Hendikepovaní z frýdecko-místecké Linie radosti se učí vařit

  • 6. února 2019,
  • 13:04

Mladí hendikepovaní lidé, kteří se učí samostatnosti v denním stacionáři Linie radosti ve Starém Městě u Frýdku-Místku, začali s asistencí sociálních pracovnic více vařit a uklízet. Umožní jim to nové vybavení kuchyně, které si pořídili ze 60 tisícového grantu Nadace ČEZ, vysvětlil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Reklama

Ve stacionáři teď mají moderní varnou desku s troubou, lednici, mixér, spoustu kvalitního nádobí, ale také vysavač, pračku a myčku. „Snažíme se klienty připravit na vstup do samostatného života. Proto je učíme běžným denním činnostem, aby později zvládli například pobyt v chráněném bydlení, případně aby mohli pracovat jako pomocné síly například v hotelových službách. Nejdůležitější je ale to, že si novými návyky posilují své sebevědomí. Je pro ně důležité vědět, že něco zvládnou samostatně a bez pomoci,“ vysvětlila ředitelka organizace Jaroslava Lukšová.

V Linii radosti připravují hlavně jednoduchá jídla. „Žádné vepřo-knedlo-zelo, to si nikdy sami vařit nebudou. Důležité je, aby si bez pomoci zvládli ukuchtit například brambory nebo volí oko,“ dodala Jaroslava Lukšová s tím, že většina klientů má nejraději palačinky. „To je tady vždycky výskot. Naučili se je dělat fakt dobře, mají je krásně tenoučké.“ Kromě přípravy jídel si klienti chodí také nakupovat suroviny.

Cílem stacionáře je dát mladým hendikepovaným lidem životní školu: od klasické školní výuky českého jazyka nebo počtů, aby si udrželi základy, se kterými přišli ze speciálních škol, až po praktické návyky jako je práce se dřevem, vaření, praní, používání sušičky prádla a práci s počítačem. Klienti také pracují nebo pomáhají při provozu dílny s chráněnými pracovními místy, jejíž produkty si mohou zájemci objednat na webuwww.dilnaradost.cz, čímž zpětně podpoří provoz stacionáře.Lucie Bílá a Petr Malásek

10.04. 19:00 - 16.02. 8:11
Frýdek-Místek, Kino P. Bezruče, Frýdek - Místek

Pane Bůh, tady Anna. Čtení s B. Hrzánovou a A. Langerovou

Zítra 19:00 - 16.02. 8:11
Ostrava, DK Akord, Ostrava

Pavel Šporcl s cikánskou cimbálovou kapelou

07.03. 19:00 - 16.02. 8:11
Ostrava, DK Akord, Ostrava

FERRIT s. r. o.
Frýdek-Místek
od 16 280 Kč

Detail

HANKE STROJÍRNA s.r.o.
Opava
od 120 Kč do 140 Kč

Detail

Ing. Marek Hrabovský
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu