Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě vzniká zajímavá nástavba historického domu v Lazebnické ulici

Opava |

Na historickém domě Lazebnická 3 v centru Opavy vzniká zajímavá nástavba. Jde o první opavskou nástavbu z dřevěných CLT panelů, která šetrně propojuje historii a nadčasovost s důrazem na udržitelnost.

Historie domu navazuje na historii firmy Hermann & Vogel, což byl za první republiky po Bredě druhý největší obchodní dům, který stál v Hrnčířské ulici. Dům v Lazebnické 3 vznikl v roce 1929 jako vestavba do vnitrobloku, když potřeboval rozšířit prodejní prostory a sklady. Dostat sem nástavbu nebylo vůbec jednoduché.

Pavel Mlejnek, ředitel obchodu: “Co bylo nejhorší, dostat sem veškerý materiál, všechny kamiony s Novatopem, se dřevem. Důležité sem bylo dostat i nějakou větší mechanizaci, jsme v centru města, jsou tu úzké uličky, je tady i váhové omezení komunikací, takže v tomto všem jsme byli nějakým způsobem omezováni.”
Radek Oslizlo, technický specialista: “Hlavní výzva byla splnit to v požadovaném čase, protože, město mělo jisté požadavky na velikost toho záboru, takže hlavní výzva byla udělat ten koncept, ať je rychlý, možný sem dostat, ať to nejsou kamiony, které neprojedou centrem, ať ta stavba netrvá prostě půl roku, takže výsledkem bylo, že hrubá stavba za použití velkého jeřábu trvala 5 dní.”

Šlo o 100 tunový čtyřnápravový jeřáb, tedy maximum, co bylo možné s ohledem na zatížení dostat na malé podsklepené náměstí se spoustou instalací.

Michal Popov, majitel historického domu: “Já to vnímám jako takový splacený dluh vůči dědečkovi a vůči mamince. Když se rozhlédnete kolem, tak je nejmíň o patro nižší. Když jsme to plánovali, tak bylo přímo vidět, že se tu pohybujeme ne po střeše, my se tu pohybujeme po železobetonové desce, která si o to říkala. Jsem si skoro jistý, že ta původní architektura s jakousi nástavbou počítala, ale dědečkovi to překazila hospodářská krize a válka.”

Dřevěná nástavba minimálně zatěžuje historický dům.

Myslelo se také na životní prostředí. Z nástavby vedou dvě trubky. Jedna na odpadní a druhá na dešťovou vodu, která se bude poté dále využívat.

Radek Oslizlo, technický specialista: “Díky tomu, že konstrukce byla takhle lehká, tak bylo možné celý objekt uložit na strop. Další výhody jsou prostorová tuhost této plošně lepené konstrukce, možnost použití toho dřeva jako interiérového povrchu, pohledovost toho dřeva. Minimální environmentální dopady. Tato stavba je CO2 neutrální při nejhorším.”

Dům v Lazebnické 3 se stal dominantou plochy mezi Horním náměstím a Masarykovou třídou poté, co byly za války vybombardované okolní domy. Ustál ji díky železobetonové konstrukci.

Klára Dvořáková Popová, dcera majitele domu: “Obecně ta železobetonová konstrukce byla v té době něco naprosto nového, inovativního. Beton se obecně považoval za materiál budoucnosti a díky tomu nejspíš ten dům přestál. Tady v podstatě je jakoby původní téměř všechno. Z těch zajímavých věcí to je určitě ta skleněná pyramida, naši nájemníci jí říkají Louvre, je tu moc hezké, zajímavé původní schodiště, kterým prý pradědeček procházel mezi patry obchodního domu a koukal, co se kde děje a jestli je všechno v pořádku.”

Více o historii domu se dozvíte na výstavě, která je nainstalována ve vestibulu domu.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek chce ihned po nabytí Českého domu začít se záchovnými pracemi na objektu

Nákup Českého domu je pro Frýdek-Místek významnou událostí. V průběhu let se navíc podařilo dohodami snížit jeho cenu o více než 5 milionů. Jakmile bude objekt přepsán na město, okamžitě začnou záchovné práce.

Frýdek-Místek pátrá po osudu sošky z domu U císaře, zmizela před více než 100 lety

Frýdek-Místek spolu s historiky pátrá po osudu sošky z domu na místeckém náměstí. Zmizela zřejmě zhruba před více než sto lety. Historici podle dobových fotografií dokonce vedou debaty o tom, zda šlo o sošku Panny Marie nebo Jana Nepomuckého.


Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Novojičínské podnikatele podpořila roadshow CzechInvestu, informovala o dotačních programech

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Nadaní prvňáčci na ZŠ Šalounova ve Vítkovicích budou chodit do Třídy vzdělání

Třídy Světa vzdělání jsou součástí vybraných základních škol v ČR. Žáci se v nich už od 1. třídy učí angličtinu, systematicky rozvíjejí své logické myšlení, matematiku, informační technologie a s pomocí učitele pracují na zdravém rozvoji celé své osobnosti i na budování pozitivních vztahů ve třídě.

Slezská nemocnice slavnostně otevřela nové nadzemní koridory. Zvýšily komfort pacientům i zaměstnancům

Slezská nemocnice v Opavě slavnostně otevřela nadzemní tubusové koridory. Jejich stavba trvala déle než rok a přinesla zejména komfort jak zaměstnancům, tak pacientům a návštěvníkům tohoto zdravotnického zařízení.

Adventní bezpečnostní akce v Ostravě nabízí rady, dílničky i vánoční tramvaj

Včera 11:36 | Ostrava-město | Libor Běčák

Tradiční akce Bezpečnější nakupování, parkování a cestování odstartuje i letos v Ostravě. Projekt zaměřený na prevenci krádeží a zvyšování bezpečnosti pořádá Magistrát města Ostravy ve spolupráci s policií, hasiči a dopravním podnikem. Součástí jsou preventivní aktivity v obchodních centrech, na trzích i ve vánoční tramvaji.

Už žádné převážení pacientů venkem. Slezská nemocnice v Opavě má nové nadzemní koridory

Včera 18:52 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Slezská nemocnice v Opavě slavnostně otevřela nadzemní tubusové koridory. Jejich stavba trvala déle než rok a přinesla zejména komfort jak zaměstnancům, tak pacientům a návštěvníkům tohoto zdravotnického zařízení.

Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii v Opavě ukončil lampionový průvod s pohádkovými postavami

Včera 18:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Zapojilo se do nich jak vedení města, tak studenti Slezské univerzity a Slezského gymnázia a také herci Slezského divadla.

Archeologové objevili středověké sídliště a unikátní poutní láhev na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V Opavě si pietním aktem před Pomníkem padlých v I. světové válce připomněli Den válečných veteránů

16. listopadu 2024 20:22 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si připomněli Den válečných veteránů. A to pietním aktem před Pomníkem padlých v I. světové válce a Pomníkem Rudoarmějců na Mětském hřbitově. Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu u příležitosti konce první světové války.

Vánoční výzdoba v Opavě bude bohatší než loni. Lidé se mohou těšit na nové světelné prvky

16. listopadu 2024 20:17 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě už od poloviny října instalují vánoční výzdobu, aby se vše stihlo včas. Obyvatelé i návštěvníci města se letos mohou těšit i na nové světelné prvky.

V Opavě se letos rozsvítí 3 vánoční stromy. Na Dolním a Horním náměstí a v bývalém OD Breda

16. listopadu 2024 20:14 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava se postupně obléká do vánočního. Ve městě se instaluje nejen vánoční výzdoba, ale také vánoční stromy. Nainstalovány jsou už stromy na Dolním i Horním náměstí.

V Opavě vzniká zajímavá nástavba historického domu v Lazebnické ulici
Vydáno 3. prosince 2023 23:16, Opava, Yvona Fajtová
Na historickém domě Lazebnická 3 v centru Opavy vzniká zajímavá nástavba. Jde o první opavskou nástavbu z dřevěných CLT panelů, která šetrně propojuje historii a nadčasovost s důrazem na udržitelnost.

Historie domu navazuje na historii firmy Hermann & Vogel, což byl za první republiky po Bredě druhý největší obchodní dům, který stál v Hrnčířské ulici. Dům v Lazebnické 3 vznikl v roce 1929 jako vestavba do vnitrobloku, když potřeboval rozšířit prodejní prostory a sklady. Dostat sem nástavbu nebylo vůbec jednoduché.

Pavel Mlejnek, ředitel obchodu: “Co bylo nejhorší, dostat sem veškerý materiál, všechny kamiony s Novatopem, se dřevem. Důležité sem bylo dostat i nějakou větší mechanizaci, jsme v centru města, jsou tu úzké uličky, je tady i váhové omezení komunikací, takže v tomto všem jsme byli nějakým způsobem omezováni.”
Radek Oslizlo, technický specialista: “Hlavní výzva byla splnit to v požadovaném čase, protože, město mělo jisté požadavky na velikost toho záboru, takže hlavní výzva byla udělat ten koncept, ať je rychlý, možný sem dostat, ať to nejsou kamiony, které neprojedou centrem, ať ta stavba netrvá prostě půl roku, takže výsledkem bylo, že hrubá stavba za použití velkého jeřábu trvala 5 dní.”

Šlo o 100 tunový čtyřnápravový jeřáb, tedy maximum, co bylo možné s ohledem na zatížení dostat na malé podsklepené náměstí se spoustou instalací.

Michal Popov, majitel historického domu: “Já to vnímám jako takový splacený dluh vůči dědečkovi a vůči mamince. Když se rozhlédnete kolem, tak je nejmíň o patro nižší. Když jsme to plánovali, tak bylo přímo vidět, že se tu pohybujeme ne po střeše, my se tu pohybujeme po železobetonové desce, která si o to říkala. Jsem si skoro jistý, že ta původní architektura s jakousi nástavbou počítala, ale dědečkovi to překazila hospodářská krize a válka.”

Dřevěná nástavba minimálně zatěžuje historický dům.

Myslelo se také na životní prostředí. Z nástavby vedou dvě trubky. Jedna na odpadní a druhá na dešťovou vodu, která se bude poté dále využívat.

Radek Oslizlo, technický specialista: “Díky tomu, že konstrukce byla takhle lehká, tak bylo možné celý objekt uložit na strop. Další výhody jsou prostorová tuhost této plošně lepené konstrukce, možnost použití toho dřeva jako interiérového povrchu, pohledovost toho dřeva. Minimální environmentální dopady. Tato stavba je CO2 neutrální při nejhorším.”

Dům v Lazebnické 3 se stal dominantou plochy mezi Horním náměstím a Masarykovou třídou poté, co byly za války vybombardované okolní domy. Ustál ji díky železobetonové konstrukci.

Klára Dvořáková Popová, dcera majitele domu: “Obecně ta železobetonová konstrukce byla v té době něco naprosto nového, inovativního. Beton se obecně považoval za materiál budoucnosti a díky tomu nejspíš ten dům přestál. Tady v podstatě je jakoby původní téměř všechno. Z těch zajímavých věcí to je určitě ta skleněná pyramida, naši nájemníci jí říkají Louvre, je tu moc hezké, zajímavé původní schodiště, kterým prý pradědeček procházel mezi patry obchodního domu a koukal, co se kde děje a jestli je všechno v pořádku.”

Více o historii domu se dozvíte na výstavě, která je nainstalována ve vestibulu domu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000040425/v-opave-vznika-zajimava-nastavba-historickeho-domu-v-lazebnicke-ulici