Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Další senioři z Ostravy-Jihu úspěšně ukončili Univerzitu třetího věku slavnostní promocí

Ostrava-Jih |

Slavnostní promocí skončila U3V věku pro 26 studentů z Ostravy-Jihu, kteří úspěšně ukončili studium. Univerzita je určena nejen pro obyvatele obvodu ve věku 55 plus a aktuálně je do ní přihlášených více než 120 lidí.

V Komorním klubu v Jubilejní kolonii se sešli úspěšní studenti U3V, aby tady slavnostně odpromovali. Všichni si studium moc pochvalovali a většina z nich chce pokračovat dál.

anketa: studenti U3V: “Studovalo se mi velice dobře, všechny předměty mě zaujaly a nejvíc psychologie. A teď se strašně těším, protože chci pokračovat. Strašně se těším, protože tam bude kriminalistika a my se setkáváme dnes a denně s takovými věcmi, tak se těším na to a pan Přendík bude přednášet o rodokmenu, tak chceme pátrat s moji rodinou po našich předcích.”
“Zatím ještě nejsem rozmyšlená zdali budu pokračovat, ale uvažuji, že ano. Láká mě malba a ty dva roky byly úžasné. Jednak spoustu přátel tady člověk získal, znalosti, co jsem se dozvěděla. různé věci, které jsem neznala. Jiné kultury, čínská medicína, výtvarné techniky, masáže, úžasné.”
“Mám tři U3V za sebou. To knihařské řemeslo, tam jsem si například vyrobil od našich vnuků hezké leporelo a ten poslední semestr, ty terapeutické techniky, to bylo velice zajímavé. Úplně nejúžasnější pro mě bylo praktické zpracování knižní vazby. To se dělalo rukama a já miluju ruční práce, tak to pro mě byl úžasný zážitek si vyrobit něco pěkného pod vedením paní učitelky. A pokračovat budu zase dál, protože není na škodu se vzdělávat.”
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Mám nesmírný obdiv k těmto lidem, kteří i v pokročilém věku mají zájem studovat, obohacovat se a mají chuť a energii o cokoliv dál rozšiřovat své obzory, protože myslím si, že dál se udrží ve skvělé kondici a mají potom celkový rozhled.”

Kultura Jihu už připravuje další ročník U3V, který nabídne velkou novinku. Tou je spolupráce s Ostravskou univerzitou.

Michaela Mahrová ředitelka Kultury Jih: “Nově bude možnost od září vybrat si ze dvou studijních programů. Jeden bude pevný a druhý pohyblivý. První program bude připravovat OU a je spíše pro konzervativnější studenty, kteří mají rádi neměnnost programu. Pohyblivý, takový atraktivnější pro nás, bude studijní program, který připravuje Kultura Jih.”

Program bude velmi variabilní a student si sám rozhodne, které předměty chce v rámci něj vystudovat.

Michaela Mahrová ředitelka Kultury Jih: “Zcela určitě tam budou novinky ze světa IT, celospolečenské problémy, dění ve společnosti. Určitě se taky budeme zabývat historií místa, ve kterém žijeme. To znamená Ostravou Jihem a celou řadou dalších studijních programů.”

Studenti se už mohou hlásit. Veškeré Informace o novém studijním programu najdou na webu kulturajih.cz. Občanům Ostravy-Jihu na studium přispívá radnice.

Nahlásit chybu


K tématu

Kniha Romany Vaverové s názvem Jubilejní byla pokřtěna ve stejnojmenné kolonii

21. října 2025 11:27 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

V Komorním klubu se uskutečnil slavnostní křest nové knihy spisovatelky Romany Vaverové s názvem Jubilejní. Historický román popisuje osudy Ernsta Kornera, autora Jubilejní kolonie. Součástí byla i komentovaná prohlídka touto historickou částí Ostravy.

V Komorním klubu ostravské historické kolonie pokřtili knihu „Jubilejní“

20. října 2025 9:27 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

V Komorním klubu se uskutečnil slavnostní křest nové knihy spisovatelky Romany Vaverové s názvem Jubilejní. Historický román popisuje osudy Ernsta Kornera, autora Jubilejní kolonie. Součástí byla i komentovaná prohlídka touto historickou částí Ostravy.


Opava děkovala bezpříspěvkovým dárcům krve. Převzali si zlaté medaile doktora Jánského a zlaté kříže

Včera 11:18 | Opava | Yvona Fajtová

Obecní dům v Opavě se stal dějištěm slavnostního večera, který patřil lidem s velkým srdcem. Český červený kříž zde ocenil bezpříspěvkové dárce krve, kteří svým rozhodnutím pomáhají zachraňovat lidské životy.

Karvinsko se zachvělo důlním otřesem, báňští záchranáři ověřují stav v dolech

Včera 16:00, vydáno včera 15:10 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Poměrně citelný záchvěv pocítili ve středu odpoledne lidé na Karvinsku. Příčinou byl důlní otřes způsobený těžbou černého uhlí.

Žloutenkou nakažená žena v opilosti útočila na Havířovany

Včera 12:56 | Havířov | Libor Běčák

Škrábance, do kterých se mohly dostat sliny ženy, která o sobě ví, že je nakažená žloutenkou, utrpěla nakupující zákaznice večerky v centru Havířova. Případ už vyšetřuje policie.

Muž se zranil na horách. Záchranáři kvůli silnému větru museli přistát na vrcholu Lysé hory

Včera 9:48 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Při výstupu na Lysou horu uklouzl na ledě a poranil si kotník. Turistu v Beskydech zachraňovala horská služba a letečtí záchranáři. Kvůli nepřístupnému terénu a silnému větru musel vrtulník přistát na vrcholu Lysé hory. Záchranáři museli cestu ke zraněnému dojít pěšky. Turista byl transportován do nemocnice.

Rozpočet na rok 2026 v Havířově počítá se 194 miliony korun na nepedagogické pracovníky

Včera 11:28 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov má schválený rozpočet na příští rok. Počítá s výdaji ve výši 2,7 miliardy korun, kde je zahrnuta i značná rezerva na platy nepedagogických pracovníků.

Žáci a kantoři z Palkovic si společně zazpívali vánoční písně na školních schodech

Včera 9:17 | Palkovice | Libor Běčák

Schodiště před Základní školou v Palkovicích se opět stalo dějištěm svátečního zpívání, do kterého se zapojili nejen samotní školáci, ale také kantoři. a schodech.

Havířov je dalším screeningovým mamografickým centrem

16. prosince 2025 16:08 | Havířov | Bára Kelnerová

Ženy z Havířova a okolí už kvůli screeningu nebudou muset dojíždět do jiných měst. Nemocnice se stala mamografickým centrem. Tím se zvýší šance na včasný záchyt rakoviny prsu.

Děti byly na karvinské radnici oceněny za své ptačí budky, budou zdobit nový sad

16. prosince 2025 15:58 | Karviná | Gabriela Stašová

V souvislosti s projektem Náš sad vyráběly děti z Karviné budky, které obohatí právě nový ovocný sad v parku Boženy Němcové. Děti za ně na karvinské radnici dostaly diplomy přímo od zástupců města.

Stonavští šachisté chtějí postoupit do krajského přeboru

Včera 11:35 | Stonava | Jiří Brzóska

Sportovní klub Stonava není jen o fotbale – výrazných úspěchů dosahují také místní šachisté.

Seniorka přecházela mimo přechod a srazilo ji auto. Zemřela v nemocnici

16. prosince 2025 14:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

73letá seniorka přecházela v Ostravě silnici mimo přechod. Řidič ji zřejmě přehlédl a srazil. Žena utrpěla velmi vážná zranění, svědci i záchranáři ji oživovali. Byla přepravena do nemocnice, kde následně zemřela.

Ostrava dokončuje náročnou rekonstrukci ulice Přemyslovců

Práce na ulici Přemyslovců v Mariánských Horách míří do finále. Od 17. prosince tudy opět jezdí městská hromadná doprava. Běžní řidiči aut si ale budou muset ještě počkat. Rozsáhlá rekonstrukce a proměna celé ulice by měla být hotová do konce ledna.

Sbírka Srdce pro Porubu pomohla Vojtovi. Nyní se vybírá na rehabilitace pro Karin

Včera 15:20 | Ostrava-město | Jana Lipowská

Vánoce nejsou jen o výzdobě a dobrém jídle a pití, jsou především o solidaritě. Součástí vánočního jarmarku na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě byla opět charitativní sbírka Srdce pro Porubu. Návštěvníci si vychutnali punč se starostkou, projížďky vláčkem i vystoupení.

Ostravští strážníci radí, jak si užít bezpečné Vánoce

Včera 14:13 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Davy lidí, plná obchodní centra a stres z posledních nákupů. Právě teď, v závěru adventu, roste riziko krádeží i drobných incidentů. Městská policie Ostrava proto posílila dohled a zaměřuje se hlavně na prevenci a bezpečné chování v předvánočním shonu.

Ostrava-Poruba plánuje v r. 2026 proinvestovat 180 mil. Kč. Vrátí se také Corrency

16. prosince 2025 15:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba v investicích nezpomalí ani příští rok. Městský obvod bude v roce 2026 hospodařit téměř s jednou miliardou korun a i přes rostoucí mandatorní výdaje chce pokračovat v rozsáhlých projektech.

Senioři z Ostravy-Jihu oslavili advent v Senior klubu Akord

16. prosince 2025 14:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Na začátku prosince se konalo tradiční setkání seniorů v Klubu AKORD s vánočním programem a volnou zábavou. Tentokrát na téma Možná přijde i Mikuláš… a nejen on. Součástí byla i soutěž o titul Miss senior čertice nebo disciplína Veselá čutora.

Bytové muzeum v Jubilejní kolonii čeká v novém roce rozšíření

16. prosince 2025 14:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Už téměř dva roky funguje v ostravské Jubilejní kolonii unikátní bytové muzeum, které vrací jeho návštěvníky do 30. let minulého století. Díky velké přízni vedení obvodu na příští rok chystá novinku – muzeum se rozšíří o další byt, který zájemce zavede do šedesátek.

Další senioři z Ostravy-Jihu úspěšně ukončili Univerzitu třetího věku slavnostní promocí
Vydáno 4. července 2023 17:45, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Slavnostní promocí skončila U3V věku pro 26 studentů z Ostravy-Jihu, kteří úspěšně ukončili studium. Univerzita je určena nejen pro obyvatele obvodu ve věku 55 plus a aktuálně je do ní přihlášených více než 120 lidí.

V Komorním klubu v Jubilejní kolonii se sešli úspěšní studenti U3V, aby tady slavnostně odpromovali. Všichni si studium moc pochvalovali a většina z nich chce pokračovat dál.

anketa: studenti U3V: “Studovalo se mi velice dobře, všechny předměty mě zaujaly a nejvíc psychologie. A teď se strašně těším, protože chci pokračovat. Strašně se těším, protože tam bude kriminalistika a my se setkáváme dnes a denně s takovými věcmi, tak se těším na to a pan Přendík bude přednášet o rodokmenu, tak chceme pátrat s moji rodinou po našich předcích.”
“Zatím ještě nejsem rozmyšlená zdali budu pokračovat, ale uvažuji, že ano. Láká mě malba a ty dva roky byly úžasné. Jednak spoustu přátel tady člověk získal, znalosti, co jsem se dozvěděla. různé věci, které jsem neznala. Jiné kultury, čínská medicína, výtvarné techniky, masáže, úžasné.”
“Mám tři U3V za sebou. To knihařské řemeslo, tam jsem si například vyrobil od našich vnuků hezké leporelo a ten poslední semestr, ty terapeutické techniky, to bylo velice zajímavé. Úplně nejúžasnější pro mě bylo praktické zpracování knižní vazby. To se dělalo rukama a já miluju ruční práce, tak to pro mě byl úžasný zážitek si vyrobit něco pěkného pod vedením paní učitelky. A pokračovat budu zase dál, protože není na škodu se vzdělávat.”
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Mám nesmírný obdiv k těmto lidem, kteří i v pokročilém věku mají zájem studovat, obohacovat se a mají chuť a energii o cokoliv dál rozšiřovat své obzory, protože myslím si, že dál se udrží ve skvělé kondici a mají potom celkový rozhled.”

Kultura Jihu už připravuje další ročník U3V, který nabídne velkou novinku. Tou je spolupráce s Ostravskou univerzitou.

Michaela Mahrová ředitelka Kultury Jih: “Nově bude možnost od září vybrat si ze dvou studijních programů. Jeden bude pevný a druhý pohyblivý. První program bude připravovat OU a je spíše pro konzervativnější studenty, kteří mají rádi neměnnost programu. Pohyblivý, takový atraktivnější pro nás, bude studijní program, který připravuje Kultura Jih.”

Program bude velmi variabilní a student si sám rozhodne, které předměty chce v rámci něj vystudovat.

Michaela Mahrová ředitelka Kultury Jih: “Zcela určitě tam budou novinky ze světa IT, celospolečenské problémy, dění ve společnosti. Určitě se taky budeme zabývat historií místa, ve kterém žijeme. To znamená Ostravou Jihem a celou řadou dalších studijních programů.”

Studenti se už mohou hlásit. Veškeré Informace o novém studijním programu najdou na webu kulturajih.cz. Občanům Ostravy-Jihu na studium přispívá radnice.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000038090/clanek