Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava-Jih má dostatek zeleně v docházkové vzdálenosti. Problémem je mobiliář a bariéry

Ostrava-Jih |

Studenti Ostravské univerzity mapují zeleň v Ostravě. JejIch cílem je zjIstit nejen její kvalitu, ale také dostupnost od místa bydliště a mobiliář v ní. Zatím mají zmapované centrum města a městský obvod Ostrava-Jih.

V Ostravě-Jihu je dostatek zeleně a většina obyvatel ji má kousek od svého bydliště. Ukázal to pasport zeleně, který zpracovali studenti Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Jsou tu ale i místa, kde jsou zelené plochy malé, nebo špatně dostupné.

Tereza Aubrechtová, vedoucí projektu, Přírodovědecká fakulta OU: “Chceme se podívat trošku na tu premisu, že Ostrava je zelená, takže se chceme podívat, jestli skutečně je zelená a jak kvalitně je zelená a jestli jsou tu nějaké bariéry, nějaké limity, kde vlastně by zeleň šla vylepšit tak, aby obyvatelé neměli potřebu utíkat do Beskyd a tam si zakládat zahrádky.”
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: ”Potěšilo mě, že 58 procent plochy Jihu tvoří zelené plochy, což je poměrně hodně, ale samozřejmě z velké míry to dělá Bělský les a halda a musím říct, že taky pozitivní informací bylo, že 98 procent našich obyvatel má nejbližší zeleň do vzdálenosti 500 metrů, což je podle studentů ochotna vzdálenost zajímavá proto, abyste se z domova vydali ven ochladit se do zeleně třeba v průběhu parného léta.”
Tereza Aubrechtová, vedoucí projektu, Přírodovědecká fakulta OU: ”Dostupnost zeleně je pro nás důležitým artefaktem, který se odzkoušel už během covidu, kdy obyvatelé zjistili, kolik zeleně mají dostupné a často byli i mile překvapeni. Takže my se na to díváme vlastně, jaká je zeleň v Ostravě, jestli je dostupná do 500 metrů od místa bydliště, v jakém je stavu, jestli je tam mobiliář, jestli je dostatečný, jestli tam jsou vůbec cesty k té zeleni.”

Zatím jsou zmapovány obvody Moravská Ostrava a Přívoz a Ostrava-Jih a mapují se Vítkovice, Mariánské Hory a Hulváky a Poruba.

Anketa: studenti Přírodovědecké fakulty OU: ”Já jsem mapoval Hrabůvku. Jako pozitivní v té oblasti hodnotím to, že je tam spousta liniové zeleně, to znamená aleje a stromořadí podél cest, takže ty cesty nejsou v létě tolik horké, takže člověk chodí ve stínu, což je příjemné, pozitivní. Na druhou stranu jako negativní vnímám to, že ty plochy zeleně, které tam byly, tak byly relativně malé, tudíž moc lidí neoslovily na to, aby se tam šli rekreovat.”

”Na Dubině pro mě byla super ta halda. Jenom je škoda, že není tak využívaná z pohledu těch vstupů. Že tam je fakt málo těch vstupů a některé jsou, neříkám, že riskantní, ale ne úplně pěkné. Je tam spousta bariér, ale určitě to má potenciál i co se týče rekultivace, nebo něco takového, takže to bylo určitě super.”

Bariérou jsou také vstupy do CHKO Poodří

Tereza Aubrechtová, vedoucí projektu, Přírodovědecká fakulta OU: “Samozřejmě tady se nám trošku snoubí ochrana přírody s tím zájmem obyvatel putovat tou krajinou. Nicméně oni si vždy tu cestu najdou a je otázka, jestli ty cesty nezpřístupnit a nějakým způsobem nelimitovat ty vstupy a pro motorkáře, kteří tam dělají největší negativní dopad v té krajině oproti místním obyvatelům, kteří tam jdou třeba jenom na procházku.”

Problematický je také stav mobiliáře, který postupně stárne a je potřeba ho obměnit.

Nahlásit chybu


K tématu

Poruba buduje svůj hřbitov. První etapa by měla být hotova na jaře

5. srpna 2025 15:46 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba se dočká svého hřbitova. Městský obvod s více než šedesáti tisíci obyvateli jej postrádá desítky let.

Poruba se s pěkným počasím pustila do oprav chodníků. Nyní se pracuje u ul. Podroužkova

24. dubna 2025 17:37 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

S teplejším počasím se v Porubě opět rozjely opravy chodníků. Momentálně se pracuje na 7. obvodě u ulice Podroužkova.

Prostor před bazénem v Porubě prochází rekonstrukcí. Opět jej oživí vodní prvek

3. července 2025 17:10 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Krytý bazén v Porubě zkrášlí nový prostor kolem hlavního vstupu. Těšit se můžete opět i na unikátní vodní prvek "Voda a my", který bude součástí modrých teras.


Opava děkovala bezpříspěvkovým dárcům krve. Převzali si zlaté medaile doktora Jánského a zlaté kříže

Včera 11:18 | Opava | Yvona Fajtová

Obecní dům v Opavě se stal dějištěm slavnostního večera, který patřil lidem s velkým srdcem. Český červený kříž zde ocenil bezpříspěvkové dárce krve, kteří svým rozhodnutím pomáhají zachraňovat lidské životy.

Karvinsko se zachvělo důlním otřesem, báňští záchranáři ověřují stav v dolech

Včera 16:00, vydáno včera 15:10 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Poměrně citelný záchvěv pocítili ve středu odpoledne lidé na Karvinsku. Příčinou byl důlní otřes způsobený těžbou černého uhlí.

Žloutenkou nakažená žena v opilosti útočila na Havířovany

Včera 12:56 | Havířov | Libor Běčák

Škrábance, do kterých se mohly dostat sliny ženy, která o sobě ví, že je nakažená žloutenkou, utrpěla nakupující zákaznice večerky v centru Havířova. Případ už vyšetřuje policie.

Muž se zranil na horách. Záchranáři kvůli silnému větru museli přistát na vrcholu Lysé hory

Včera 9:48 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Při výstupu na Lysou horu uklouzl na ledě a poranil si kotník. Turistu v Beskydech zachraňovala horská služba a letečtí záchranáři. Kvůli nepřístupnému terénu a silnému větru musel vrtulník přistát na vrcholu Lysé hory. Záchranáři museli cestu ke zraněnému dojít pěšky. Turista byl transportován do nemocnice.

Rozpočet na rok 2026 v Havířově počítá se 194 miliony korun na nepedagogické pracovníky

Včera 11:28 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov má schválený rozpočet na příští rok. Počítá s výdaji ve výši 2,7 miliardy korun, kde je zahrnuta i značná rezerva na platy nepedagogických pracovníků.

Žáci a kantoři z Palkovic si společně zazpívali vánoční písně na školních schodech

Včera 9:17 | Palkovice | Libor Běčák

Schodiště před Základní školou v Palkovicích se opět stalo dějištěm svátečního zpívání, do kterého se zapojili nejen samotní školáci, ale také kantoři. a schodech.

Havířov je dalším screeningovým mamografickým centrem

16. prosince 2025 16:08 | Havířov | Bára Kelnerová

Ženy z Havířova a okolí už kvůli screeningu nebudou muset dojíždět do jiných měst. Nemocnice se stala mamografickým centrem. Tím se zvýší šance na včasný záchyt rakoviny prsu.

Děti byly na karvinské radnici oceněny za své ptačí budky, budou zdobit nový sad

16. prosince 2025 15:58 | Karviná | Gabriela Stašová

V souvislosti s projektem Náš sad vyráběly děti z Karviné budky, které obohatí právě nový ovocný sad v parku Boženy Němcové. Děti za ně na karvinské radnici dostaly diplomy přímo od zástupců města.

Stonavští šachisté chtějí postoupit do krajského přeboru

Včera 11:35 | Stonava | Jiří Brzóska

Sportovní klub Stonava není jen o fotbale – výrazných úspěchů dosahují také místní šachisté.

Seniorka přecházela mimo přechod a srazilo ji auto. Zemřela v nemocnici

16. prosince 2025 14:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

73letá seniorka přecházela v Ostravě silnici mimo přechod. Řidič ji zřejmě přehlédl a srazil. Žena utrpěla velmi vážná zranění, svědci i záchranáři ji oživovali. Byla přepravena do nemocnice, kde následně zemřela.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. ledna 2026 od 26 880 Kč/měsíc

Ostrava dokončuje náročnou rekonstrukci ulice Přemyslovců

Práce na ulici Přemyslovců v Mariánských Horách míří do finále. Od 17. prosince tudy opět jezdí městská hromadná doprava. Běžní řidiči aut si ale budou muset ještě počkat. Rozsáhlá rekonstrukce a proměna celé ulice by měla být hotová do konce ledna.

Sbírka Srdce pro Porubu pomohla Vojtovi. Nyní se vybírá na rehabilitace pro Karin

Včera 15:20 | Ostrava-město | Jana Lipowská

Vánoce nejsou jen o výzdobě a dobrém jídle a pití, jsou především o solidaritě. Součástí vánočního jarmarku na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě byla opět charitativní sbírka Srdce pro Porubu. Návštěvníci si vychutnali punč se starostkou, projížďky vláčkem i vystoupení.

Ostravští strážníci radí, jak si užít bezpečné Vánoce

Včera 14:13 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Davy lidí, plná obchodní centra a stres z posledních nákupů. Právě teď, v závěru adventu, roste riziko krádeží i drobných incidentů. Městská policie Ostrava proto posílila dohled a zaměřuje se hlavně na prevenci a bezpečné chování v předvánočním shonu.

Ostrava-Poruba plánuje v r. 2026 proinvestovat 180 mil. Kč. Vrátí se také Corrency

16. prosince 2025 15:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba v investicích nezpomalí ani příští rok. Městský obvod bude v roce 2026 hospodařit téměř s jednou miliardou korun a i přes rostoucí mandatorní výdaje chce pokračovat v rozsáhlých projektech.

Senioři z Ostravy-Jihu oslavili advent v Senior klubu Akord

16. prosince 2025 14:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Na začátku prosince se konalo tradiční setkání seniorů v Klubu AKORD s vánočním programem a volnou zábavou. Tentokrát na téma Možná přijde i Mikuláš… a nejen on. Součástí byla i soutěž o titul Miss senior čertice nebo disciplína Veselá čutora.

Bytové muzeum v Jubilejní kolonii čeká v novém roce rozšíření

16. prosince 2025 14:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Už téměř dva roky funguje v ostravské Jubilejní kolonii unikátní bytové muzeum, které vrací jeho návštěvníky do 30. let minulého století. Díky velké přízni vedení obvodu na příští rok chystá novinku – muzeum se rozšíří o další byt, který zájemce zavede do šedesátek.

Ostrava-Jih má dostatek zeleně v docházkové vzdálenosti. Problémem je mobiliář a bariéry
Vydáno 31. května 2022 21:19, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Studenti Ostravské univerzity mapují zeleň v Ostravě. JejIch cílem je zjIstit nejen její kvalitu, ale také dostupnost od místa bydliště a mobiliář v ní. Zatím mají zmapované centrum města a městský obvod Ostrava-Jih.

V Ostravě-Jihu je dostatek zeleně a většina obyvatel ji má kousek od svého bydliště. Ukázal to pasport zeleně, který zpracovali studenti Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Jsou tu ale i místa, kde jsou zelené plochy malé, nebo špatně dostupné.

Tereza Aubrechtová, vedoucí projektu, Přírodovědecká fakulta OU: “Chceme se podívat trošku na tu premisu, že Ostrava je zelená, takže se chceme podívat, jestli skutečně je zelená a jak kvalitně je zelená a jestli jsou tu nějaké bariéry, nějaké limity, kde vlastně by zeleň šla vylepšit tak, aby obyvatelé neměli potřebu utíkat do Beskyd a tam si zakládat zahrádky.”
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: ”Potěšilo mě, že 58 procent plochy Jihu tvoří zelené plochy, což je poměrně hodně, ale samozřejmě z velké míry to dělá Bělský les a halda a musím říct, že taky pozitivní informací bylo, že 98 procent našich obyvatel má nejbližší zeleň do vzdálenosti 500 metrů, což je podle studentů ochotna vzdálenost zajímavá proto, abyste se z domova vydali ven ochladit se do zeleně třeba v průběhu parného léta.”
Tereza Aubrechtová, vedoucí projektu, Přírodovědecká fakulta OU: ”Dostupnost zeleně je pro nás důležitým artefaktem, který se odzkoušel už během covidu, kdy obyvatelé zjistili, kolik zeleně mají dostupné a často byli i mile překvapeni. Takže my se na to díváme vlastně, jaká je zeleň v Ostravě, jestli je dostupná do 500 metrů od místa bydliště, v jakém je stavu, jestli je tam mobiliář, jestli je dostatečný, jestli tam jsou vůbec cesty k té zeleni.”

Zatím jsou zmapovány obvody Moravská Ostrava a Přívoz a Ostrava-Jih a mapují se Vítkovice, Mariánské Hory a Hulváky a Poruba.

Anketa: studenti Přírodovědecké fakulty OU: ”Já jsem mapoval Hrabůvku. Jako pozitivní v té oblasti hodnotím to, že je tam spousta liniové zeleně, to znamená aleje a stromořadí podél cest, takže ty cesty nejsou v létě tolik horké, takže člověk chodí ve stínu, což je příjemné, pozitivní. Na druhou stranu jako negativní vnímám to, že ty plochy zeleně, které tam byly, tak byly relativně malé, tudíž moc lidí neoslovily na to, aby se tam šli rekreovat.”

”Na Dubině pro mě byla super ta halda. Jenom je škoda, že není tak využívaná z pohledu těch vstupů. Že tam je fakt málo těch vstupů a některé jsou, neříkám, že riskantní, ale ne úplně pěkné. Je tam spousta bariér, ale určitě to má potenciál i co se týče rekultivace, nebo něco takového, takže to bylo určitě super.”

Bariérou jsou také vstupy do CHKO Poodří

Tereza Aubrechtová, vedoucí projektu, Přírodovědecká fakulta OU: “Samozřejmě tady se nám trošku snoubí ochrana přírody s tím zájmem obyvatel putovat tou krajinou. Nicméně oni si vždy tu cestu najdou a je otázka, jestli ty cesty nezpřístupnit a nějakým způsobem nelimitovat ty vstupy a pro motorkáře, kteří tam dělají největší negativní dopad v té krajině oproti místním obyvatelům, kteří tam jdou třeba jenom na procházku.”

Problematický je také stav mobiliáře, který postupně stárne a je potřeba ho obměnit.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000031689/ostrava-jih-ma-dostatek-zelene-v-dochazkove-vzdalenosti-problemem-je-mobiliar-a-bariery