Kůrovec řádí v lesích celé ČR. O pomoc Romů zdá se nikdo nestojí

  • 3. července 2018,
  • 7:09,
  • Bruntál,
  • PR článek

Již před třemi týdny nabídla ostravská Asociace romských podnikatelů a spolků v otevřeném dopise ministrům zemědělství a životního prostředí minimálně 1000 pracovníků schopných pomoci při likvidaci kůrovcové kalamity v Česku. Přestože se v ČR nedostatek pracovní síly skloňuje ve všech pádech, na Asociaci se s žádostí o pomoc nikdo neobrátil. Asociace přitom sdružuje prověřené firmy zaměstnávající pracovníky, kteří jsou v důsledku nedostatku pracovních příležitostí dlouhodobě evidovaní na úřadech práce, a jsou tak závislí na sociálních dávkách. Pokud by od institucí řešících kůrovcovou kalamitu Asociace dostala pracovní nabídky, jsou připraveni tito lidé v lesích pracovat.

Reklama

„Přestože nejvíc alarmující je situace v lesích napadených kůrovcem právě u nás na Moravě – v Jeseníkách a v Beskydech – za celé tři týdny od nabídky více než tisíce pracovníků nás nekontaktovala jediná firma, podnik či instituce, ale ani oslovení ministři Richard Brabec a Jiří Milek s žádostí o pomoc či s nabídkou práce při likvidaci kalamitního stavu v českých lesích. Pořád se jen z médií dozvídáme o tom, kolik po celém Česku chybí pracovníků na likvidaci kůrovcové kalamity a že si ministerstvo zemědělství, ale i samotní zaměstnavatelé přejí urychleně do republiky dostat tisíce Ukrajinců či Srbů, ale dokonce i Mongolů a Filipínců. Našim pracovníkům registrovaným na úřadech práce přitom tuto práci nikdo nenabídl! Stejně tak se nikdo s žádostí o pomoc a pracovní nabídkou v souvislosti s likvidací důsledků rozšíření kůrovce neobrátil napřímo ani na naši Asociaci. Je tedy otázka, jestli se za těmito snahami zaměstnavatelů neskrývají jiné důvody,“ ptá se prezident Asociace romských podnikatelů a spolků ČR (Ostrava) Vladimír Leško, který osobně odesílal 11. června otevřený dopis ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi a tehdejšímu ministrovi zemědělství Jiřímu Milkovi.

„Naši nabídku s více než tisíci volnými pracovníky po celé České republice jsme mysleli vážně. Naši pracovníci jsou na práci připraveni, jsou schopní a ochotní pracovat. A přestože by již nyní mohli pomáhat s likvidací následků kůrovcové kalamity v našich lesích, aby se kůrovec rychle nešířil dál, z neznámých důvodů nedostali příležitost. Zaměstnání našich pracovníků by přitom mělo pozitivní vliv nejen na samotné lidi dlouhodobě registrované na úřadech práce, ale i na zatěžovaný sociální systém státu. Jednalo by se přitom o dlouhodobější řešení situace se zaměstnaností u nás než jen krátkodobou záplatu v podobě „přívalu“ nekvalifikovaných pracovníků z ciziny. Což navíc bude představovat i další s tím spojené zvýšené náklady,“ říká Vladimír Leško z ostravské Asociace romských podnikatelů a spolků ČR a dodává: „Dát práci naší Asociaci znamená dát práci mnoha prověřeným firmám zaměstnávajícím Romy, kteří nechtějí žít jen ze sociálních dávek, ale chtějí pracovat a být za to zaplaceni jako kdokoli jiný u nás za stejnou práci.I my jsme občany tohoto státu a chceme být jeho plnohodnotnou součástí. Potřebujeme ale dostat příležitost.“
MELTINGPOT: Workshop tvůrčího psaní s Ivanou Chřibkovou

21.07. 10:00 - 18.07. 1:23
Ostrava, Knihcentrum, Ostrava

Doktor Schneberger / Koncert

25.07. 18:00 - 18.07. 1:23
Ostrava, Dům umění Ostrava

Piditančírna pro děti v Cooltouru

29.07. 16:00 - 18.07. 1:23
Ostrava, Cooltour Ostrava

NN Životní pojišťovna N.V., pobočka pro Českou republiku
Bruntál
od 15 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

ČSAD Ostrava a.s.
Bruntál
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu