Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přehlídka ostravských waldorfských škol AntraCity fest nabídla mimo jiné Cetu kolem světa za 80 dní

Waldorfská základní a střední škola Ostrava-Poruba se letos zapojila do festivalu s názvem AntraCity fest. Šlo o třetí ročník přehlídky divadelní tvorby žáků waldorfských škol v Ostravě, který jsme si nenechali ujít.

Nelehký úkol měli před sebou žáci 8. třídy a 1. ročníku lycea Waldorfské základní a střední školy Ostrava-Poruba. V rámci AntraCity festu se museli za pouhé tři měsíce naučit divadelní hru Cesta kolem světa za 80 dní. Vůbec se totiž nevědělo, jestli festival bude. Původně měl být kvůli distanční výuce zrušen.

Michaela Lamaczová, třídní učitelka, Waldorfská základní a střední škola Ostrava-Poruba: Tady jsem našla hru Pavla Kohouta Cesta kolem světa za 80 dní. Jednak mě oslovila určitým humorem, velkým množstvím postav, velkým množstvím obrazu, ale taky obsahově odpovídá tomu, co žáci v 8. třídě prožívají v rámci vyučovacích předmětů, protože je to o kolonizaci.”

Všechna území tehdy obsazovala Británie, což se prolíná celým představením. Žáci tak pracovali i s historicko-geografickým kontextem.

Anketa: účinkující žáci a studenti: “Já tam hraju Foga, což je hlavní postava v této divadelní hře a hraju jako jedna z alternací. Tato postava má strašně moc textů, takže bylo těžké se ji naučit, ale nakonec to nějak dopadlo. Sice by to asi chtělo asi tak měsíc trénování, ale myslím, že to nakonec jde dobrým směrem.”
“Já jsem moderátor, nebo vypravěč jsem. Je starší a mladší a ti vypráví právě ten děj. Říkají, co se právě děje a tak. Někteří lidi ve třídě tomu nedávali tak moc pozornosti, takže občas to bylo náročné a únavné, ale baví mě to, takže super.”
“Já jsem taky moderátor a dostal jsem se k tomu přesto, že jsem původně vytvářel upoutávky na celý AntraCity fest. Teďka to bude moje taková první zkušenost, takže ještě uvidím, ale je trošku takové, trošku nervozita. Uvidíme, těším se na to.”
“Já budu moderovat. Budu mít úvodní spot a dalo mi to asi hodně. Tu chvíli okamžiku, pro kterou se rozhodnete, něco uděláte a není to úplně promyšlené. Bylo to takové ráz naráz a bylo to moc fajn.”

Do představení byl vložen i prvek stínového divadla, kde hráli děti, které bojovaly s trémou.

Michaela Lamaczová, třídní učitelka, Waldorfská základní a střední škola Ostrava-Poruba: “Obtížný nácvik byl dán věkem dětí, protože pozornost v pubertě, zacílit na to, byla pro ně složitá, takže to bylo velké přesvědčování. My jsme se scházeli o víkendech, spali jsme ve škole, vařili jsme si ve škole, prostě jsme byli spolu a nacvičovali.a ten výsledek je takový, jaký je.”

Představení mohli diváci shlédnout v Dole Michal a v kulturním domě Poklad.

Nahlásit chybu


K tématu
ASF jobs s.r.o., Ostrava - Vítkovice
Ostrava
od 14 500 do 16 000 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail