Výpravný muzikál Colea Portera Děj se co děj poprvé v Ostravě

  • 3. dubna 2019,
  • 11:58,
  • PR

Národní divadlo moravskoslezské připravilo pro ostravskou premiéru další světový muzikál.

Dílo s názvem Děj se co děj (Anything Goes) napsal jazzový génius a ikona broadwayské muzikálové scény 1. poloviny 20. století Cole Porter (1891–1964). Soubor operety/muzikálu NDM přizval ke spolupráci režiséra Petera Oravce. Tým choreografů Ladislava Cmoreje a Simony Machovičové doplnila poprvé v roli choreografky Kateřina Marie Fialová, ta zároveň alternuje také hlavní roli. Na jevišti Divadla Jiřího Myrona se vystřídají desítky postav a muzikál dal – netají hlavní choreograf – zabrat po všech stránkách všem členům souboru i hostům. Tanec, stepovací čísla, zpěv a herectví dohromady klade na účinkující nemalé nároky.

Premiéra 4. dubna 2019 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona, druhá premiéra tamtéž v sobotu 6. dubna 2019.

Cole Porter byl ve 30. letech 20. století doslova králem Broadwaye, i když jeho začátek tam moc slavný nebyl. V roce 1916 tam zažil propadák. Vzal to přes Paříž, kde se dobře oženil a díky kontaktům své ženy se na Broadway vrátil a už uspěl – v roce 1928 prorazil s revuí jménem Paříž.

Ostrava zná už jeho muzikál Kiss Me, Kate! (u nás s podtitulem Kačenko, pusu!), který měl v sobotu 23. března derniéru. Děj se co děj (Anything Goes) je v Ostravě novinka, jde o druhé nastudování v ČR (po Plzni). Patří k vůbec nejúspěšnějším světovým muzikálům 30. let. Světovou premiéru si odbyl na scéně Alvin Theater v roce 1934, na Broadway se pak vrátil ještě třikrát. Revival z roku 1962 přinesl několik dalších písní z jiných děl Colea Portera. Upravená verze z roku 1987 pak novou orchestraci pro menší šestnáctičlennou swingovou kapelu a revizi libreta (přepracovali Timothy Crouse a John Weidman). Velmi úspěšné je i zatím poslední broadwayské nastudování z roku 2011, které zaznamenalo více než 520 repríz a získalo tři Ceny Tony, včetně té za nejlepší muzikálový revival. Ostravská inscenace vychází ze zpracování z roku 1987. Překlad Michael Prostějovský, ten také napsal české texty písní.

Muzikál Děj se co děj má celkem banální děj, důležitá je krásná muzika a tanec, stepy zde hrají velmi důležitou roli. Vystupuje zde spousta postav, postaviček, vdavekchtivých žen, podvodníků včetně sňatkových, ale také agent FBI. Všichni se snaží DĚJ SE CO DĚJ dosáhnout svého. Dobrý konec zaručen. Divák bude svědkem zaoceánské plavby z Ameriky do Anglie na obří lodi a zároveň bude sledovat příběhy na palubách či v kajutách cestujících – scéna je velmi výpravná. Vytvořil ji pro NDM Ondřej Zicha. Stylové kostýmy jsou dílem Ľudmily Várossové.

Ač dílo nemá jednoznačnou hlavní roli, je za ní považována postava zpěvačky Reno Sweeney, kabaretní hvězdička, která uhání muže, který ale miluje jinou. Porter roli napsal přesně pro tehdejší celebritu Ethel Mermanovou. U nás hrají, zpívají a tančí Martina Šnytová a Kateřina Marie Fialová.

Kateřina Marie Fialová (22 let) se může pyšnit čerstvou Cenou Jantar pro umělce působící v Moravskoslezském kraji. Dostala ji za role Dželíny a Demetry ve veleúspěšném muzikálu Kočky. V muzikálové novince si poprvé zahraje, zazpívá a zatančí hlavní roli (v alternaci s Martinou Šnytovou) a zároveň je nyní poprvé také v roli choreografky – jak již výše uvedeno, nastudovala se souborem stepovací čísla pro muzikál.

„Hraju takovou třicátnici, starou duši, co nemá štěstí na chlapy a zamiluje se do okouzlujícího, ale úplně tupého šmudly. Trochu mi to připomíná Velmu Kellyovou z muzikálu Chicago,“ říká o své roli Kateřina Marie Fialová. Rodačka z Pardubic je absolventkou brněnské konzervatoře a stepuje od 10 let, kdy ji maminka přihlásila do tanečního kurzu a jediné stepy prý byly volné. Mistryní světa ve stepu se poprvé stala ve 13 letech a pak ještě 3x, je několikanásobnou mistryní republiky. Nyní se už věnuje pouze divadlu, ke kterému ji přivedl především choreograf Pavel Strouhal. V Ostravě už od podzimu hraje, tančí a zpívá v Kočkách, v Brně účinkuje jak v muzikálech, tak v činohře Městského divadla Brno.

Peter Oravec pracuje v Ostravě poprvé jako režisér, ale spolupracoval už v roli dramaturga na muzikálu Kočky. Choreograf Ladislav Cmorej má za sebou úspěšné nastudování Rebeccy a ostravský soubor si velmi pochvaluje, stejně tak spolupráci s mladou stepařkou Kateřinou Marií Fialovou. „Ze stepu vyrobíme jeden veselý, multižánrový masakr!“ nastiňuje choreograf Cmorej, na co se divák má připravit.

DĚJ SE CO DĚJ, Cole Porter (1891–1964)

Muzikál uvádíme v licenci Tams-Witmark Music Library, Inc. Jde o první uvedení v Ostravě a druhé v České republice.

Libreto Guy Bolton, P. G. Wodehouse, Howard Lindsay a Russel Crouse
Nově zpracovali Timothy Crouse a John Weidman (1987)

Překlad a české texty písní Michael Prostějovský

Režie Peter Oravec

Hudební nastudování Jakub Žídek; dirigent Marek Prášil / J. Žídek

Choreografie Ladislav Cmorej, Simona Machovičová; choreografie stepu K. M.  Fialová

Scéna Ondřej Zicha

Kostýmy Ľudmila Várossová

Dramaturgie Tomáš Novotný

sbormistryně Iveta Weis Viskupová

Účinkující v alternacích: Kateřina Marie Fialová / Martina Šnytová; Andrea Gabrišová / Veronika Prášil Gidová; Hana Fialová / Eva Zbrožková; Veronika Forejtová / Alena Sasínová-Polarczyk a další dámy.

Mužské role: Roman Harok / Lukáš Vlček; Libor Olma / Marcel Školout; Radek Melša / Adam Živnůstka; Juraj Čiernik / Tomáš Savka a další.Krzywoň s.r.o. - staveniště
Opava
od 120 Kč/hod.

Detail

DOBOSH - STAV družstvo, Ostrava
Ostrava
od 14 600 Kč/měsíc

Detail

Petr Březovják - Ostrava, Frýdek-Místek
Ostrava
od 45 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků