Více než dvě desítky velkoformátových panelů, které představují vývoj planetárií od jejich vzniku v říjnu roku 1923 až po současnost, můžete obdivovat v univerzitním centru UniPoint. Expozice připomíná také sférickou projekci Unisféru, která nabízí své pořady opavské veřejnosti v budově Fyzikálního ústavu v Opavě od roku 2019.
Tomáš Gráf, vedoucí observatoře Whoo! a Unisféry, Fyzikální ústav SU v Opavě: “Protože ta data, ke kterým těch 100 let vztáhneme, jsou vlastně dvě, tak je vlastně rok a půl na to, abychom ty oslavy mohli dělat v tom celosvětovém měřítku a tady ta výstava v říjnu je z toho důvodu, že 21. říjen se bere jakože bylo promítáno prvním planetáriem na sféru vytvořenou na střeše závodu Zeiss v Jeně.”
Tomáš Gongol, rektor Slezské univerzity v Opavě: “Planetária jsou strašně samozřejmě krásná věc, takový pohled do vesmíru a určitě se přijďte podívat na Slezskou univerzitu, kde máme Unisféru, kde skutečně je možné nahlédnout do hlubin vesmíru doslova, nechat se pohltit vesmírem, protože je to postavená nejmodernější technologií, které umožňují skutečně velmi blízké setkání s hvězdami.”
V Česku je 14 kamenných planetárií, další více než desítka mobilních. Oslavy budou končit 7. května roku 2025, protože 7. května roku 1925 bylo otevřeno první planetárium jako instituce, které bylo součástí německého muzea v Mnichově.
anketa: návštěvníci výstavy: “Výstava se mi líbí velice, hvězdy mám ráda, vyučuji na gymnáziu biologii a chemii, takže je to pro mě takové tematické.”
“Přišla jsem dneska, protože mě zajímají hvězdy. Mám tady k planetáriu a hvězdárně na univerzitě srdečný vztah.”
“V mladých letech jsem navštívil jedno z planetárií, kde mě začala fascinovat obloha, no a teď jsem se přišel podívat, jak ta historie planetárií vznikla. Sice jsem na začátku, ale už poznávám tady třeba fotografii galaxie m31 v Andromedě, kterou jsem taky třeba tady v Opavě odfotil, takže krásně poznávám, co se tady všechno děje.”
Výstava bude veřejnosti přístupná zdarma do 10. listopadu v rámci provozní doby centra UniPoint.