Pro své posluchače a příznivce připravila filharmonie několik novinek v podobě Janáček Pointu, výhod pro abonenty nebo projektů pro seniory i pro mladé. „Hrajeme za Ostravu,“ hlásá slogan, kterým se orchestr hrdě hlásí k domácí moravskoslezské metropoli. Reprezentovat ji bude opět také v zahraničí, a to na připravovaných koncertních turné.„Heiko Mathias Förster byl pro nás jednoznačnou a ideální volbou,“ říká ředitel JFO Jan Žemla
„60. koncertní sezóna byla jubilejní a z mé strany první ve funkci ředitele. A troufnu si prohlásit, že se více než vyvedla. Janáčkova filharmonie do ní vstoupila v novém vizuálním stylu, dramaturgie byla odvážná, hostující umělci splnili, ba předčili očekávání. Věřím, že ta následující bude neméně zajímavá. Pozvání k vystoupení v Ostravě přijaly skutečné špičky svého oboru a Ostrava se v tomto směru může směle porovnávat s Prahou a i Vídní. Navíc po dvou letech hledání vstoupí Janáčkova filharmonie do 61. sezóny s novým šéfdirigentem, kterým je špičkový německý dirigent Heiko Mathias Förster, jenž pro nás byl jednoznačnou a ideální volbou,“ shrnuje uplynulé měsíce ředitel JFO Jan Žemla.
Sám Maestro pak dodává: „Po dvaceti letech působení v Německu se do Ostravy skutečně těším. Společně s ředitelem Janem Žemlou jsme připravili pro následující sezónu celou řadu, myslím, dramaturgicky nápaditých koncertů, ve kterých se střídají světoznámá díla se vzrušujícími tuzemskými a zahraničními objevy.“
PROGRAM
Dramaturgii okoření i přední světoví sólisté a dirigenti, a tak se v Ostravě představí např. dirigent Antoni Wit – držitel Grammy Award, klavíristka Olga Kern – vítězka Van Cliburn International Piano Competition, violoncellista Narek Hakhnazaryan – vítěz Čajkovského mezinárodní soutěže, dirigent Jakub Hrůša - časopis Gramophone jej zařadil mezi deset mladých světových dirigentů, kteří mají před sebou hvězdnou budoucnost, houslista Ivan Ženatý - vítěz Čajkovského mezinárodní soutěže a mnoho dalších.
Pro milovníky crossoverových připravuje filharmonie opět Cyklus Gong, který tentokrát nabídne kromě večera filmové hudby Janáčkovu filharmonii s Čechomorem, Danem Bártou nebo Miro Žbirkou. Chybět nebudou ani komorní projekty vynikajících sólistů a souborů. Pro rodiče s dětmi je tu pokračování oblíbeného Rodinného cyklu s workshopy před jednotlivými koncerty. Do zachovaného schématu sedmi abonentních řad (symfonické cykly A a B, klasický cyklus C, Gong G, Komorní cyklus K, Jeunesses musicales E, Rodinný cyklus D) je nutno připočítat také dvě programové populární stálice – Novoroční koncert (ve znamení české operní tvorby) a Vánoční koncert (České mše vánoční se vrací).
VÝHODY PRO POSLUCHAČE
Pro své posluchače připravila JFO hned několik novinek. Ceny vstupenek a abonmá zůstávají stejné jako loni, kdežto míst, kde je možné je zakoupit, přibylo. Od 27. května 2014 funguje nové reprezentativní prodejní místo Janáčkovy filharmonie tzv. Janáček Point, který se nachází na pravé straně vstupní haly Domu kultury města Ostravy, v němž ostravský orchestr sídlí. Navíc pro abonenty, kterých si Janáčkova filharmonie velmi cení a váží, přibyla možnost získat vstupenky na koncerty mimo zvolené abonmá s 30% slevou.
JFO nabízí také zvýhodnění pro posluchače, kteří si zakoupí abonmá cyklu Gong již do 30. 6. 2014 – cena pro ně bude místo 1 680 Kč, jen 1200 Kč a místo 1490 Kč, jen 1000 Kč (podle cenového pásma). Velmi výrazné slevy vstupného jsou pak připraveny pro studenty ostravských hudebních škol.
NOVÉ PROJEKTY
Koncerty pro školy
V minulém režimu neblaze proslulé „výchovné“ koncerty se jen pomalu a nelehko zbavují své špatné pověsti. A k tomuto očistnému procesu chce Janáčkova filharmonie rozhodně razantně přispět. Na školáky čekají speciální koncerty, které v duchu motta „Klasika na vlastní kůži“ představí akademický svět artificiální hudby jinak. Programem budou děti provázet známé tváře nehudebního světa a samotné koncerty budou rozšířeny o hudební workshopy.
Filharmonie PLUS
Na druhé straně posluchačského spektra jsou příznivci vážné hudby, kteří patří
ke stálým nebo příležitostným návštěvníkům koncertů JFO. Těm je určena Hudební
univerzita třetího věku aneb Filharmonie PLUS. Její posluchači se s cílem
rozšířit své hudební znalosti a dovednosti budou scházet každé první úterý
v měsíci. První ročník „studia“ bude zahájen v měsíci říjnu.
Janáčkův filharmonický
sbor mladých
Při Janáčkově filharmonii bude od sezóny 2014/2015 jako svébytné hudební těleso
fungovat Janáčkův filharmonický sbor mladých a jeho sbormistrem se stane Jiří
Slovík. Tento sbor bude mít nejen příležitost vystupovat s filharmonií,
ale zároveň bude připravovat své vlastní koncertní pořady. Přijímací zkoušky
pro dívky od 10 do 19 let a chlapce od 10 do 15 let (věk není limitní)
proběhnou přímo v JFO ve dnech 4. 6., 12. 6., 16. 6., 1. 9. a 4. 9 (vždy
od 16 do 20 hodin).
Agenti #JFO
A konečně se dostáváme k Agentům #JFO. Jedná se o zbrusu nový projekt, jehož cílem je sdružovat všechny příznivce JFO, kteří se o této instituci chtějí dozvědět více a zároveň se rádi budou podílet na její propagaci. Agenti by se měli rekrutovat z řad posluchačů a milovníků klasické hudby. Ti, kteří si zvolí život agenta, se stanou hýčkanými. Janáčkova filharmonie pro ně bude pořádat nejrůznější akce, semináře, workshopy apod., bude je zahrnovat informacemi, výhodami a slevami, což samozřejmě nebude jen tak. Oplátkou bude od svých agentů chtít, aby mezi lidem šířili její čest a slávu, aby na základě získaných podkladů ale hlavně vlastního přesvědčení doporučovali návštěvu toho či jiného koncertu, protože „word of mouth“ je přece nejefektivnější a věky prověřený způsob šíření informací.
ZAHRANIČÍ
Kromě ostravské sezóny plánuje JFO samozřejmě také zahraniční koncerty, např. ve Vídni v prestižním Konzerthausu nebo Bratislavě. Dále se chce zaměřit na země střední Evropy, Švýcarsko a Itálii. Na přelomu roku 2014 a 2015 pak proběhne koncertní turné v Číně.
A co říci závěrem? Zde se velmi hodí odcitovat slova skladatele Petra Ebena: „Skladba pro mě není vypuštěným balónkem, ale míčem, hozeným a čekajícím na ruce, jež ho chytí."