Frýdlantské děti překonávaly bariéry v polských Czechowicích-Dziedzicích

  • 28. června 2019,
  • 23:08

30 dětí, převážně těch, které pravidelně navštěvují naši knihovnu, odjelo s paní knihovnicí do Polska, aby se zúčastnilo každoroční oslavy aktivních dětí s krásným názvem „Zapaleńcy“, čili Nadšenci. Pozvání přišlo od naší partnerské knihovny v Czechowicích-Dziedzicích, v rámci společných setkávání díky mikroprojektu „Mezi stranami”.

Akci pořádá každoročně město ve spolupráci s místními organizacemi a dobrovolníky. Po příjezdu do Czechowicz naše děti poprvé navštívily knihovnu, kde na ně už čekali jejich noví polští kamarádi a  malé občerstvení. Z počátku byla trošku problém jazyková bariéra, jelikož naše děti už nemají takový kontakt a zkušenosti s polštinou, ale opět se ukázalo, že děti svou bezprostředností a fantazií boří hranice a bariéry???? Po prohlídce knihovny už byl nejvyšší čas vydat se do parku, kde bylo připraveno spousta her a soutěží. Děti musely například prokázat svou šikovnost a zručnost v chůzi po provaze, přenášet bosými nohami předměty, poznávat dopravní značky. Hlavně kluky bavilo obléknout si policejní vestu a přilbu a zkusit útok na policistu se štítem, holky vítězily ve vědomostech z první pomoci. Všichni si vyzkoušeli lezeckou stěnu, moderní tanec a vyrobili si pirátské pásky přes oko.  Za každý splněný úkol děti dostaly razítka do hrací kartičky a na konci pak zaslouženou odměnu. Tady jsou postřehy některých z nich : „Moc se mi to líbilo, den jsem si užil, i když jsem zpočátku moc nerozuměl.” „Líbila se mi moc knihovna, kterou mají skoro v kostele. Je taková tajemná, trošku strašidelná, jako z Harryho Pottera.” Byl to opravdu vydařený den. 

E-mail-wzór


"Mezi stranami" je série projektů pořádaných Kulturním centrem  ve Frýdlantu nad Ostravicí a knihovnou Czechowice -Dziedzice. Hlavním cílem projektu je zintenzivnit polsko-českou spolupráci a usnadnit obyvatelům obou měst prospěch z kultury a cestovního ruchu.

Projekt je rozdělen na modul pro děti a mládež. Děti se při uměleckých a literárních setkáních seznamují s tématem folklóru, ochrany zvířat a seberozvojem. Výuka probíhá formou her a workshopů. Mladí lidé se seznámí s tématy důležitými v psychosociálním vývoji, jako je svoboda, vzpoura, láska a přátelství. Setkání budou organizována formou debat a workshopů. Setkání povedou spisovatelé, cestující a pedagogové - atraktivní lidé díky svému talentu a profesi. V obou modulech jsou plánovány výlety do atraktivních míst na polsko-české hranici. Animátoři a knihovníci zapojení do projektu navíc prohlubují své znalosti o problematice místní kultury a propagují ji mezi mladými lidmi.

Mikroprojekt pod názvem "Mezi stranami. Polsko-česká podpora kultury na hranicích“  je spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu INTERREG V-A Česká republika - Polsko 2014-2020 a ze státního rozpočtu prostřednictvím euroregionu Beskydy.
Ladislav Zibura: Prázdniny v Evropě/ cestovatelská projekce

19.11. 19:00 - 15.10. 15:31
Frýdek-Místek, Kino P. Bezruče, Frýdek - Místek

Leona Machálková - Muzikál, moje láska / koncert

05.11. 19:00 - 15.10. 15:31
Frýdek-Místek, Kino P. Bezruče, Frýdek - Místek

Hrdý Budžes / divadelní představení

31.10. 19:00 - 15.10. 15:31
Ostrava, DK Akord, Ostrava

Chutě života, s.r.o.
Ostrava-město
od 19 000 Kč

Detail

Řeznictví H+H, s.r.o.
Frýdek-Místek
od 17 000 Kč

Detail

SUM ODRY, s.r.o.
Nový Jičín
od 23 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu