Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival Bezručova Opava pobaví i poučí o výchově a vzdělání

  • Opava,

Začal multižánrový festival Bezručova Opava. Jeho letošní téma je výchova a vzdělání. Prolínat se bude po celý měsíc literaturou, hudbou, filmem či výtvarným uměním. Letos se zahajovalo netradičně venku.

Letošní zahájení festivalu Bezručova Opava, který se věnuje výchově a vzdělání, připravili organizátoři, raději pod širým nebem. A to s ohledem na stále se měnící protikoronavirová opatření pro pořádání kulturních akcí.

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „Jsem strašně rád, že slavnostní zahájení je bez roušek, ale jinak je, samozřejmě, nasadíme a budeme sledovat umění s rouškami.“

V publiku seděla i Zdeňka Tomášková, která se stala laureátkou ceny Petra Bezruče, jehož byla asistentkou. Její rodiče jí básníka představili ještě v dětství.

Zdeňka Tomášková: „Mně bylo 11 roků, když jsem ho poprvé u stolu obsluhovala. Moc mi to tehdy nešlo. Ale Bezruč to bral s nadhledem. Byl velmi laskavý, citlivý, velkorysý a skromný člověk“


Bezručova Opava přinese na šest desítek hudebních, literárních, filmových, výtvarných či divadelních pořadů. Otevřená už je výstava o Joy Adamsonové. V Domě umění jsou k vidění její botanické ilustrace i kresby příslušníků keňských kmenů.Nejvíce se ale proslavila jako ochránkyně africké přírody, a to v době, kdy nebyla tamní flora a fauna zdaleka tak v ohrožení, jako dnes.

Zuzana Beranová, kurátorka výstavy: „Dokázala to předvídat, takže právě proto pomáhala založit národní parky. Pro mne je Joy nejvíce ochránkyní přírody.“

Autorka slavné knihy Příběhy lvice Elsy se stala také inspirací pro street artového umělce česko - kanadského původu Davida Strauzze. Spreyem namaloval její několika vrstevný portrét. A přidal sem také dětské kresby, které jej inspirovaly.

David Strauzz, autor portrétu: „Mladí kreslili obrazy o J. Adamsonové a jejím životě. A já jsem si říkal, že to tam určitě musím dát.“

Pořady o výchově a vzdělání, které letošní festival Bezručova Opava vyplňují, můžete navštívit až do 1. října. Podrobný program najdete na stránkách:

https://www.opava-city.cz/cz/n...


Svatováclavský hudební festival - Cembalový recitál

23.09. 20:00
Opava, Švédská kaple, Opava

SHF: Zuzana Růžičková: Hudba znamená život / beseda

23.09. 20:00
Opava, Vodárenská věž, Opava

Action Man / taneční show

27.09. 19:00
Opava, Slezské divadlo, Opava

Milan Přadka - pracoviště Opava
Opava
od 200 Kč/hod.

Detail

MEDIS INTERNATIONAL a.s. Bolatice
Bolatice
od 27 000 Kč/měsíc

Detail

Krzywoň s.r.o. - staveniště
Opava
od 150 Kč/hod.

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků