Reklama

Péče o dítě po porodu je ve FNO plně ve spolupráci s maminkou

  • 13. srpna 2019,
  • 15:54

Zdravotníci, kteří se ve Fakultní nemocnici Ostrava starají o novorozené děti, veškerou poporodní péči konzultují s maminkou. Respektují její přání a požadavky. Například jen málokdy se ihned po porodu příbuzní dozvědí, kolik jejich nový člen rodiny měří.

Reklama

„ Novorozence měříme hned po porodu jen v případě, že si to matka výslovně přeje. Měření odkládáme až na třetí den. A umývání čerstvě narozeného miminka například pod tekoucí vodou už v naší porodnici rozhodně neuvidíte. Děti nekoupeme, mázek necháváme vsáknout a pokud je například v podpaží a jiných místech náchylných k zapaření mázku více, šetrně jej setřeme“, přibližuje situaci v porodních pokojích primářka Oddělení neonatologie MUDr. Hana Wiedermannová a dodává, že až se maminka rozhodne, že chce své dítě umýt, tak ke koupeli použijí jen čistou vodu. Maminky se podle doktorky Wiedermannové před odchodem domů naučí, jak správně pečovat o pokožku svého dítěte, aniž by musely používat vlhčené ubrousky. Součástí novorozeneckého vyhřívaného lůžka, na kterém se provádí první poporodní ošetření je i váha. Dítě se tedy nikam nemusí přenášet. 

Mezi další novinky v poporodní péči ve FNO je ponechání pupečníkového pahýlu. „ Pupečník neodstřihujeme, necháme jej volně odpadnout, což se většinou stane do tří týdnů. Předností je několik. Na tělíčku novorozence není otevřená rána, kterou je nutné kontrolovat, jestli správně zasychá a odpadlo i její čištění lihem. Pokud se ale maminka rozhodne pro odstřižení, určitě jí vyhovíme“, přibližuje nový postup vrchní sestra oddělení neonatologie Mgr. Jana Kučová. 

A ve FN Ostrava je samozřejmostí, že z porodního sálu na oddělení šestinedělí se přesouvá maminka společně se svým dítětem, ale také s doprovodem, který s ní byl v porodním pokoji. 

V naší nemocnici podporujeme také ambulantní porod. Rodiče si tak mohou dítě domů odvézt i několik hodin po porodu. Jak ale připomínají gynekologové i neonatologové, dítě i matka musí být naprosto v pořádku. Ladislav Zibura: Prázdniny v Evropě/ cestovatelská projekce

19.11. 19:00 - 23.08. 11:21
Frýdek-Místek, Kino P. Bezruče, Frýdek - Místek

Hornické slavnosti na Skalce

07.09. 13:00 - 08.09. 18:00
Ostrava, Skalka Family Park Ostrava

Kdo nepláče není Čech / one man show Lukáše Pavláska

07.10. 19:00 - 23.08. 11:21
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

Ing. Ivana Šťastná
Frýdek-Místek
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

FRAMA CZ s.r.o.
Ostrava-město
od 16 280 Kč do 35 000 Kč

Detail

Slezské uzeniny, s.r.o.
Ostrava-město
od 14 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu