Loni ČPZP vydala přes 1,2 miliardy na léčbu onemocnění mozku

  • 8. března 2019,
  • 15:23,

V roce 2018 vynaložila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) přes 1,2 miliardy Kč na léčbu onemocnění, poruch a úrazů mozku. Klientů s těmito diagnózami bylo vloni evidováno přes 70,6 tisíc. Ve srovnání s rokem 2014 došlo k nárůstu o více než 4,6 tisíc pacientů, přičemž náklady na léčbu se zvýšily o téměř 262,7 milionu Kč. O těchto statistikách informuje ČPZP v souvislosti s blížícím se Světovým týdnem mozku.

Problémů spojených s mozkem je celá řada od úrazů mozku přes neurodegenerativní choroby (například Parkinsonova nemoc, Alzheimerova choroba) až po zánětlivá onemocnění, jako jsou encefalitida nebo meningitida. „Nejvyšší nárůst nákladů jsme v porovnání s rokem 2014 zaregistrovali u klientů trpících demencí. V loňském roce byly výlohy spojené s touto diagnózou zhruba dvojnásobné, zatímco počet takto nemocných se zvýšil o necelých 30 %,“ uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Náklady na jednoho klienta se ve spojitosti s onemocněními mozku mezi roky 2014–2018 průměrně zvýšily o 19 %. Veškeré statistiky uveřejněné ČPZP přitom neobsahují náklady na předepsané léky, které se vykazují bez diagnózy. Celkový počet takto nemocných se v porovnání s rokem 2014 navýšil o necelých 7 %. Mezi nejnákladnější mozková onemocnění klientů ČPZP patří cévní mozková příhoda, o čemž vypovídají statistiky z let 2014 i 2018. V loňském roce se na ni léčilo přes 22,6 tisíc pojištěnců, tedy okolo 32 % všech nemocných v rámci sledovaných kategorií.

ČPZP se stará o vaše duševní i psychické zdraví

„Pro naše klienty ve věku nad 60 let máme v nabídce připravený program zaměřený na prevenci poruch paměti. Příspěvek až 300 Kč mohou využít na preventivní vyšetření poruch paměti a kognitivních funkcí, který se vztahuje na cílené psychiatrické či psychologické vyšetření pomocí dotazníků,“ informuje Elenka Mazurová.

Onemocněním mozku stejně jako mnohým dalším komplikacím lze předcházet například pravidelným pohybem. Ten totiž dlouhodobě zlepšuje kognitivní funkce a slouží jako prevence neurodegenerativních mozkových chorob. V rámci programu Pravidelný pohyb poskytuje pojišťovna příspěvek až 700 Kč na pravidelnou pohybovou aktivitu.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má 109 poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní programy plné výhod, slev a bonusů.J SPED, s.r.o. - provozovna
Markvartovice
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

SEMPER CORPORATION, s.r.o.
Studénka
od 21 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků