„Struktura nabídky absolventů středních a vysokých škol v regionu neodpovídá poptávce po technických a řemeslných profesích v klíčových oborech v Moravskoslezském kraji. Ani v nebližších letech nelze očekávat, že se situace výrazně změní,“ konstatoval na konferenci Marek Gavenda ze společnosti RPIC-ViP, který analýzu opřel o data Českého statistického úřadu a krajského úřadu.
Petr Smažák z Moravskoslezského kraje potvrdil, že ani nabídka technických oborů na středních školách není dostatečná. Dobrými příklady jsou ale firemní školy, jednou z nich je například ta, kterou založila společnost Vítkovice Machinery Group. „Na nedostatek vysokoškolských i středoškolských absolventů v technických oborech jsme reagovali založením specializované firemní školy. Vychováváme si tak své budoucí zaměstnance a zároveň nabízíme obory, které jsou zajímavé i z pohledu jiných zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji,“ řekla Jana Chvalkovská, personální ředitelka společnosti Vítkovice Machinery Group, s tím, že díky Dolní oblasti Vítkovice mohou také působit už i na ty nejmenší žáky.
„Fungující a pozitivní příklady je nutné využít právě při tvorbě Společného akčního plánu pro zaměstnanost a vzdělávání v Moravskoslezském kraji, který vzniká v rámci MsPaktu a bude představovat integrované řešení pro trh práce,“ řekl ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Radúz Mácha. Cílem je prosadit tento plán do budoucího systému Strukturálních fondů v Česku v období 2014–2020.
Minulý týden se sešla výkonná rada MsPaktu. Rada Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje také na svém zasedání 19. června letošního roku rozhodla, že financování MsPaktu pro letošní rok podpoří ze svých rezervních zdrojů. Dosud na aktivity paktu přispíval především Moravskoslezský kraj.
„Moravskoslezský pakt zaměstnanosti je pilotním projektem, který vznikl v kraji a je natolik významný, že je nutné, aby pokračoval dál, proto jsme rozhodli jeho činnost pro letošní rok podpořit z Rozvojového fondu,“ vysvětlil prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavel Bartoš s tím, že náskok, který region má v podobě MSPaktu je třeba neztratit, ale využít. MSPakt se stal koordinátorem vzniku teritoriálních paktů v dalších regionech v Česku, v současnosti již fungují čtyři pakty a další čtyři se připravují. MSPakt se podílí také na konkrétních řešeních v pracovní skupině Ministerstva práce a sociálních věcí a Úřadu práce ČR, které se zabývají současnou situaci v regionu. Ovlivňuje rovněž zlepšení pozitivního vnímání kraje. „Fungující partnerství v podobě MSPaktu je předpokladem pro financování projektů z fondu EU v dalším plánovacím období,“ řekl ředitel Sdružení pro rozvoj MSK Radúz Mácha.
Hlavním cílem projektu MSPakt je podpořit zaměstnanost a to jak vznikem nových pracovních míst, tak zejména vytvořením žádoucí profesní a kvalifikační struktury pracovních sil v souladu s jejich praktickou poptávkou, přitom zároveň efektivně využít finančních prostředků evropských fondů nového plánovacího období, a přispět tak ke zvýšení konkurenceschopnosti kraje. Jde o strategické partnerství desítek podnikatelských subjektů, škol a dalších institucí v Moravskoslezském kraji, které vznikalo postupně v průběhu roku 2010 a bylo završeno oficiálním podpisem 24. února 2011 v Ostravě mezi Moravskoslezským krajem, Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje, Krajskou hospodářskou komorou MSK a Regionální radou Regionu soudržnosti Moravskoslezsko.