Minihuť v ArcelorMittal Ostrava slaví kulatiny. Snížila energetickou náročnost výroby.

  • 20. června 2019,
  • 10:45

22. června tomu bude přesně 20 let, kdy ostravská Nová huť spustila výrobu v tzv. minihuti, jejíž součástí jsou bramové kontilití a pásová trať neboli Steckelova válcovna. Hlavním přínosem výstavby, která začala už v roce 1994, bylo rozšíření portfolia výrobků, zlepšení efektivity výroby a v neposlední řadě také snížení dopadu na životní prostředí, protože tento malý hutní provoz má nižší energetickou náročnost. V té době se jednalo o zásadní strategickou investici, díky níž se ostravská huť opět stala celosvětově konkurenceschopnou.

Hlavním důvodem investice do minihuti byla klesající produkce dvou již zastaralých válcovacích tratí, které byly výhledově jen těžce konkurenceschopné jak na zahraničním, tak i na domácím trhu.

„Vzhledem k dobré efektivitě výroby a malé energetické náročnosti se tyto závody v konkurenci dobře prosazovaly. Strategickým cílem tehdejšího vedení bylo posílit pozici plochých výrobků v ostravském portfoliu, a tak se na přípravě výstavby minihutě začalo pracovat,“ vysvětlil Tomáš Telúch, ředitel pro druhovýrobu v ArcelorMittal Ostrava.

Výstavba probíhala pod taktovkou těch největších kapacit v oboru a i vzhledem k velkému tuzemskému know-how ve strojírenství a hutnictví se na ní velkou měrou podílely také české firmy.

„Huť úzce spolupracovala na technickém řešení i na vlastní výstavbě a rovněž dbala o odpovídající zastoupení českých firem. Přibližně 50 % z objemu dodávek technologických zařízení bylo vyrobeno v českých strojírenských podnicích,“ dodal Telúch.

ArcelorMittal Ostrava a.s. ročně vyrábí více než 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je největším výrobcem silničních svodidel a trubek v Česku. Kromě tuzemského trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal má v Moravskoslezském kraji 6500 zaměstnanců. Průměrný měsíční výdělek v roce 2018 činil 39 180 korun. Díky nadstandardní ekologizaci vyrábí společnost své výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí.Petr Bende & Band Vánoční Symfonie Tour 2019

29.11. 19:00 - 20.10. 10:23
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

Český pohár a mezinárodní mistrovství ČR v boulderingu 2019

18.10. 13:00 - 20.10. 19:30
Ostrava, Trojhalí Karolina, Ostrava

Ing. Daniel Kozel
Opava
od 20 000 Kč

Detail

Minori s.r.o.
Karviná
od 14 800 Kč

Detail

Slezská diakonie
Nový Jičín
od 97 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu