Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Svět panenek Lýdie Galočíkové

  • Opava,

Teď Vás vezmeme do království panenek. Lýdie Galočíková si jej vytvořila ze svých sběratelských exponátů. Její sbírka obsahuje panenky z počátku minulého století i ty současné. Pokud máte zájem, pustí vás do svého království nahlédnout.

Lýdie Galočíková nasbírala během 7 let na  600 celuloidových, porcelánových, látkových či slámových panenek. Některé z nich jsou velmi opotřebované, jejich majitelky si s nimi jistě rády hrály. Na některých zase zub času není vůbec znát, protože jsou pouze dekorativní. Ve sbírce jsou panenky různých velikostí. A nechybí ani další hračky. Třeba tento víc jak 60 let starý medvídek, který dříve patřil mamince sběratelky.

Lýdie Galočíková, sběratelka: “S medvídkem si moc hrát nemohla, dostávala ho jen za odměnu. Jen seděl na poličce. A tak zůstal zachovalý.“

Je vidět, že majitelka sbírky má ráda staré časy. A tak aranžmá panenek doplnila ještě drobnostmi z minulého století: najdete zde šperky, rukavičky, kabelky či flakony od parfémů.

Čas od času paní Galočíková své poklady ukáže zájemcům. Po domluvě mohou do jejího království vstoupit a také si tady pohrát.

Lýdie Galočíková, sběratelka:" Jestliže se návštěvníkům něco zalíbí, řeknou mi, co chtějí do ruky. A mohou si to prohlédnout a nabrat z toho energii, kterou z panenek čerpám i já."

Každá panenka má své jméno napsané na malé vizitce. A jejich sběratelka je dokáže všechny pojmenovat. Protože mnohé panenky byly kdysi nedílnou součástí dětství jejich původních majitelů, kteří se s nimi mnohdy těžko loučili, nechybí u nich ani jejich fotografie.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy