„Loutka dokáže udržet pozornost dítěte, motivovat jej k činnosti, pomáhá navázat komunikaci s ním,“ říká Hana Volkmerová, předsedkyně spolku THeatr ludem, která se této problematice věnuje již více než deset let. „Děti od 3 do 6 let se spíše otevřou komunikaci s plyšovou hračkou, či loutkou, než s dospělým člověkem,“ dodává Volkmerová.
Prakticky zaměřené semináře, které jsou vedeny zkušenými lektory z oborů loutkové umění, dramatika, pedagogika a psychologie, probíhají ve dvou částech. Seminář I. se koná ve třech intenzivních dnech ve Starých Těchanovicích v krásném prostředí Nízkého Jeseníku. Pedagogové získají dovednost ovládat různé typy loutek – např. maňásky, manekýny, masky, vyzkoušejí si, jak s dětmi loutku vyrobit z běžně dostupných materiálů, seznámí se s bohatou českou loutkářkou historií. V navazujícím jednodenním semináři II zhlédnou nejdříve pohádkové představení v ostravském Divadle loutek a pak se pomocí dramatických cvičení naučí, jak připravit děti na návštěvu divadelní inscenace a jak následně pracovat s jejími tématy.
Od počátku roku 2014 THeatr ludem uspořádal již šest vzdělávacích seminářů. Další seminář, resp. jeho druhá část, je připraven na 20. června, kdy pedagogové navštíví představení Ze starých pověstí českých v Divadle loutek Ostrava a poté bude probíhat praktická výuka na zkušebně divadla.
Po letních prázdninách se otevřou poslední čtyři skupiny seminářů, které nabízejí omezenou kapacitu volných míst. Semináře jsou akreditovány MŠMT a pedagogové získají po absolvování osvědčení. Více informací spolu s přihláškou zájemci naleznou na www.loutka.info a www.theatrludem.cz či na facebookových stránkách THeatr ludem.
Projekt je podpořen Evropskou unií, financován z Evropského sociálního fondu a akreditován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.