Týmy lékařů FNO a záchranářů ZZS MSK řešily v létě 6 000 zranění

  • 19. září 2018,
  • 6:24

Letní období znamená pro zdravotníky obvykle nárůst pacientů, které musejí ošetřovat, a to především těch s různými typy poranění. Zkušenost potvrzuje i průběh letošních letních měsíců, v nichž nejen záchranáři v terénu, ale také zdravotnické týmy Fakultní nemocnice ošetřovali zvýšený počet zraněných.

Reklama

Za tři letní měsíce vyjížděli záchranáři ZZS MSK k osmadvaceti tisícům pacientů, během samotných prázdnin to bylo 18,5 tisíce.

Přestože dominovali nemocní s interními stavy a chorobami, zřetelný byl nárůst úrazových dějů. Posádky ZZS byly v uplynulých třech měsících volány k šesti tisícům zraněných osob.

Z pohledu přednemocniční neodkladné péče šlo o devadesát zranění těžkých, v osmnácti případech museli záchranáři  postižené resuscitovat a ve čtyřech desítkách dalších prohráli boj o život pacienta.

Na urgentní příjem FNO předali v létě záchranáři k ošetření 340 vážných úrazů. Na úrazových ambulancích Oddělení centrálního příjmu FNO ošetřili více než čtyři tisíce pacientů. Z toho jednu třetinu tvořily děti.  

Pokud jde o příčiny poranění, ošetřovali zdravotníci například řadu vážně zraněných motocyklistů, přičemž v této skupině dopravních nehod zaznamenali také smrtelné případy.

Od počátku května do konce prázdnin ošetřili lékaři urgentního příjmu FNO celkem padesát úrazů motocyklistů. To je o sedmnáct zraněných více, než v loni za stejné období. Nejvíce takto poraněných přivezli záchranáři ZZS MSK do FNO  v květnu, kdy tým urgentního příjmu ošetřil  patnáct motocyklistů. Loni v květnu jich bylo přitom pět.  

Mezi dominující příčiny poranění patří jednoznačně také pády z výšek. Pro představu – týmy záchranné služby jich na území Moravskoslezského kraje zaznamenaly jen v červnu a červenci stovku. Ve třiceti případech se jednalo o těžká poranění, případně s ohrožením života, čtyřem takto postiženým již záchranáři nemohli pomoci – na následky svých zranění zemřeli ještě před příjezdem ZZS, nebo krátce poté.

Pády z výšek dominovaly také na urgentním příjmu Fakultní nemocnice v Ostravě. Jen během června lékaři ošetřili 31 vážných úrazů způsobených pádem z výšky. U patnácti z nich se jednalo o pád ze stromu. Nejstaršímu takto ošetřenému pacientovi bylo 87 let.

Varování vhledem k riziku pádů z výšek je přitom stále aktuální, Nejedná se totiž v převážné většině o úrazy při adrenalinových sportech, nýbrž o docela běžné příčiny Mezi ně patří kupříkladu pády ze střech domů nebo lešení při práci, ale i svépomocných opravách, stejně jako v posledních týdnech frekventované pády ze stromů při česání ovoce. Právě zmíněným činnostem se budou lidé ještě v následujících týdnech intenzivně věnovat a na místě je proto varování a výzva k opatrnosti.  Kočka v oreganu. Divadlo Kalich

22.10. 19:00 - 15.10. 12:13
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

MIG 21 v Garáži - 1. koncert

26.10. 20:00 - 15.10. 12:13
Ostrava, RnR GARAGE Martinov

Hudební maraton Leoše Janáčka

25.10. 19:00 - 28.10. 21:00
Celý MS kraj, Ostrava, Hukvaldy

BYSTROŇ - Group a.s.
Ostrava-město
od 18 000 Kč

Detail

SKS Business Unit s.r.o.
Frýdek-Místek
od 14 000 Kč do 21 000 Kč

Detail

Jan Hefner
Karviná
od 18 000 Kč do 23 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu