Stromové aleje, kterých je jako šafránu, chtějí v Bílovci zachovat

  • 5. srpna 2022,
  • 13:37,
  • PR

Město Bílovec nechalo na jaře pokácet dvacet stromů, které tvořily jednu z posledních alejí v tomto městě, a to v ulici Bezručova. Prázdná místa však takřka okamžitě zaplnilo třicet nových stromů, které jsou příslibem nové krásné aleje. Celkové náklady na obnovu této aleje dosáhly 300 tis. korun.

„Aleje ve městech jsou nejen krásné na pohled, ale přinášejí mimo jiné i potřebný stín v horkých letních dnech, snažíme se je proto v Bílovci zachovat. Občas se stane, že některý z občanů přijde s požadavkem na pokácení stromu, který až moc stíní jeho obydlí nebo kvůli stáří ohrožuje jeho majetek. Každý požadavek řešíme individuálně a o každém jediném stromu rozhodujeme velmi uvážlivě. Zbytečnému kácení se snažíme vyhýbat, bojujeme za každý strom. Někdy je to však nutné. Stromy jsou jako lidé, stárnou a nevyhýbají se jim ani nemoci,“ říká starostka města Bílovce Renata Mikolašová.

A nemoci se nevyhnuly ani javorům a červenolistým myrobalánům, které rostly právě v ulici Bezručova. Oba druhy stromů byly již ve špatném zdravotním stavu, byly napadené hnilobou, dřevokaznými houbami, některé stromy byly v minulosti dokonce pokáceny, protože uschly.

Plány spojené s kácením a výsadbou konzultovalo město se všemi obyvateli rodinných i bytových domů, před jejichž nemovitostí se stromy vysazovaly. „Všichni občané, kteří se k záměru obnovy vyjádřili, si přáli zachování aleje. Potěšilo nás to,“ doplňuje starostka.

Pro novou alej město vybíralo stromy, které vydrží uliční prostředí – sucho, horko – a které svou velikostí nebudou překážet silničnímu provozu, kolidovat s fasádami domů a elektrickým vedením. „Všechny tyto podmínky splňují katalpy (Katalpa bignonioides "Nana"). Ty mají výše posazené malé kulovité koruny, které jsou naroubované ve výšce 2,2 m. Nezasahují tedy ani do průjezdu vozidel touto ulicí a není nutné je ani často ořezávat z důvodu zasahování do drátů elektrického vedení nebo do průjezdného profilu komunikace. Navíc se katalpy olisťují výrazně později než jiné stromy, takže o zimní a jarní slunce obyvatelé této ulice určitě nebudou ochuzeni,“ popisuje novou výsadbu Jana Bzonková z Odboru životního prostředí a územního plánování v Bílovci a pokračuje: „Stromy byly vysazeny na původní místa, a to i tam, kde několik let stromy kvůli kácení chyběly. Limitování jsme byli ale inženýrskými sítěmi, část aleje kolem křižovatky Havlíčkova, kde v travnatém pásu vede plynové potrubí, chybí.“

V Bílovci můžete projíždět menší alejí lip po ulici 17. listopadu, lípy se nacházejí již pouze kolem místního gymnázia, dříve pokračovala tato alej až k hasičské zbrojnici odkud dál vede až k Domu s pečovatelskou službou alej kulovitých javorů a hlohů. Část aleje kulovitých javorů uvidíte i v okolí ZŠ TGM v ulici Ostravské, naproti na parkovišti u Domu kultury je alej lip.BAUMASCHINEN s.r.o. - pracoviště Opava a okolí
Opava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

BUGÁŇ Montáže a stavby s.r.o. MSK
Ostrava
od 117 Kč/hod.

Detail

A.G.J. - facility s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 8 100 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků