Reklama

Unikátní skener k digitalizaci uměleckých předmětů slouží v GVUO už rok

  • 16. dubna 2019,
  • 6:50

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) zakoupila na konci roku 2017 unikátní skener CRUSE CS 350ST-MS14400-LED určený k digitalizaci uměleckých předmětů. V GVUO tak vzniklo Centrum digitalizace Moravskoslezského kraje, které slouží nejen galerii, ale také kulturním institucím z celé České republiky a veřejnosti.

Reklama

Během zhruba ročního provozu se GVUO podařilo zdigitalizovat téměř 2 tisíce uměleckých předmětů. Skener GVUO nejčastěji digitalizuje malby a grafické listy z vlastních sbírek galerie, ale i od veřejných institucí (muzeí, galerií, ústavů a vysokých škol) pro publikační účely. Naskenováno bylo také několik uměleckých děl ze soukromých sbírek, které byly určeny pro publikační výstupy GVUO, například v rámci výstavního projektu Černá země? Mýtus a realita. Zdigitalizované snímky slouží také restaurátorům, protože umožňují přiblížit si umělecké dílo, nebo jeho část, jako pod mikroskopem.

Naskenovaný snímek uměleckého díla je totiž věrnější než fotografie. Ve výtvarné oblasti je to patrné především v ostrosti a barevnosti předloh, které na fotografiích bývají zkresleny. Práce se skenerem navíc snižuje riziko poškození uměleckého díla, protože předmět je umístěn vertikálně na rovné desce, je citlivě osvícen a není nutné ho připevňovat k podložce. Nespornou výhodou je také rychlost. Jeden předmět se skenuje průměrně 10 až 15 minut. Fotografování digitálním fotopřístrojem zabere mnohem více času a také světelná příprava i upevnění na podložku je složitější a pro umělecká díla může mít i negativní důsledky.

Podobné zařízení, určené ke skenování publikací, vlastní v České republice pouze Národní knihovna v Praze. Běžná cena skenovacího zařízení tohoto typu se pohybuje okolo 12 milionů korun, GVUO jej v roce 2017 získala za velmi výhodnou třetinovou cenu. O náklady na jeho pořízení se GVUO podělila se svým zřizovatelem Moravskoslezským krajem rovným dílem.

GVUO nabízí své služby veřejnosti na webových stránkách galerie https://www.gvuo.cz/digitalizacni-centrum. Ale pozor, zájem je velký, a tak se může stát, že si na výsledky chvilku počkáte.Shakespearovské slavnosti 2019

15.07. 20:30 - 12.08. 22:00
Ostrava, Slezskoostravský hrad, Ostrava

Bára Poláková na Sluníčku / koncert

28.06. 19:00 - 18.06. 10:37
Frýdek-Místek, Penzion Sluníčko, Ostravice

Kdo nepláče není Čech / one man show Lukáše Pavláska

07.10. 19:00 - 18.06. 10:37
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

Optik Skryjová s.r.o.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Ivo Kubis
Ostrava-město
od 20 000 Kč

Detail

Bohumila Šuterová
Nový Jičín
od 16 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu