Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Veletrh Včela!!! se rozrostl letos o další výstavní halu

Přijďte objevit svět včelařství, léčebné účinky včelích produktů, nakoupit kvalitní medové speciality a potřeby pro včelaře na největší včelařský veletrh v České republice. V pátek 15. a sobotu 16. března na Černé louce v Ostravě, pavilon A.

Své produkty a služby přijede představit více než 80 včelařských firem z tuzemska, Slovenska a Polska. Na výběr tak bude z široké nabídky včelařského vybavení, pomůcek, výrobků a zboží s včelí tematikou. Včelí úly, medomety, ochranné pomůcky, včelařské oděvy, zboží pro chov matek, práci s medem, krmiva, silikonové formy a příslušenství na výrobu svíček, med, medovina, medová kosmetika či léčivé rostliny. Na své si přijdou zkušení včelaři, začátečníci i návštěvníci z řad laické veřejnosti. Bohatý bude tradičně doprovodný program nejen v podobě přednášek, ale i workshopů.

Novinkou letošního ročníku je zaměření na apiterapii, které bude věnován samostatný přednáškový sál a nově přidaná výstavní hala NA1. Monika Jindrová, místopředsedkyně České asociace moderní apiterapie, přiblíží vlivy včelího vyzařování na lidské zdraví a poradí, k čemu využívat propolis. Kateřina Raisová probere metodu léčení mnohých neduhů aplikací ušních svící z včelího medu. Alexej Bezrukov seznámí návštěvníky s včelařením v ležanech a jejich využitím v apidomku. V reakci na velkou poptávku z předchozích ročníků bude zajištěno umístění apidomku přímo na hale, zájemci tak mohou zjistit více o potenciálu léčebných pobytů v těchto dřevěných stavbách. “Návštěvníci u nás mohou získat informace o terapeutických účincích včelích produktů, vyzkoušet si míchání aroma-olejíčků či zapracovat na zlepšení svého zdraví rovnou na místě, a to degustací a poznáním medů z celého světa s Petrem Vičanem.” dodává k programu Zuzana Boháčová, manažerka veletrhu.

Odborné přednášky v hale NA2 se budou blíže věnovat včelaření. Mgr. Tomasz Strojny představí výrobu a hlavní výhody podněcování a krmení včelstev profesionálními krmivy, MVDr. Jana Cihlářová probere aktuální nákazovou situaci v Moravskoslezském kraji, Ing. František Texl nás vtáhne do ekonomiky včelařské provozu, Miroslav Sedláček se zaměří na zootechniku v optimalizovaném plodišti, Prof. J. Demetry Paleolog bude hovořit o včelaření postaveném na vědomostech o problémech včely medonosné a Radek Hykl, ředitel “Hranické školy”, včelař praktik a propagátor pokrokových metod včelaření se s námi podělí o nejnovější poznatky. Mnohé napoví také pohled doc. Ing. Barbary Stalmachové, CSc. na invazivní rostliny. Dr. Dariusz Teper nás seznámí se svým dlouholetým výzkumem medu a opylování rostlin, Dr. Benedikt Polaczek odhalí včelaření v hlavním městě Německa a s Mgr. Václavem Sciskalou se podíváme na izolátory matek v praxi a jejich budoucnost.

Chybět nebude prezentace včelařských škol, své obory představí SOŠ Pod Bánošom, SOU Blatná, Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego, Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum, o.p.s., Moravská včelařská škola Hranice a Škola ekonomiky a cestovního ruchu, soukromá střední odborná škola s. r. o.

Naše návštěvníky už ve vstupní hale pavilonu A přivítá atraktivní expozice o historii včelařství.

Organizátory veletrhu jsou Černá louka s.r.o. a Včelařský spolek Moravy a Slezska, z.s., jehož cílem je vybudovat tradici tohoto setkání jakožto místa, kde se včelaři, milovníci včel a odborníci seznámí s novinkami, důležitými informacemi, popovídají si s kolegy či předají cenné zkušenosti nejen začínajícím včelařům.

Předprodej vstupenek za zvýhodněné ceny bude probíhat do 14. března, a to ONLINE formou na www.vcelaostrava.cz nebo osobně v infocentrech Ostravainfo. Poté budou vstupenky k dispozici na místě v pavilonu A, a to po celou dobu konání veletrhu (pá 9:00 – 17:00, so 9:00 – 17:00).

Jednodenní vstupné na místě:

110 Kč dospělí

60 Kč děti od 6 let včetně, studenti (platný studentský průkaz), senioři (nad 63 let včetně), držitelé TP, ZTP, ZTP/P

ZDARMA děti do 5 let včetně, doprovod ZTP/P

Na akci platí Černá karta 2024.

Aktuální informace sledujte na www.vcelaostrava.cz, Instagramu vcelaostrava a Facebooku Včela Ostrava.Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

19. dubna 2024 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

19. dubna 2024 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

19. dubna 2024 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.