Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kdo zná a umí, ten si píská. Žáci 8. tříd se v K-triu seznámili s technickými a řemeslnými obory

Ostrava-Jih |

V kulturním domě K-trio se představily střední školy a odborná učiliště. Žáky 8. tříd základních škol zábavnou formou seznámily s technickými a řemeslnými obory, o které je poslední dobou čím dál větší zájem.

Kdo zná a umí, ten si píská. To je název oblíbené interaktivní soutěže v praktických dovednostech pro osmáky. Do letošního 15. ročníku se zapojilo na 300 žáků z 25 základních škol.

Michaela Mahrová, ředitelka Kultury Jih: “Soutěž probíhá tak, že je 17 stanovišť jejichž garanty jsou střední školy a žáci během 5 minut musí splnit nějaký řemeslný úkol. Je tady třeba zdravotnická škola, takže obvazují řezné rány, barmanská show, takže míchají drinky a podobně. Tento ročník je již 15., ale teď byla dlouhodobá pauza kvůli covidu. Takže je to po covidu první taková akce.”

Na akci nechyběli ani významní zaměstnavatelé našeho regionu, kteří žákům nabídli praktické informace o pracovních pozicích a možnostech jejich uplatnění v praxi.

anketa: zástupci středních škol a učilišť: “Jsme střední odborná škola ochrany osob a majetku. Je tu nějaká ukázka fyzických disciplín, ať už to jsou kliky nebo skok do dálky. Máme tu ukázku zbraní různých se kterými se učíme obranu proti nim a dvě ukázky, aby viděli jak to probíhá v praxi.”
“Jsem ze SŠSS v Ostravě a tady ukazujeme žákům ZŠ modelování z marcipánu. Kdyby si řekli, že si to chtějí zkusit, tak můžou.”
“Musí zapojit jednoduchý blikací obvod nepájivé pole. To je takové pole, do kterého se součástky jenom strkají, nemusí se pájet a pak tady mají na ukázku roboty různé, co se tam dají poskládat . Dají se různě ovládat, programovat a tak.”
“Zde je úkolem na panelu na vynechaná místa doplnit keramický obklad. To znamená, že nejdříve si musí naměřit otvor, pak nařezat na řezačce a nakonec přilepit keramický obklad na panel.”
“Tady si studenti můžou vyzkoušet tvorbu palačinek, pak tady také žáci můžou vyzkoušet míchat koktejl.”
“My jsme ze střední zahradnické školy a připravili jsme si dva soutěžní úkoly. Jeden za náš obor zahradník a jeden za obor florista. Florista dělají žáci kytičku, mají spoustu materiálu tady za námi, můžou všechno použít. Zahradník mají poznávačku různých květin, stromů a rostlin.”
anketa: žáci 8. tříd ZŠ: “Mi se moc líbily kuchyňky, florista. To bylo tak dobré a bylo to zajímavé.”
“Akce je zábavná celkem. My jsme zatím byli jen na pár stanovištích. Dělali jsme palačinky, což jsme mysleli, že bude o dost lehčí a nakonec to bylo celkem obtížné a dělali jsme moc dobrý drink.”
“Ten elektrikář, i když jsme to moc nemohli vyzkoušet, protože jsme tam byli pozdě. prostě mám za to dali jeden bod, ale jinak bych na ni šel, protože mě baví věci s elektřinou a takové věci.”
“Soutěž jsme si užili, bylo to fajn, bylo tady spoustu různých škol, takže jsme si vyzkoušeli různé aktivity a spolupracovalo se nám dobře, protože jsme měli dobře vybraný tým.” 

V říjnu letošního roku bude projekt pokračovat pod názvem „Řemeslo má zlaté dno“, do něhož se budou moci zapojit žáci devátých ročníků.

Nahlásit chybu


K tématu

Trh vzdělávání a uplatnění ve Frýdku-Místku pomáhal žákům s výběrem střední školy

28. září 2023 12:38 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ve Frýdku-Místku proběhl další ročník tradičního Trhu vzdělávání a uplatnění. Akce pravidelně pomáhá žákům posledních ročníků základních škol s výběrem střední školy nebo učebních oborů. Letos se na akci představilo na 70 škol nejen z Moravskoslezského kraje.

Ostravskou sportovní halu zaplnili mladí atleti. Konal se 33. ročník Atletických přeborů ZŠ

Další ročník atletických přeborů žáků základních škol z Ostravy-Jihu se konal v atletické hale Ostrava. Zúčastnilo se celkem 14 škol obvodu v 6 disciplínách pro dívky a 6 pro chlapce.

Kam po základce? Deváťákům poradí Veletrh středních škol v Ostravě

6. listopadu 2023 14:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Téměř pět desítek škol se představí na Veletrhu středních škol, který se bude konat v Ostravě ve středu 8. listopadu. V obchodním centru Futurum budou zástupci i žáci u svých stánků návštěvníkům k dispozici od 9 do 17 hodin. Akce bude volně přístupná pro žáky základních škol a jejich rodiče i ostatní zájemce.


Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

Včera 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Originální dresy opavských basketbalistů se vydražily za více než 108 tisíc. Peníze pomůžou charitě

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Včera 15:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Frýdek-Místek zve školy i veřejnost na Den Země ve znamení Světa zvířat

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Vize tělocvičny Tyršovy školy už má reálné obrysy, stát by mohla do čtyř let

Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola na Tyršově ulici snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Blíží se zápisy do mateřských škol. Registrace žádostí začala 19. dubna

Blíží se termín pro zápisy dětí do mateřských škol. V Ostravě ho má většina školek stanoven na 6. a 7. května, je ale nutné dítě nejprve registrovat do celoměstského portálu. Rodiče ale nemusejí mít obavy, protože míst je dostatek.

Vedení Ostravy-Jihu diskutuje s občany na veřejných setkáních

Ve Výškovické pobočce knihovny města Ostravy se konalo první veřejné setkání vedení obvodu s jeho obyvateli. Občané Jihu mohli přímo se starostou otevřeně probrat témata, které je trápí. Například situaci okolo bývalého obchodního centra Odra.

Ostrava považuje rozvoj cyklodopravy za jednu z priorit. Zásadní je ale bezpečnost

Rozvoj cyklodopravy je jednou z priorit vedení města. S tím samozřejmě souvisí bezpečnost, protože cyklisté považují za nejdůležitější, aby je při jízdě neohrožovala auta. Město proto klade důraz na kvalitní cyklostezky a pomáhají také strážníci, kteří se v rámci různých projektů a akcí na cykodopravu zaměřují.

Ostrava podpoří začínající podnikatele. Inspirace vzešla z programu Řemeslný akcelerátor

Ostrava chce pomoci začínajícím podnikatelům a proto vyhlásila nový dotační program. Jeho cílem je zvýšení konkurenceschopnosti, podpora inovací a technologií, ale také rozvoj podnikatelského prostředí.

Dny památek zaměřené na historii městského obvodu Ostrava-Jih se konaly už po deváté

Již 9. ročník festivalu Dny památek na Jihu se konal od čtvrtka do neděle. Zahrnoval foto-přednášky, prohlídky bytového muzea či komentované vycházky. Festivalem provázel kronikář obvodu Petr Lexa Přendík.

Kdo zná a umí, ten si píská. Žáci 8. tříd se v K-triu seznámili s technickými a řemeslnými obory
Vydáno 19. března 2023 14:36, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
V kulturním domě K-trio se představily střední školy a odborná učiliště. Žáky 8. tříd základních škol zábavnou formou seznámily s technickými a řemeslnými obory, o které je poslední dobou čím dál větší zájem.

Kdo zná a umí, ten si píská. To je název oblíbené interaktivní soutěže v praktických dovednostech pro osmáky. Do letošního 15. ročníku se zapojilo na 300 žáků z 25 základních škol.

Michaela Mahrová, ředitelka Kultury Jih: “Soutěž probíhá tak, že je 17 stanovišť jejichž garanty jsou střední školy a žáci během 5 minut musí splnit nějaký řemeslný úkol. Je tady třeba zdravotnická škola, takže obvazují řezné rány, barmanská show, takže míchají drinky a podobně. Tento ročník je již 15., ale teď byla dlouhodobá pauza kvůli covidu. Takže je to po covidu první taková akce.”

Na akci nechyběli ani významní zaměstnavatelé našeho regionu, kteří žákům nabídli praktické informace o pracovních pozicích a možnostech jejich uplatnění v praxi.

anketa: zástupci středních škol a učilišť: “Jsme střední odborná škola ochrany osob a majetku. Je tu nějaká ukázka fyzických disciplín, ať už to jsou kliky nebo skok do dálky. Máme tu ukázku zbraní různých se kterými se učíme obranu proti nim a dvě ukázky, aby viděli jak to probíhá v praxi.”
“Jsem ze SŠSS v Ostravě a tady ukazujeme žákům ZŠ modelování z marcipánu. Kdyby si řekli, že si to chtějí zkusit, tak můžou.”
“Musí zapojit jednoduchý blikací obvod nepájivé pole. To je takové pole, do kterého se součástky jenom strkají, nemusí se pájet a pak tady mají na ukázku roboty různé, co se tam dají poskládat . Dají se různě ovládat, programovat a tak.”
“Zde je úkolem na panelu na vynechaná místa doplnit keramický obklad. To znamená, že nejdříve si musí naměřit otvor, pak nařezat na řezačce a nakonec přilepit keramický obklad na panel.”
“Tady si studenti můžou vyzkoušet tvorbu palačinek, pak tady také žáci můžou vyzkoušet míchat koktejl.”
“My jsme ze střední zahradnické školy a připravili jsme si dva soutěžní úkoly. Jeden za náš obor zahradník a jeden za obor florista. Florista dělají žáci kytičku, mají spoustu materiálu tady za námi, můžou všechno použít. Zahradník mají poznávačku různých květin, stromů a rostlin.”
anketa: žáci 8. tříd ZŠ: “Mi se moc líbily kuchyňky, florista. To bylo tak dobré a bylo to zajímavé.”
“Akce je zábavná celkem. My jsme zatím byli jen na pár stanovištích. Dělali jsme palačinky, což jsme mysleli, že bude o dost lehčí a nakonec to bylo celkem obtížné a dělali jsme moc dobrý drink.”
“Ten elektrikář, i když jsme to moc nemohli vyzkoušet, protože jsme tam byli pozdě. prostě mám za to dali jeden bod, ale jinak bych na ni šel, protože mě baví věci s elektřinou a takové věci.”
“Soutěž jsme si užili, bylo to fajn, bylo tady spoustu různých škol, takže jsme si vyzkoušeli různé aktivity a spolupracovalo se nám dobře, protože jsme měli dobře vybraný tým.” 

V říjnu letošního roku bude projekt pokračovat pod názvem „Řemeslo má zlaté dno“, do něhož se budou moci zapojit žáci devátých ročníků.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000036247/kdo-zna-a-umi-ten-si-piska-zaci-8-trid-se-ktriu-seznamili-s-technickymi-a-remeslnymi-obory