Reklama

FNO si připomíná Světový týden kojení

  • 31. července 2019,
  • 14:21

V Perinatologickém centru FNO je mateřské mléko ve výživě narozených dětí jednoznačně a bez výhrad preferováno a podporováno. Zdravotníci maminkám vysvětlují, že mateřské mléko se nedá ničím nahradit, protože je to vývážená směs látek s jedinečným složením.

Reklama

Ve FN Ostrava jsou všechny dětské sestry v olbasti kojení proškoleny, umí poradit s technikami kojení, dohlíží na správné provedení a podporují rozvoj laktace. Další tři laktační poradkyně pracují jako supervizorky.

„Jednoznačně podporujeme maminky, aby začaly kojit. Umělou výživu dostanou u nás narozené děti jen v opravdu velmi výjimečných případech a po dohodě s laktační poradkyní,“ říká primářka Oddělení neonatologie MUDr. Hana Wiedermannová a dodává, „ máme sběrnu mléka, kde shromažďujeme mléko od maminek, které ho mají dostatek, ale z nejrůznějších důvodů své dítě přímo kojit nemohou. Preferujeme, aby jej dostalo nepasterizované a při krmení používáme všechny vyzkoušené alternativní metody. 

Každý den ve sběrně mléka zpracují a připraví ke krmení až 2200 ml mateřského mléka.

Laktační poradkyně Kateřina Srbová přibližuje metody, které se využívají, když se kojení nedaří rozvinout přirozenou cestou. “Mamince můžeme nabídnout krmení metodou po prstu - to znamená, že její malíček nahrazuje bradavku, sáním se vytvoří podtlak a dítě si pomocí stříkačky mateřské mléko samo vysaje. V některých případech můžeme použít stříkačku s cévkou, kterou připevníme k bradavce a dokrmujeme tak přímo u prsu. A ve výjimečných případech podáváme mléko z kádinky.   

Novorozenec může ve FNO dostat mateřské mléko i od jiné rodičky.  Podmínkou je, že obě ženy s tím souhlasí a v tomto případě musí mléko projít pasterizací. Laktační poradkyně v naší nemocnici aktivně pomáhají i ženám, které rodí předčasně. 

„Před plánovaným předčasným porodem navštíví laktační poradkyně budoucí maminku přímo na porodním pokoji a společně se pokouší zahájit kojení. Poradkyně se spolu s rodičkou snaží získat mlezivo, které se bezprostředně po porodu  nedonošenému novorozenci podá“, přibližuje Mgr. Jana Kučová, Ph.D. vrchní sestra Oddělení neonatologie postup, který není v nemocnicích zatím běžný.

Maminky předčasně narozených dětí anebo těch, které vyžadují  zdravotní péči se s laktační poradkyní potkávají na skupinových edukačních setkáních. Učí se, jak mléko pro své dítě správně odstříkat, jak jej uchovávat a a jak rozvíjet a udržet laktaci. Poradkyně mohou ženám poskytnout i speciální pomůcky, které kojení usnadňují. 

Maminky, které mají s kojením i po propuštění domů problémy, mohou kdykoliv kontaktovat telefonickou poradnu kojení na číslech 597 371 407, 739 249 800. A  pokud jim telefonická rada nepomůže, mohou si domluvit osobní konzultaci. Fakultní nemocnice Ostrava má pro takové příležitosti  na Gynekologicko-porodnické klinice vyčleněnu speciální místnost. 

Od 1. – 7. 8. probíhá Světový týden kojení, který je po mnoho let aktivitou Světové aliance pro kojení. Smyslem tohoto týdne  je připomenutí významu kojení pro ženy, které už matkami jsou a plánují další těhotenství, ale také pro ty, které se s tímto tématem setkají poprvé. Deadtown / Divadlo bratří Formanů

29.09. 19:00 - 23.08. 10:58
Ostrava, Speciální divadelní stan, Výstaviště Černá louka, Ostrava

Partička / improvizační show

11.10. 20:00 - 23.08. 10:58
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

Michal Hrůza a David Stypka na Sluníčku

31.08. 19:00 - 23.08. 10:58
Celý MS kraj, Koupaliště Sluníčko, Ostravice

Josef Vojkůvka
Opava
od 110 Kč do 160 Kč

Detail

DOSSAN,soukromá sanitní doprava,společnost s ručením omezeným
Nový Jičín
od 22 000 Kč

Detail

PETRAMONT s.r.o., organizační složka
Frýdek-Místek
od 18 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu