Kůrovec řádí v lesích celé ČR. O pomoc Romů zdá se nikdo nestojí

  • 3. července 2018,
  • 7:09

Již před třemi týdny nabídla ostravská Asociace romských podnikatelů a spolků v otevřeném dopise ministrům zemědělství a životního prostředí minimálně 1000 pracovníků schopných pomoci při likvidaci kůrovcové kalamity v Česku. Přestože se v ČR nedostatek pracovní síly skloňuje ve všech pádech, na Asociaci se s žádostí o pomoc nikdo neobrátil. Asociace přitom sdružuje prověřené firmy zaměstnávající pracovníky, kteří jsou v důsledku nedostatku pracovních příležitostí dlouhodobě evidovaní na úřadech práce, a jsou tak závislí na sociálních dávkách. Pokud by od institucí řešících kůrovcovou kalamitu Asociace dostala pracovní nabídky, jsou připraveni tito lidé v lesích pracovat.

Reklama

„Přestože nejvíc alarmující je situace v lesích napadených kůrovcem právě u nás na Moravě – v Jeseníkách a v Beskydech – za celé tři týdny od nabídky více než tisíce pracovníků nás nekontaktovala jediná firma, podnik či instituce, ale ani oslovení ministři Richard Brabec a Jiří Milek s žádostí o pomoc či s nabídkou práce při likvidaci kalamitního stavu v českých lesích. Pořád se jen z médií dozvídáme o tom, kolik po celém Česku chybí pracovníků na likvidaci kůrovcové kalamity a že si ministerstvo zemědělství, ale i samotní zaměstnavatelé přejí urychleně do republiky dostat tisíce Ukrajinců či Srbů, ale dokonce i Mongolů a Filipínců. Našim pracovníkům registrovaným na úřadech práce přitom tuto práci nikdo nenabídl! Stejně tak se nikdo s žádostí o pomoc a pracovní nabídkou v souvislosti s likvidací důsledků rozšíření kůrovce neobrátil napřímo ani na naši Asociaci. Je tedy otázka, jestli se za těmito snahami zaměstnavatelů neskrývají jiné důvody,“ ptá se prezident Asociace romských podnikatelů a spolků ČR (Ostrava) Vladimír Leško, který osobně odesílal 11. června otevřený dopis ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi a tehdejšímu ministrovi zemědělství Jiřímu Milkovi.

„Naši nabídku s více než tisíci volnými pracovníky po celé České republice jsme mysleli vážně. Naši pracovníci jsou na práci připraveni, jsou schopní a ochotní pracovat. A přestože by již nyní mohli pomáhat s likvidací následků kůrovcové kalamity v našich lesích, aby se kůrovec rychle nešířil dál, z neznámých důvodů nedostali příležitost. Zaměstnání našich pracovníků by přitom mělo pozitivní vliv nejen na samotné lidi dlouhodobě registrované na úřadech práce, ale i na zatěžovaný sociální systém státu. Jednalo by se přitom o dlouhodobější řešení situace se zaměstnaností u nás než jen krátkodobou záplatu v podobě „přívalu“ nekvalifikovaných pracovníků z ciziny. Což navíc bude představovat i další s tím spojené zvýšené náklady,“ říká Vladimír Leško z ostravské Asociace romských podnikatelů a spolků ČR a dodává: „Dát práci naší Asociaci znamená dát práci mnoha prověřeným firmám zaměstnávajícím Romy, kteří nechtějí žít jen ze sociálních dávek, ale chtějí pracovat a být za to zaplaceni jako kdokoli jiný u nás za stejnou práci.I my jsme občany tohoto státu a chceme být jeho plnohodnotnou součástí. Potřebujeme ale dostat příležitost.“Hudební maraton Leoše Janáčka

25.10. 19:00 - 28.10. 21:00
Celý MS kraj, Ostrava, Hukvaldy

Spirituál kvintet

23.11. 19:00 - 20.09. 20:52
Frýdek-Místek, Kostel sv. Jana a Pavla, Frýdek - Místek

Kočka v oreganu. Divadlo Kalich

22.10. 19:00 - 20.09. 20:52
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

SONDER PROJEKT s.r.o.
Ostrava-město
od 3 000 Kč do 6 000 Kč

Detail

Stavby COMPLET s.r.o.
Ostrava-město
od 13 500 Kč do 20 000 Kč

Detail

Zdeňka Lazarová KADEŘNICKÉ STUDIO ESTETIC
Ostrava-město
od 10 704 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu