S elektřinou se nejlépe popasovali kluci z havířovské ZŠ M. Kudeříkové

  • 11. února 2019,
  • 8:29

Havířov – Sestavit specifický elektrický obvod, popasovat se se záludnými optickými klamy, dát do souvislosti proporce lidského těla a starověkou architekturu, správně určit azimut na mapě… S těmito a mnoha dalšími úkoly z fyziky, biologie, chemie, matematiky a zeměpisu se setkali žáci 9. tříd sedmi havířovských základních škol na soutěži GYMKOM, kterou připravili učitelé a studenti Gymnázia Komenského Havířov. Zvláštní cenu Skupiny ČEZ v ní získal tým ze Základní školy M. Kudeříkové, upřesnil mluvčí energetiků Vladislav Sobol.

Reklama

V biologii byla propojena práce s kostrou s vyplněním osmisměrky, v křížovce se doplňovaly svaly a nakonec si žáci zacvičili při hledání vztahu mezi polohou těžiště těla a možnými či nemožnými cviky. Fyzikální pasáž obsahovala AZ kvíz a hlavolam, dále nalezení metody a provedení výpočtu k určení, kolik vína je v láhvi. V chemii se prováděla separace látek, žáci dokazovali ionty kovů a zkoumali pH různých látek pomocí acidobazických indikátorů. Jeden z indikátorů si soutěžící připravili sami z červeného zelí. To nejspíš zmátlo jednu z účastnic při stoupání k chemické laboratoři, když zavětřila a pronesla: „Blížíme se k jídelně!“

Soutěž vyhrál tým ze ZŠ Gorkého, zvláštní cenu Skupiny ČEZ za nejlépe splněné fyzikální úkoly si odnesla trojice kluků ze Základní školy M. Kudeříkové: Matěj Kalman, Jakub Rybarčík a Josef Draxler.

Soutěž GYMKOM uspořádalo havířovské gymnázium popáté. „Žákům devátých tříd jsme ukázali naši školu, odborné učebny i způsob výuky přírodních věd, které u nás zdaleka nejsou jen nudnou teorií. Cílem akce je motivace žáků ke studiu přírodovědných oborů, což se nám v posledních letech daří,“ řekl ředitel gymnázia Petr Šimek.

S nadšením účastníků byli spokojeni i energetici. „Podobných atraktivních aktivit jako je GYMKOM je naštěstí v poslední době více, což mezi žáky základních škol zvyšuje prestiž přírodních věd. To je důležité i pro obory, které dlouhodobě potřebujeme v energetickém sektoru,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.Lucie Bílá a Petr Malásek

10.04. 19:00 - 16.02. 8:27
Frýdek-Místek, Kino P. Bezruče, Frýdek - Místek

Horkýže Slíže v Garáži - 1. koncert

20.03. 20:00 - 16.02. 8:27
Ostrava, RnR GARAGE Martinov

Pavel Šporcl s cikánskou cimbálovou kapelou

07.03. 19:00 - 16.02. 8:27
Ostrava, DK Akord, Ostrava

Jan Hefner
Karviná
od 22 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

WINRO, s.r.o.
Opava
od 20 000 Kč

Detail

SOLWE COOM s.r.o.
Nový Jičín
od 140 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu