Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kultura hledá své místo na koronavirovém slunci. Řešením jsou virtuální návštěvy akcí

  • Opava,

Umění se stěhuje na sociální sítě. Je to totiž jediná možnost, jak jej lidem zprostředkovat. V souvislosti s bojem proti pandemii koronaviru totiž vláda před měsícem všechny kulturní akce zrušila. Opavská kulturní organizace teď otevřela dvě výstavy, které mohou zájemci shlédnout ve video sestřizích.

V prostorách Domu umění se chystá výstava věnována 30. výročí založení ostravské střední umělecké školy, která představuje své nejslavnější žáky. K instalaci se chystají monumentální plátna Jakuba Špaňhela. Kvůli vládním nařízením je ale teď nikdo vidět nemůže. A tak je pro zájemce zachytí oko kamery.

Dominik Beneš, dramaturg kulturních akcí, OKO:  "Vytváříme videoreporty a tímto způsobem se snažíme se současnou situací nějak popasovat a umění návštěvníkům zpřístupnit."

Naopak výstava fotografií Dalibora Gregora v Obecním domě věnovaná starému zvyku z jihu Moravy, Jízdě králů, už má vernisáž bez diváků za sebou. A video, ve kterém si ji mohou zájemci prohlédnout, se teď chystají organizátoři na umístit na web.  Na výstavu zve originální vyvolávačka, tedy krátká veršovánka, kterou při Jízdě králů jezdci vykřikují na přihlížející.

Hýlom, hýlom. Zveme vás na výstavu, jízda králů navštívila Opavu. Dovnitř ale není možné jíti, najdete vše na sociální síti. Hýlom, hýlom.“
Dalibor Gregor, fotograf:  " Já se snažím na fotografiích zachycovat detaily. Jízda králů je typická tím, že jsou nádherně ozdobeni koně, jezdci jsou v krojích a všude jsou nádherné barvy.“

Výstava je prozatím tedy k vidění pouze ve virtuálním světě. Jakmile se podmínky pro navštěvování kulturních akcí uvolní, bude přístupná návštěvníkům.
STRABAG Asfalt s.r.o., pracoviště Opava
Opava
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 22 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

Opavská lesní a.s. - lesní oblasti Opava, Vítkov
Opava
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků