Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jak na sítě bezpečně? Ostravští strážníci učí děti, jak se nenechat nachytat v kyberprostoru

Ostrava-město |

Kyberšikana, podvodné reklamy a únik citlivých informací. Internet je často stresující prostředí, které umí být nebezpečné. Ostravští strážníci proto učí děti už od základní školy zásady bezpečnosti na internetu. Prostřednictvím interaktivních her a příkladů z praxe jim radí, jak chránit své soukromí.

Hlavním motivem aktuálního Dne bezpečnějšího internetu se stala duševní rovnováha školáků v digitálním světě. Městská policie proto žáky během celého roku učí, jak včas odhalit online hrozby a zajistit si při surfování větší soukromí.

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "Ústředním tématem letošního Dne bezpečnějšího internetu je psychická pohoda dětí v kyberprostoru. Aby se děti na internetu cítily bezpečně a dokázaly rozpoznat rizika, věnují se strážníci prevenci v online prostředí ve svých besedách průběžně po celý školní rok."

Preventisté z řad strážníků pravidelně navštěvují ostravské třídy s programy, které se přizpůsobují věku žáků i moderním hrozbám. Kromě klasické šikany se nyní intenzivně zaměřují na to, aby se děti dokázaly samy a bezpečně pohybovat ve virtuálním prostředí.

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "Po celý školní rok vyráží strážníci-preventisté do ostravských základních škol se svými preventivními programy. Ty jsou pečlivě sestaveny s ohledem na aktuální rizika a věk posluchačů. Jejich cílem je nejen děti chránit, ale především je naučit, jak se bezpečně orientovat v různých situacích. Vedle tradičních témat, jako je prevence šikany nebo dopravní výchova, věnují velkou pozornost i bezpečnému chování v kyberprostoru."

Strážníci vyrážejí do základních škol po celý rok, aby už žáky od čtvrtých tříd naučili rozpoznat rizika digitálního světa.

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "Kyberprostor dnes využívají děti stále častěji a v čím dál nižším věku. Proto strážníci zařazují téma kybernetické bezpečnosti do svých preventivních besed už od 4. tříd základních škol. Ještě komplexnější přístup nabízí projekt OnlineMPO podporovaný statutárním městem Ostrava, kde se strážníci problematice online prostředí věnují do větší hloubky."

Hlídky s žáky rozebírají nebezpečí spojená s publikováním soukromých fotek nebo citlivých dat a vysvětlují, jak po sobě na síti nezanechávat zbytečné stopy. 

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci s dětmi probírají například rizika spojená se sdílením osobních informací, fotografií nebo videí, způsoby jejich možného zneužití a to, jak minimalizovat svou digitální stopu. Aby si děti téma lépe zapamatovaly a aktivně se zapojily, je výuka vedena interaktivně - formou her, diskusí, skupinové práce či soutěží. Podle věku posluchačů strážníci doplňují program o konkrétní případy z praxe." 

Efektivní ochrana dětí vyžaduje zapojení i dospělých, proto strážníci školí také rodiče a pedagogy. Cílem je společně vytvořit bezpečné prostředí pro dospívající generaci. 

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "Protože prevence funguje nejlépe ve spolupráci všech dospělých v okolí dítěte, nabízejí strážníci své preventivní programy i učitelům a rodičům. Těm ukazují, jak rozpoznat rizikové chování dětí na internetu, jak s nimi o problémech mluvit a kde hledat pomoc. Strážníci tak společně se školami a rodinami vytvářejí pro děti bezpečnější digitální svět."
Nahlásit chybu


K tématu

Preventisté MPO zamířili s programem mezi předškoláky. Děti nejvíce bavily naučné scénky

9. března 2026 15:30 | Ostrava-město | Jana Lipowská

Preventisté Městské policie Ostrava věnovali první březnový týden dětem z mateřských škol. S programem Bezpečně pro předškoláčky navštívili po celém městě 27 školek.

Strážníci se s BESIPEM zaměřili na bezpečnost chodců. Rozdávali také reflexní prvky

2. prosince 2025 14:20 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Městská policie Ostrava a BESIP vyrazili společně do ulic s preventivně informační akcí. S příchodem zimy a snížené viditelnosti se v Porubě zaměřili na osvětu chodců, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky provozu.

Preventisté MPO učili předškoláky základní pravidla dopravy. Celkem navštívili 26 školek

6. května 2026 10:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Městská policie Ostrava věnovala týden v dubnu nejmenším dětem. Preventisté navštívili s programem BESIP pro předškoláčky celkem 38 tříd ve 26 mateřských školách. Nechyběla mezi nimi ani porubská Školka Exilu.


Hasiči v Ostravě soutěži ve vyprošťování z havarovaných aut

Včera 20:15 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Profesionální a dobrovolní hasiči v sobotu v Ostravě soutěžili ve vyprošťování osob z havarovaných aut.

Světový pohár Nordic Walking přilákal do Bruntálu téměř 300 závodníků z 9 zemí světa

Včera 15:02 | Bruntál | Karel Soukop

Ani chladné a deštivé počasí neodradilo od bohaté účasti závodníky Světového poháru v Nordic Walking. Valkeři z celého světa ukázali v Bruntále odolnost, rychlost a umění této mladé sportovní disciplíny s kolébkou ve Skandinávii. Utkalo se téměř 300 závodníků, z toho více něž polovina z Polska, dále Slovenska, Francie, Španělska, Litvy, Německa a Ukrajiny.

Ve Frýdku-Místku vyrůstají dva talentovaní varhaníci

Včera 19:15 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Bratry Štěpána a Dominika Pončovy, dva úspěšné mladé varhaníky z Frýdku-Místku, přijal na radnici náměstek primátora Tomáš Pyško, aby jim poděkoval za skvělou reprezentaci města. Oba totiž zazářili v Ústředním kole soutěže Základních uměleckých škol České republiky ve hře na varhany.

Zdravotničtí záchranáři pořádali na svých základnách Den otevřených dveří

16. května 2026 13:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Svá výjezdová stanoviště v pátek zpřístupnili veřejnosti zdravotníci ZZS MSK. Den otevřených dveří pro školáky a také pro všechny ostatní zájemce pořádají každým rokem.

Policisté jeli na majáky a nedostali v Ostravě přednost. Tři lidé skončili v nemocnici

15. května 2026 17:28 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté jeli frekventovanou ulicí v Ostravě k případu a do cesty jim vjelo osobní auto. Následovala podle svědků velká rána. Do nemocnice byli poté převezeni dva policisté a řidič osobního auta. Policisté měli spěchat k možnému incidentu se zbraní.

Den zdraví v Havířově nabídl desítky vyšetření, lidé měli velký zájem o prevenci

15. května 2026 17:05 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířovská nemocnice již po 13. uspořádala Den zdraví zaměřený na prevenci a osvětu. Zájem ze strany veřejnosti byl opět obrovský.

Frýdlantské mosty jsou částečně průjezdné. Stavebníci otevřeli směr na Porubu

15. května 2026 14:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes jistě potěšíme řidiče aut, kteří jezdí z centra Ostravy. Od pátku je částečně zprůjezdněn směr do Poruby na Frýdlantských mostech, což velmi uleví objízdným trasám a ubude kolon. Rekonstrukce náměstí Republiky má ale velké zpoždění.

V Ostravě vzniká centrum umělé inteligence pro firmy i veřejnou správu

15. května 2026 9:13 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Ostrava se stává jedním z evropských center umělé inteligence. Slavnostně tam odstartoval projekt Czech AI Factory, který propojí superpočítačové technologie, expertní podporu i výzkum. Cílem je pomoci firmám, startupům i veřejné správě s využitím umělé inteligence v praxi.

Lidé v MSK loni vytřídili téměř 86 kg odpadu na osobu. Nejlepší města převzala ocenění

15. května 2026 9:12 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Třídění odpadů v Moravskoslezském kraji se rok od roku zlepšuje. Potvrzují to výsledky společnosti EKO-KOM. Výborných hodnot dosahují obce a města kraje také ve sběru elektroodpadu. Ty nejlepší si za skvělé výsledky převzaly ocenění.

Porodní sál vítkovické nemocnice prošel kompletní rekonstrukcí. Novinkou je rodinný apartmán

15. května 2026 15:25 | Ostrava-Vítkovice | Jana Lipowská

Porodnice Nemocnice v Ostravě-Vítkovicích má nové moderní zázemí. Rekonstrukcí prošel porodní sál, který rodičkám nabídne více komfortu i soukromí. Novinkou je rodinný apartmán.

Léto na kole letos odstartuje v ostravském Bělském lese

15. května 2026 11:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Tradiční rodinná a sportovní akce Léto na kole letos již po deváté propojí trasou zajímavá místa Ostravy-Jihu a dalších pěti zapojených obvodů a obcí v jejím okolí. Registrování účastníci společně se starosty letos budou startovat v Bělském lese, a to v sobotu 23. května.

Senior Expres v Ostravě-Jihu má nového provozovatele

15. května 2026 10:53 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Oblíbená služba Senior Expres Jih, která už osm let pomáhá seniorům z Ostravy-Jihu s dopravou po městě, pokračuje s novým provozovatelem. Pro klienty se ale nic nemění.

Den Moravské Ostravy a Přívozu se letos rozroste. Součástí je i pátrací hra

15. května 2026 10:28 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

První červnový víkend Masarykovo náměstí ožije koncerty, cirkusem, pouličním uměním i workshopy. Konat se zde totiž bude již tradiční Den Moravské Ostravy a Přívozu.

Ze slezskoostravských prvňáčků jsou oficiálně čtenáři, v knihovně je pasovali piráti

15. května 2026 8:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Piráti, čarodějnice i Mach s Šebestovou čekali na slezskoostravské prvňáčky v hladnovské pobočce Knihovny města Ostravy. Vedení obvodu je tu postupně všechny pasovalo na čtenáře a nechyběl u toho zábavný program.

Wünscheho hornická epopej poprvé veřejně vystavena, návštěvníky čeká na Slezskoostravském hradě

14. května 2026 20:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Jedinečnou příležitost mají do konce srpna návštěvníci Slezskoostravského hradu. Hradní galerie vystavila cyklus Ze života horníkova významného regionálního malíře Viléma Wünscheho. Ten byl původně malován na zakázku a veřejnosti je představen úplně poprvé.

Jak na sítě bezpečně? Ostravští strážníci učí děti, jak se nenechat nachytat v kyberprostoru
Vydáno 10. února 2026 10:06, Ostrava-město, Anna Břenková
Kyberšikana, podvodné reklamy a únik citlivých informací. Internet je často stresující prostředí, které umí být nebezpečné. Ostravští strážníci proto učí děti už od základní školy zásady bezpečnosti na internetu. Prostřednictvím interaktivních her a příkladů z praxe jim radí, jak chránit své soukromí.

foto: MPO

Hlavním motivem aktuálního Dne bezpečnějšího internetu se stala duševní rovnováha školáků v digitálním světě. Městská policie proto žáky během celého roku učí, jak včas odhalit online hrozby a zajistit si při surfování větší soukromí.

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "Ústředním tématem letošního Dne bezpečnějšího internetu je psychická pohoda dětí v kyberprostoru. Aby se děti na internetu cítily bezpečně a dokázaly rozpoznat rizika, věnují se strážníci prevenci v online prostředí ve svých besedách průběžně po celý školní rok."

Preventisté z řad strážníků pravidelně navštěvují ostravské třídy s programy, které se přizpůsobují věku žáků i moderním hrozbám. Kromě klasické šikany se nyní intenzivně zaměřují na to, aby se děti dokázaly samy a bezpečně pohybovat ve virtuálním prostředí.

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "Po celý školní rok vyráží strážníci-preventisté do ostravských základních škol se svými preventivními programy. Ty jsou pečlivě sestaveny s ohledem na aktuální rizika a věk posluchačů. Jejich cílem je nejen děti chránit, ale především je naučit, jak se bezpečně orientovat v různých situacích. Vedle tradičních témat, jako je prevence šikany nebo dopravní výchova, věnují velkou pozornost i bezpečnému chování v kyberprostoru."

Strážníci vyrážejí do základních škol po celý rok, aby už žáky od čtvrtých tříd naučili rozpoznat rizika digitálního světa.

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "Kyberprostor dnes využívají děti stále častěji a v čím dál nižším věku. Proto strážníci zařazují téma kybernetické bezpečnosti do svých preventivních besed už od 4. tříd základních škol. Ještě komplexnější přístup nabízí projekt OnlineMPO podporovaný statutárním městem Ostrava, kde se strážníci problematice online prostředí věnují do větší hloubky."

Hlídky s žáky rozebírají nebezpečí spojená s publikováním soukromých fotek nebo citlivých dat a vysvětlují, jak po sobě na síti nezanechávat zbytečné stopy. 

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci s dětmi probírají například rizika spojená se sdílením osobních informací, fotografií nebo videí, způsoby jejich možného zneužití a to, jak minimalizovat svou digitální stopu. Aby si děti téma lépe zapamatovaly a aktivně se zapojily, je výuka vedena interaktivně - formou her, diskusí, skupinové práce či soutěží. Podle věku posluchačů strážníci doplňují program o konkrétní případy z praxe." 

Efektivní ochrana dětí vyžaduje zapojení i dospělých, proto strážníci školí také rodiče a pedagogy. Cílem je společně vytvořit bezpečné prostředí pro dospívající generaci. 

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "Protože prevence funguje nejlépe ve spolupráci všech dospělých v okolí dítěte, nabízejí strážníci své preventivní programy i učitelům a rodičům. Těm ukazují, jak rozpoznat rizikové chování dětí na internetu, jak s nimi o problémech mluvit a kde hledat pomoc. Strážníci tak společně se školami a rodinami vytvářejí pro děti bezpečnější digitální svět."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000053017/jak-na-site-bezpecne-ostravsti-straznici-uci-deti-jak-se-nenechat-nachytat-v-kyberprostoru