvihnul kdehoho do sedla. Nehod cyklistů přibývá

  • Opava,

Více než kdy dřív se lidé letos vyhoupli do sedla jízdního kola. Cyklistika se v době karantény stala únikem z „domácího vězení“. V souvislosti s tím se ale zvýšil počet dopravních kolizí s cyklisty. Proto se nyní policisté zaměřují více na jejich kontrolu.

Díky koronaviru objevilo mnoho lidí cyklistiku. Na jaře, s úderem karantény, mnozí vyhoupli sedli na kolo, aby nemuseli být zavření doma. 

Petr Görlich, vedoucí Dopravního inspektorátu PČR Opava: „Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak zjistíte, že nárůst cyklistické dopravy je velký.

Zdeněk Kalužík, prodejce kol: „Všichni ti lidi, co nikdy na kole nejezdili, si začali kupovat kola. Takže se prodávají od dětských kol a po elektrokola – úplně všechno.“

Hned poté, co vláda dovolila obchody s koly otevřít, byly doslova v obležení. V této opavské prodejně si přišlo během jednoho dne pro bicykl i čtyřicet zákazníků. A přicházejí stále. Většina z nich totiž bude trávit dovolenou v tuzemsku a na kole.S přibývajícím počtem cyklistů začaly narůstat také počty nehod. Od začátku roku jich policisté řešili na Opavsku víc jak 60. Ve čtvrtině případů byl ve hře i alkohol.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: „Samozřejmě kontrolujeme, zda cyklisté nejsou pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.“

Policisté také kontrolují technický stav kol i jejich povinné vybavení, jako jsou brzdy, odrazky či světlomety. U mladistvých také přilbu, tu ale víceméně už akceptují i dospělí. A kvůli krádeži doporučují také pořádný zámek. Nejčastějším prohřeškem cyklistů je jízda vedle sebe. Řidiči automobilů pak chybují v nedostatečné vzdálenosti při předjíždění lidí na kole.

Petr Görlich, vedoucí Dopravního inspektorátu PČR Opava: „Pokud je zřízen pruh pro cyklisty nebo cyklostezka, tak je cyklista povinen toto užít.“

Protože počet nehod cyklistů pořád stoupá a přibývá případů, kdy jsou pod vlivem alkoholu, budou policisté po celé léto pokračovat v kontrolách. Pozitivní test na alkohol či drogy může znamenat až dvaceti tisícovou pokutu.


DOPRAVNÍ NEHODY – CYKLISTÉ

okr. Opava 1.01. - 25.06. 2020


počet dopravních nehod 63

alkohol 15

lehké zranění 40

těžké zranění 4

úmrtí 1
Zdroj: PČR OpavaNahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků