Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Povodí Odry plánuje ve Stěbořicích nádrž, zabrání suchu i velké vodě

 • Opava,

U Stěbořic na Opavsku a pak ještě v u Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku vyčlenilo Ministerstvo zemědělství dvě lokality, kde by měly vzniknout vodní nádrže. Ty budou chránit nejen obce před velkou vodou, ale budou také sloužit k zadržování vody v krajině.

V rámci programu proti vysušování krajiny plánuje ministerstvo zemědělství postavit u obce Stěbořice malou vodní nádrž, která by se rozkládala na 7,5 ha a pojmula by zhruba 1 mil. kubíků vody. Nádrž by měla vzniknout u dolní nivy říčky Velká, daleko od obytných domů i silnic.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „V tuto chvíli začínáme jednat s obcí Stěbořice, budeme také zpracovávat inženýrsko-geologický průzkum, abychom upravili vzhled nádrže.“

Povodí Odry tady mělo již dříve vybudovat suchý poldr, který by chránil před velkou vodou. Letos ale došlo ke změně: nový plán vodní nádrže počítá také se zachycováním vody v krajině.

Roman Falhar (SNK), starosta Stěbořic: „Mně osobně ta vodní nádrž nevadí, protože v tom navrženém rozsahu odpovídá největšímu z rybníků, který tady máme. To je asi 7 ha zatopené plochy.“

V případě potřeby bude moci nádrž zadržet vodu až na 22 ha plochy. V tuto chvíli je ale ještě vše v jednání. Na podzim představí Povodí Odry projekt občanům. K jeho realizaci by pak mělo dojít do roku 2030.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry:  "Význam této nádrže spočívá v protipovodňové ochraně nejen Stěbořic, ale bude mít významný protipovodňový účinek také pro Opavu."

Ministerstvo zemědělství přidalo letos nově do tzv. Generelu chráněných území pro akumulaci povrchových v rámci kraje kromě Stěbořic ještě lokalitu Rybník u Jeseníku nad Odrou.

V rámci celé republiky je takovýchto míst dohromady vymezená necelá stovka, nově jich přibylo 31. Jde o jedno z opatření proti změně klimatu, které má napomoci k udržení srážkových vod v krajině v době, kdy se podzemní zdroje vody neobnovují dostatečně.HÁJENÉ LOKALITY V POVODÍ ODRY :

Spálené na řece Opavici

Horní Lomná na Lomné

Spálov na Odře


*nově:

  Stěbořice na Velké

  Rybník na Rybníku (Jeseník nad Odrou)


  Zdroj: Povodí Odry  Nahlásit chybu

  K tématu


  Nejčtenější zprávy