Léčba žloutenky loni ČPZP stála 124 milionů korun, meziročně o 48 milionů korun méně

  • 26. července 2022,
  • 12:08,
  • PR

Náklady České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) na léčbu hepatitidy neboli žloutenky klesají. Jak vyplývá z dat třetí největší zdravotní pojišťovny v ČR, v roce 2021 si toto virové onemocnění vyžádalo náklady ve výši 124 milionů korun. V meziročním srovnání je to o 48 milionů korun méně.

„Spolu s poklesem nákladů evidujeme zároveň úbytek pacientů se žloutenkou. Důvodem může být přetrvávající opatrnost lidí při společenských kontaktech po epidemii koronaviru a také osvojení si návyku na zvýšené hygienické požadavky a mytí a desinfekci zejména rukou,“ uvádí mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

V roce 2019 vynaložila ČPZP na léčbu žloutenky přibližně 207 milionů korun, zatímco o rok později to bylo zhruba 172 milionů korun. S diagnózou hepatitidy se před třemi lety léčilo 1 673 pacientů, pojištěnců ČPZP. V roce 2020 to bylo 1 388 pacientů a loni pak 1 324 pacientů, kteří jsou registrováni u této zdravotní pojišťovny.

„Žloutenka se přenáší zejména kontaktem. Léto a s ním spojené cestování je období, kdy bychom na ochranu před touto nemocí měli zvláště pamatovat. Po příchodu domů a zejména před jídlem je vždy nutné si umýt ruce. Pokud tak neučiníme, vystavujeme se hrozbě nákazy častější infekční žloutenky, virové hepatitidy A,“ upozorňuje mluvčí ČPZP.

Podle viru, který hepatitidu vyvolal a podle způsobu přenosu, závažnosti a možných následků rozeznáváme základní varianty A až E. Kromě akutní infekce mohou viry způsobit chronickou hepatitidu, která může vést až k cirhóze, selhání jater nebo rakovině jater. Nejrozšířenější jsou typy A, B a C, přičemž proti typům A a B se lze chránit očkováním.

Kdy a komu je očkování hrazeno z veřejného pojištění?

Děti se povinně očkují na typ žloutenky B. U kojenců se používá kombinovaná vakcína Hexacima nebo Infanrix hexa, která má složku i proti hepatitidě B. Pokud u dítěte ze zdravotních důvodů nelze použít hexavakcínu, očkuje se kombinací nižších vakcín včetně vakcíny Engerix proti hepatitidě B. Pacienti zařazení do dialyzačních programů jsou očkováni vakcínou Fendrix proti hepatitidě B. Očkování je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, vakcíny nakupuje očkující lékař a vykazuje je pojišťovně spolu s výkonem očkování.

Dospělí mohou zvážit očkování vakcínou Engerix proti typu B, vakcínou Avaxim, Havrix nebo Vaqta proti typu A nebo kombinovanou vakcínou Twinrix proti A i B. Toto nepovinné očkování není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. ČPZP ovšem na očkování proti žloutence přispívá v rámci svých preventivních programů.

V rámci tzv. zvláštního očkování proti hepatitidě B, kdy zdravotní pojišťovna hradí výkon očkování a stát hradí vakcínu Engerix, jsou bezplatně očkovány rizikové skupiny stanovené Vyhláškou číslo 537/2006 o očkování proti infekčním nemocem. Jedná se například o zdravotníky a studující zdravotních škol, nově přijaté klienty do domovů pro osoby se zdravotním postižením a do domovů se zvláštním režimem, osoby po rizikovém kontaktu s nemocným či bacilonosičem nebo po poranění rizikovým předmětem, například injekční jehlou, a další.

Zvláštní očkování proti virové hepatitidě A a virové hepatitidě B je obdobným způsobem hrazeno u zaměstnanců a příslušníků základních složek integrovaného záchranného systému stanovených zákonem o integrovaném záchranném systému nově přijímaných do pracovního nebo služebního poměru.

Jak poznáme infekční žloutenku?

Průběh onemocnění je individuální. Začíná jako chřipka, může se projevit zvýšenou únavou, teplotou, nevolností, průjmem a zvracením. Nejčastější reakcí těla je zežloutnutí bělma očí a následně celého těla. V případě světlé stolice a tmavé moči je třeba se ihned izolovat a kontaktovat lékaře. Hlavní možnou léčbou je přísná dieta bez tuků a alkoholu. Doporučuje se také zvýšený přísun vitaminu B, který pomůže játrům při regeneraci.

Žloutenku si svět připomíná každoročně 28. července, a to na počest narození profesora Barucha Blumberga, nositele Nobelovy ceny za objev viru hepatitidy B. Smyslem Světového dne hepatitidy je zvýšit obecné povědomí o této infekční chorobě a o možnostech, jak jí předcházet.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.Česká distribuční a.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 050 do 8 100 Kč/měsíc

Detail

Patronus servis Ostrava, s.r.o.,
Ostrava
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Prestige Health Care s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků