V Bílovci je největší včelařská organizace v okrese

  • 20. července 2018,
  • 8:10

Základní organizace Českého svazu včelařů v Bílovci je od letošního roku se svými 133 členy obhospodařujícími 1 202 včelstev největší včelařskou organizací v okrese Nový Jičín. V roce 2017 vyprodukovala asi 18 tisíc kilogramů medu, což je v průměru 15 kilo na jedno včelstvo.

Reklama

„Letošní rok hodnotíme jako mírně nadprůměrný se snůškou až 35 kilo medu na jedno včelstvo. V těchto dnech vytáčíme poslední med po lipové snůšce a připravujeme se na zakrmování včelstev a doplňování zimních zásob cukerným roztokem," říká člen výboru ČSV ZO Bílovec Stanislav Lipinský a dodává, že první med, kterému se říká květový, se stáčí po odkvětu řepky na konci května a po odkvětu lip zhruba v půlce července končí snůška – včelí sběr nektaru, medovicové sladiny a pylu. „Cukrem nahrazujeme včelám med, který jsme jim v průběhu sezony odebrali, na jedno včelstvo to dělá 15 až 20 kilo. Letošní rok ovlivnily výkyvy počasí, koncem března byla ještě zima, v dubnu léto s teplotami kolem 25 stupňů. To způsobilo rychlé kvetení rostlin v době, kdy včelstva nebyla plně rozvinuta a ve svých malých počtech nestačila plně využít jarní květovou snůšku. Naštěstí se již neobjevily pozdně jarní mrazíky, které mají negativní vliv na snůšku medu, a také další průběh roku byl již vcelku příznivý. Zaznamenali jsme i mimořádné kvetení například akátů nebo lip," hodnotí letošní včelařskou sezonu Stanislav Lipinský.

A zmiňuje se také o tom, že Český svaz včelařů pomáhá svým členům hlavně při léčení  a kontrole zdravotního stavu včelstev, při onemocnění včelstev pak při distribuci léčiv, hmotných a finančních náhradách souvisejících s léčením a chovem včel. „Jedná se o každoroční léčení varoázy a následné vyšetření vzorků státní veterinární správou a v případě, že je oblast zasažena morem včelího plodu," vysvětluje a dodává, že zdejší včelařská organizace byla založena v roce 1902 jako spolek Květoslav, který sdružoval včelaře z Bílovce a okolí. „Název Květoslav je neoficiálně používán dodnes. Součástí naší organizace je také včelařský kroužek, ve kterém mladí včelaři získávají praktické i teoretické zkušenosti s chovem včel a starají se sami o tři včelstva. Kroužek mladých včelařů finančně podporuje také vedení města Bílovce finanční částkou dvacet tisíc korun ročně," říká Stanislav Lipinský, jenž včelaří už patnáct let a stará se o 15 až 20 včelstev. Je prvním včelařem v rodině, ale určitě ne posledním, se včelařením už mu pomáhá kromě manželky také syn.

 „Velmi si cením práce včelařské organizace ve městě a zejména snahy vychovat novou generaci včelařů, která bude pokračovat v odkazu našich otců a dědů. Bonusem pro město je rozšíření nabídky volnočasových aktivit pro dospívající, které je navíc zaměřené na budování vztahu k přírodě a všemu živému. Současně s tím pak se u mladých včelařů pěstuje pocit odpovědnosti, systematické práce a v neposlední řadě rozvíjí jejich dovednosti a vědomosti," oceňuje práci ČSV ZO Bílovec starosta města Pavel Mrva.

„Včelaření je nesmírně zajímavý obor, včelař musí zvládnout nejen chov včel, ale také zpracování medu včetně jeho dalšího využití, distribuce a prodeje. A navíc musí umět vnímat krajinu, ve které včelaří, změny počasí, měl by  mít znalosti o rostlinách, které přinášejí medný užitek nebo pylovou snůšku,“ uzavírá Stanislav Lipinský a podotýká, že včelaření je jedním z mála oborů lidské činnosti, které přírodu nevyužívá ani nevytěžuje, ale naopak je pro ni vysoce prospěšné.Michal Nesvadba Michalovi mazlíčci

30.09. 16:00 - 20.08. 12:18
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

Čechomor na Sluníčku

31.08. 19:00 - 20.08. 12:18
Frýdek-Místek, Penzion Sluníčko, Ostravice

Věra. Ironická komedie

25.09. 19:00 - 20.08. 12:18
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

Christos Liolios
Bruntál
od 17 000 Kč

Detail

LUMO PLUS s.r.o.
Karviná
od 15 000 Kč do 18 000 Kč

Detail

CARMEL Auto CZ, s. r. o.
Ostrava-město
od 59 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu