Náhradní díly z „druhé ruky“? Lákadlo, které se nemusí vyplatit

  • 8. srpna 2018,
  • 8:32

Co to vlastně jsou „náhradní díly s nejasným původem“? Opravdu ušetří zákazníkům peněženku, nebo si někteří řidiči říkají o větší problémy při jejich použití? A jak k tomu přistupují autoservisy?

Reklama

„Stále se v českých servisech setkáváme s tím, že řidiči s sebou na opravu přináší vlastní náhradní díly, u kterých není možné zaručit jejich původ a kvalitu,“ říká ředitel projektu ProfiAuto pro Českou republiku a Slovensko Jindřich Krejčí a dodává: „My doporučujeme všem našim servisům v síti ProfiAuto i našim zákazníkům používat pouze náhradní díly s jasným původem, které jim dodávají naši certifikovaní partneři.“

Použití náhradních dílů s nejasným původem může mít vliv na celkovou bezpečnost jízdy a při zvýšeném namáhání nemusí vydržet takové zatížení, jako náhradní díly od renomovaných a známých výrobů či originální díly. „Při používání dílů s nejasným původem nebo s chybějící homologací může nastat několik situací, které mohou vést až k havárii či neodstranitelné závadě. Je to zejména rychlejší opotřebení těchto dílů, možnost fatálního poškození kvůli destrukci dílu vlivem použití nevhodného materiálu, nedodržení výrobních postupů dle výrobců automobilů nebo jeho nevhodným tepelným zpracováním,” říká technický poradce ze sítě autoservisů ProfiAuto Ing. Lubomír Kroužílek. 

Největší zásah do peněženky řidiče může představovat dopravní nehoda. Pokud se prokáže, že náhradní díl s nejasným původem byl příčinou nehody nebo závady, je velmi pravděpodobné, že pojišťovna bude plnění krátit nebo nebude plnit vůbec. Záleží samozřejmě na podmínkách pojišťovny a na vlivu náhradního dílu s nejasným původem na nehodě nebo poruše.

Proto je třeba dobře si rozmyslet, zda použitím takových náhradních dílů zákazníci autoservisů opravdu ušetří. Ano, ceny se mohou lišit o několik desítek procent, jelikož výrobce nedodrží technologický postup při výrobě nebo kvalitě materiálu. Většinou výrobce ušetří i tím, že neprovede patřičnou homologaci náhradních dílů.

„Náhradní díly s nejasným původem se na trhu vyskytují prakticky pro všechny části vozidel. Řadí se mezi ně i díly z vrakovišť, které nejsou úplně nové a mají nejasný původ”, říká Ing.  Kroužílek. Náhradní díly s nejasným původem vypadají na první pohled jako originální. Nemusí být však vyrobené v předepsaných tolerancích nebo nemusí třeba splňovat homologaci pro danou skupinu dílů. Může být také použitý jiný materiál, který má jinou pevnost nebo zpracování.Beats for Love 2019

03.07. 16:00 - 06.07. 0:00
Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava

Barbie slaví 60. narozeniny ve Forum Nová Karolina

11.03. 10:00 - 31.03. 18:00
Ostrava, Forum Nová Karolina, Ostrava

Lucie Bílá a Petr Malásek

10.04. 19:00 - 26.03. 1:00
Frýdek-Místek, Kino P. Bezruče, Frýdek - Místek

Rita Kubicová JUDr.
Ostrava-město
od 16 500 Kč

Detail

Petr Eliáš
Frýdek-Místek
od 88 Kč

Detail

Domov Korýtko, příspěvková organizace
Ostrava-město
od 22 800 Kč do 34 320 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu