Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Porubě slavili Den Země. 20. ročník nabídl spoustu novinek

Na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě se uskutečnil jubilejní 20. ročník akce Den Země. Představilo se na něm na 3 desítky různých organizací a spolků, které zejména dětem nabídly různé aktivity s ekologickou tématikou.

Poruba si také letos připomněla Mezinárodní Den Země. Tento svátek se každoročně slaví 22. dubna a je skvělou příležitostí pro pořádání různých workshopů, přednášek a aktivit zaměřených na ekologii. Porubané si ho užili v prostoru u Floridy na Hlavní třídě.

Zuzana Čerkovská, pedagogický pracovník CVČ Korunka: “Jsou připraveny různé ekovýchovné i zábavné aktivity tak, aby Den země jsme si všichni užili a něco zajímavého se dozvěděli. Zahráli si, pobavili se a tak podobně. Novinek je několik. Konkrétně třeba v rámci kulturního programu porubští trubači, kteří právě teď vystupují, nebo kapela My dva trio. V rámci prezentace Dolní oblasti Vítkovic tady máme úžasný 5 metrový nafukovací balon zeměkoule a pak je novinkou prezentace dílny U beránka z Bludovic u Nového Jičína. Mají tady živé ovce a oslíka. Ukazují tradiční způsob pěstování ovcí, jak se přede na kolovrátku, jak se dojí zvířátka a tak dále.”

Na akci se představilo také Ostravské muzeum. Planetárium, městská policie, nebo VŠB-TUO.

Anketa: zúčastněné organizace: “Hlavně děti si tady můžou vyzkoušet astronomické hrátky. Je tady hlavně poznávání souhvězdí, co vidíme na obloze. Zároveň tady máme dalekohledy, bohužel je zataženo, takže nemůžeme pozorovat sluníčko, ale zase máme zajímavost, že pozorujeme aspoň sochu na protější budově.”
“Vyrábíme mini skleničky, děti si sadí semínka, vyrábějí si jakoby fóliovník, nebo skleník. Dělají do něj dírky, pak si do toho sypou semínka. Zalévá se to vodou a po několika dnech to vyklíčí.”
“My jsme ze Světa techniky a dětem tady momentálně ukazujeme zvířátka, máme tady krajinu, takže děti musí určit, jak nejlépe by krajina měla vypadat, aby mohla správně zadržet vodu.”
“My jsme si tady za městský obvod Poruba nachystali nejen propagaci porubského participativního rozpočtu Zelená Porubě, ale pro děti jsme připravili taky křížovky. Můžou si je vyluštit jak menší děti školkové, tak větší děti, které chodí do školy a za každou vyluštěnou křížovku dostanou nějakou odměnu.”

Den Země se slaví už od roku 1970, kdy lidé v USA začali demonstrovat za zdravější životní prostředí. Demonstrantů na různých místech bylo více než 20 milionů. Vyhlášení svátku Den Země proběhlo ještě o rok dříve, tedy v roce 1969.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy