Frýdlantské děti překonávaly bariéry v polských Czechowicích-Dziedzicích

  • 28. června 2019,
  • 23:08

30 dětí, převážně těch, které pravidelně navštěvují naši knihovnu, odjelo s paní knihovnicí do Polska, aby se zúčastnilo každoroční oslavy aktivních dětí s krásným názvem „Zapaleńcy“, čili Nadšenci. Pozvání přišlo od naší partnerské knihovny v Czechowicích-Dziedzicích, v rámci společných setkávání díky mikroprojektu „Mezi stranami”.

Reklama

Akci pořádá každoročně město ve spolupráci s místními organizacemi a dobrovolníky. Po příjezdu do Czechowicz naše děti poprvé navštívily knihovnu, kde na ně už čekali jejich noví polští kamarádi a  malé občerstvení. Z počátku byla trošku problém jazyková bariéra, jelikož naše děti už nemají takový kontakt a zkušenosti s polštinou, ale opět se ukázalo, že děti svou bezprostředností a fantazií boří hranice a bariéry???? Po prohlídce knihovny už byl nejvyšší čas vydat se do parku, kde bylo připraveno spousta her a soutěží. Děti musely například prokázat svou šikovnost a zručnost v chůzi po provaze, přenášet bosými nohami předměty, poznávat dopravní značky. Hlavně kluky bavilo obléknout si policejní vestu a přilbu a zkusit útok na policistu se štítem, holky vítězily ve vědomostech z první pomoci. Všichni si vyzkoušeli lezeckou stěnu, moderní tanec a vyrobili si pirátské pásky přes oko.  Za každý splněný úkol děti dostaly razítka do hrací kartičky a na konci pak zaslouženou odměnu. Tady jsou postřehy některých z nich : „Moc se mi to líbilo, den jsem si užil, i když jsem zpočátku moc nerozuměl.” „Líbila se mi moc knihovna, kterou mají skoro v kostele. Je taková tajemná, trošku strašidelná, jako z Harryho Pottera.” Byl to opravdu vydařený den. 

E-mail-wzór


"Mezi stranami" je série projektů pořádaných Kulturním centrem  ve Frýdlantu nad Ostravicí a knihovnou Czechowice -Dziedzice. Hlavním cílem projektu je zintenzivnit polsko-českou spolupráci a usnadnit obyvatelům obou měst prospěch z kultury a cestovního ruchu.

Projekt je rozdělen na modul pro děti a mládež. Děti se při uměleckých a literárních setkáních seznamují s tématem folklóru, ochrany zvířat a seberozvojem. Výuka probíhá formou her a workshopů. Mladí lidé se seznámí s tématy důležitými v psychosociálním vývoji, jako je svoboda, vzpoura, láska a přátelství. Setkání budou organizována formou debat a workshopů. Setkání povedou spisovatelé, cestující a pedagogové - atraktivní lidé díky svému talentu a profesi. V obou modulech jsou plánovány výlety do atraktivních míst na polsko-české hranici. Animátoři a knihovníci zapojení do projektu navíc prohlubují své znalosti o problematice místní kultury a propagují ji mezi mladými lidmi.

Mikroprojekt pod názvem "Mezi stranami. Polsko-česká podpora kultury na hranicích“  je spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu INTERREG V-A Česká republika - Polsko 2014-2020 a ze státního rozpočtu prostřednictvím euroregionu Beskydy.
Trhy, co se hledají / pravé farmářské trhy

03.08. 9:00 - 20.07. 13:34
Ostrava, Cooltour Ostrava

Kdo nepláče není Čech / one man show Lukáše Pavláska

07.10. 19:00 - 20.07. 13:34
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

Pivopění - hudební open-air s účastí minipivovarů

03.08. 14:00 - 20.07. 13:34
Frýdek-Místek, Areál textilky Slezan, Frýdek - Místek

SEJONG Czech s.r.o.
Karviná
od 24 000 Kč

Detail

Comac jobs s.r.o.
Ostrava-město
od 23 000 Kč do 26 000 Kč

Detail

Compass Group Czech Republic s.r.o.
Karviná
od 13 350 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu