Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jaký má být Park Joy Adamsonové? Odpovědi dává 150 dětských návrhů

  • Opava,

Děti a studenti navrhovali, jak by se mohl změnit nevzhledný park, který nese jméno opavské rodačky, spisovatelky a ochranářky Joy Adamsonové. která ale velkou část svého života prožila v Keni. Vytvořili na 150 skic, které se stanou předlohou pro vypsání architektonické soutěže.

Tento nevelký park kousek od centra Opavy nese jméno po Joy Adamsonové, kterou svět zná jako spoluzakladatelku několika národních keňských parků, dokumentaristku afrických kmenů či autorku slavných Příběhů lvice Elsy. Žádná zmínka tady ale o ní není. Tuto osobnost připomíná jen pamětní deska na nedalekém rodném domě.

S návrhem přeměnit nevzhledný park na místo, které by na slavnou rodačku upozornilo, přišly děti z přilehlé školy. A tak byla vyhlášena výtvarná soutěž, aby si budoucí podobu parku mohly samy navrhnout.

Kateřina Hnátová, odb. Rozvoje a strategického plánování, Magistrát města Opavy: Jedinou podmínkou bylo, aby návrh korespondoval s životem a prací rodačky J. Adamsonové.

Na 150 návrhů je teď vystaveno v opavském Obchodním centru Breda &Weinstein. Malí architekti vyprojektovali prolézačky, klouzačky i průlezky připomínající mnohá africká zvířa. A nechybí ani socha Joy Adamsonové a její lvice Elsy, o kterou se starala a také o ní napsala knížku.

Své vize přidali také studenti Ústavu zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity. Podle jejich představ by v parku neměl chybět např. travnatý amfiteátr či rostliny připomínající africkou step.

Hana Brňáková (Piráti &Opavané), bývalá náměstkyně primátora Opavy: „Chtěli bychom, aby byl park využívaný napříč generacemi. Od dětí, přes rodiče až po seniory.“
Návrhy se nyní stanou inspirací pro vyhlášení architektonické soutěže na úpravu parku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy