Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kinky Boots - hříšné botky atakují Ostravu v české premiéře

Další světový muzikálový hit uvidí ostravské publikum v české premiéře v Národním divadle moravskoslezském už 13. června: KINKY BOOTS s hudbou a texty písní legendární poprockerky Cyndi Lauperové (1953) na libreto Harveyho Fiersteina (1953) vznikly na základě stejnojmenného filmu z roku 2005, inspirovaného skutečnými událostmi.

Kinky Boots jsou možná až neuvěřitelně vyhlížejícím příběhem továrny na boty, která se vyhnula krachu výrobou speciálních botek pro drag queen show. Zároveň ale otevírají téma přijetí člověka takového, jaký je, bez předsudků. „Pro náš muzikálový soubor to byla velká výzva a pochopitelně jsme zvědaví na reakce publika, ale já věřím, že si tenhle hit diváky u nás najde,“ je přesvědčena režisérka Gabriela Petráková, která tvoří režijní tandem s Markem Davidem.

Publikum se může těšit na Jána Slezáka, Petera Pechu nebo Lukáše Adama (Lola/Simon), postavu Charlieho Price si zahrají Tomáš Krpec nebo Radim Bierski (pro toho je to muzikálový debut v hlavní roli). Kompletní obsazení je na webu NDM.

V Divadle Jiřího Myrona tentokráte diváci z hlediště neuvidí orchestr, ten bude živě pod taktovkou Jakuba Žídka hrát ze zkušebny o tři patra výše. „Vyniknou tak například lépe sólové nástroje, zvuk je čistší. K dispozici máme celé jeviště pro herce, jsou blíže divákům,“ přibližuje Gabriela Petráková jen některé přednosti řešení.

Choreografie Ladislav Cmorej a Antonín Blahuta (choreo Angels na vysokých podpatcích, ve skupině drag queen také hraje). Scénu navrhl Ondřej Zicha, kostýmy Hana Kelar Knotková. Hrajeme v překladu Pavla Bára a Michaela Prostějovského. Dramaturgická spolupráce Hana Nováková. Sbormistryně Martina Juríková.

Muzikál vypráví příběh Charlieho Price, který se snaží zachránit rodinný obuvnický podnik před bankrotem. Jedno náhodné setkání ho propojí se Simonem/Lolou, který/která provozuje drag queen show. Lola se stane návrhářkou a fabrika začne vyrábět speciální boty na vysokých podpatcích pro show, v níž se muži převlékají za ženy, a kolekci úspěšně jede představit na veletrh do Milána.

Film zaujal nezávisle na sobě dva producenty – Daryl Rothovou a Hala Luftiga (Pravá blondýnka). Oba se později spojili, jako prvního oslovili choreografa a režiséra Jerryho Mitchella (Donaha!), který už měl na kontě muzikálovou Cenu Tony. Scénář napsal Harvey Fierstein, herec a scenárista, který už si sám roli drag queen vyzkoušel v muzikálu Klec bláznů a napsal k němu i libreto. Svou první hudbu k muzikálu zkomponovala slavná americká poprocková zpěvačka a skladatelka Cyndi Lauperová.

Fierstein se při psaní scénáře k muzikálu více než na záchranu byznysu (nosné téma filmu) soustředil na dva mladé muže, kteří – ačkoli pocházejí ze zdánlivě opačných světů – zjišťují, že mají mnoho společného, ​​počínaje potřebou postavit se svým otcům. Společně se Cyndi Lauperovou se při psaní muzikálu snažili zdůraznit téma komunity, pouta mezi otci a syny, tolerance a sebepřijetí.

Premiéra byla 4. dubna 2013 v newyorském Divadle Ala Hirschfelda. Muzikál měl okamžitě obrovský úspěch a z nejprestižnějších broadwayských divadelních Cen Tony si odnesl toho roku největší počet sošek – celkem šest. Diváci se o vstupenky na muzikál doslova rvali a před divadlem kempovali, pořadatelé dokonce museli přijít se speciální formou loterie o lístky. Kinky Boots se brzy staly pro broadwayské divadlo nejen nejvýdělečnějším titulem v jeho historii, ale pomohly také změnit postoj veřejnosti ke cross-dressingu (oblékání oděvů určených pro opačné pohlaví) a transgender komunitě a k přijetí sebe sama i svého okolí v jeho odlišnostech. Muzikál měl obří úspěch kdekoli, kde byl dosud inscenován, v Evropě se zatím hrál v šesti zemích a Národní divadlo moravskoslezské jej uvede jako první v Česku.

Muzikálová story je pochopitelně upravena, v reálném životě se happy end nekonal. Steve Pateman převzal obuvnickou firmu W. J. Brookes Ltd. v britském hrabství Northamptonshire po svém otci, ale brzy se mu kvůli krizi přestalo dařit – neměl pro drahé a vysoce kvalitní boty odbyt. Jednoho dne mu zavolal majitel obchodu s obuví, kde nakupovali cross-dresseři a drag queens, a ptal se, zda by jeho továrna uměla vyrobit vysoké boty v pánských velikostech. Steve Pateman do toho šel, boty úspěch měly a továrna začala být známa jako The Kinky Boot Factory. Neuvěřitelný příběh cesty z krize odvysílala v dokumentu i televize BBC. Brzy ale začaly být boty kopírovány a nahrazovány levnějšími a fabriku musel majitel po několika letech stejně zavřít, dnes pracuje jako hasič.

Pro muzikál Národního divadla moravskoslezského kostýmy navrhovala Hana Kelar Knotková. Některé modely bot se ale musely objednávat v zahraničí, protože u nás nejsou až tak žádané a ve světě je lepší nabídka. „Výzvou bylo obléct herce pro role ‚drag queen angels‘ tak, aby chlapi vypadali svůdně, ale přitom to nebylo sexistické nebo nějak zavádějící. Prostě aby vypadali hezky a přitažlivě a zároveň, aby to divák takhle přijal,“ říká kostýmní výtvarnice, kterou „bavila celková energie, jakou ten muzikál má“ a zároveň přiznala, že byla dosud fenoménem drag queen nepolíbená a potěšilo ji tedy „zabrouzdat do něčeho nového“.Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.