Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Miroslav Beinhauer a Kubínovo kvarteto zvou na vánoční koncert

Neděle 14. prosince v 19 hodin ve velké dvoraně zámku Hradec nad Moravicí. V programu koncertu zazní Sonáta č. 23 f moll, op 57 od Ludwiga van Beethovena a Mephisto Waltz č. 1 od Franze Lista a ve 2. polovině programu Klavírní kvintet f moll od Césara Francka.

Kubínovo kvarteto vzniklo na ostravské konzervatoři v roce 1972 a v koncertní sezóně 2012-2013 oslavilo již 40 let své umělecké činnosti. V počátcích jeho umělecký růst výrazně poznamenala studia pod vedením Ostravského, Janáčkova a Smetanova kvarteta v letech 1975-1985, kdy se stalo také laureátem řady národních i mezinárodních soutěží (Colmar, Portsmouth, Pražské jaro). V letech 1987-1992 a 2006-2010 bylo kvarteto komorním souborem Janáčkovy filharmonie v Ostravě a jeho členové od roku 1982 působí pedagogicky na ostravské Janáčkově konzervatoři, od roku 1990 také na Fakultě umění Ostravské univerzity. V roce 2002 byla souboru za jeho dlouholetou reprezentaci města udělena Cena města Ostravy. 

Kvarteto má velmi široký repertoár, který zahrnuje díla skladatelů všech slohových období počínaje předklasicismem až po současnost. Soubor také spolupracuje s vynikajícími interprety domácími (např. I. Klánský, L. Peterková, L. Brabec, D. Foltýn) a zahraničními (např. Moyzesovo kvarteto, M. Lapšanský, J. Ehde, E. Røttingen). Během svého působení vystoupilo kvarteto na řadě významných festivalů doma i v zahraničí a koncertovalo téměř ve všech zemích Evropy. Pravidelná spolupráce s Českým rozhlasem v Ostravě umožnila vznik mnoha hodnotným nahrávkám. Zajímavá je i řada CD (např. Haydn, Mozart, Nielsen, Janáček, Dvořák, Ditters...). K nejnovějším patří dva tituly: jeden s šesticí kvartetů Jana Křtitele Vaňhala a druhý s kvartety Carla Stamitze, Vítězslava Nováka a Hobojovým kvintetem Antonína Rejchy s hobojistou Dušanem Foltýnem. K mimořádně hodnotným a zajímavým CD se řadí také nahrávka II. Smyčcového kvartetu L. Janáčka "Listy důvěrné", který byl nastudován v původní autorově verzi s violou d´amore pro SUPRAPHON. Partu violy d´amore se ujal americký interpret J. A. Calabrese. Od roku 2011 hraje kvarteto s violoncellistou Jiřím Hanouskem, když Jiří Zedníček ze zdravotních důvodů svou činnost v souboru ukončil. 

Miroslav Beinhauer ( 1993 ) 

Na klavír hraje od čtyř let. Od pěti let byl žákem na ZUŠ Viléma Petrželky v Ostravě – Hrabůvce u Boženy Košťálové, poté navštěvoval hudební gymnázium na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě u Mgr. Zdeňka Pěčka. Od roku 2012 je studentem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve třídě MgA. Heleny Weiser. Zúčastnil se několika soutěží. Na mezinárodní klavírní soutěži AMADEUS v Brně získal čestné uznání jako nejlepší český účastník ve své kategorii a v klavírní soutěži PRAGUE JUNIOR NOTE v Praze druhé místo. Hrál jako sólista v rámci Česko – polských dnů v Ostravě i v Katovicích, vystupoval s Opavským komorním orchestrem, Pěveckým sdružením moravských učitelů či Kubínovým kvartetem. V roce 2012 vydal své debutové CD s názvem U klavíru. V současné době je na stáži na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni, jeho profesorem je Jan Jiracek von Arnim.

Vstupenky v cenových kategoriích 100 Kč a 50 Kč jsou v prodeji  v Ostravském informačním servisu, Sluna Opava a Informačním centru v Hradci nad Moravicí a na www.ticket-art.cz



V Kunčičkách a Kunčicích se opravuje a rozšiřuje kanalizace. Celkem jde o více než 11 km

Jedna z nevětších investic v moravskoslezské metropoli se v letošním roce týká vodohospodářské infrastruktury ve Slezské Ostravě. Konkrétně se jedná o rekonstrukci a dobudování kanalizace v Kunčicích a Kunčičkách, která vyjde na více než půl miliardy korun. Práce začaly loni na podzim.

Na žádost občanů Fulnek dokončil dvě stavby, v Pohořílkách revitalizoval nádrž, Děrné má novou cyklostezku

Včera 15:00 | Fulnek | Michal Slonina

Ve Fulneckých místních částech byly dokončeny dva stavební projekty. V Pohořílkách město na popud občanů zrekonstruovalo vodní nádrž, která bude plnit několik funkcí.

Frýdek-Místek vystavil návrhy na rekonstrukci Českého domu

19. ledna 2026 17:11 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek představuje veřejnosti návrhy na rekonstrukci Českého domu. Lidé si mohou v kině Vlast prohlédnout nejen vítězný návrh architektonicko-urbanistické soutěže v podání architekta Filipa Vítka a kolektivu z Brna.

SZŠ Karviná navštívili vojáci z kraje s projektem POKOS, studenty poučili o krizových situacích

Včera 12:10 | Karviná | Gabriela Stašová

Střední zdravotnická škola Karviná pravidelně svým studentům umožňuje nahlédnout i do povolání, o kterých toho příliš mnoho nevědí. Jedním z nich jsou vojáci, kteří přišli na karvinskou zdravotnickou školu představit své prostředky při jakékoli obraně.

Gymnázium z Ostravy - Hrabůvky vyhrálo soutěž o nejlepší firemní logo

Včera 18:17 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Střední školy z celého Moravskoslezského kraje se utkaly v soutěži o nejlepší vizuální identitu studentské firmy. Jejich úkolem bylo ale nejen vytvořit logo, museli firmu také založit a rozjet. Středoškoláci se shodli, že nejtěžší bylo vymyslet produkt, který by na trhu nabídli.

V zimě buďme ohleduplní k přírodě i fauně v ní, ve svém městě i na výletě v horách

Včera 13:23 | Karviná | Gabriela Stašová

Zima udeřila a spousta lidí přemýšlí, jakým způsobem se v zimě chovat v přírodě ohleduplně. Odborníci radí, abychom v přírodě respektovali především ticho a klid a nehleděli pouze na sebe a své pohodlí.

Za školáky i předškoláky z Horní Suché přijel Odisbus, dětem se přednášky moc líbily.

Včera 14:24 | Horní Suchá | Redakce

Do Horní Suché zavítal vzdělávací autobus s názvem Odisbus, ten je projektem krajského koordinátora veřejné dopravy Kodis.

Vytápění, úspory energie, obnovitelné zdroje - to jsou hlavní témata veletrhu Infotherma

Včera 9:33 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Vytápění, úspory energie, obnovitelné zdroje - to jsou hlavní témata veletrhu Infotherma, který se koná na Černé louce v Ostravě. Největší veletrh zaměřený na možnosti vytápění je znovu vystavovateli beznadějně vyprodán a je o něj obrovský zájem i mezi návštěvníky.

Vzácná podívaná na noční obloze. Polární záře nad MS krajem byla vidět i přes světla měst

Včera 9:53 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Pondělní noc nabídla obyvatelům Moravskoslezského kraje výjimečnou podívanou na polární záři. Za tímto vzácným úkazem stála silná sluneční erupce. Díky jasné obloze byla polární záře viditelná i z osvětlených měst. Přestože se v nejbližších dnech úkaz nebude opakovat, odborníci nevylučují další šance v nadcházejících měsících.

Řidič s pozitivním testem na drogy nedal přednost a srazil protijedoucí auto. Řidič sraženého auta zemřel

Včera 11:53 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Mladý řidič pick-upu nedal přednost při odbočování a narazil do protijedoucího osobního vozidla. Nehoda se stala včera odpoledne v městské části Krásné Loučky v Krnově. Řidič osobního automobilu musel být vyproštěn hasiči. Bohužel podlehl svým vážným zraněním. Řidič pick-upu měl pozitivní test na drogy a je obviněn z usmrcení z nedbalosti.

Gymnazisté z Českého Těšína vydělali na charitu přes 100 tisíc korun

Včera 18:19 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Gymnázium Josefa Božka Český Těšín rozvíjí u svých studentů nejen znalosti a dovednosti, ale také společenskou odpovědnost. Důkazem je charitativní akce s názvem Blešák.

Tour vysokých škol chce udržet studenty v MS kraji

Včera 18:14 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Cílem Glow Up University Tour je přesvědčit středoškoláky, aby se nestěhovali do jiných měst, ale studovali vysokou školu v Moravskoslezském kraji. Další díl putovního veletrhu univerzit navštívil Národní dům ve Frýdku-Místku.

Nejlepší logo vymysleli gymnazisté z Hrabůvky. Studentská firma vyrábí voskové ubrousky

19. ledna 2026 13:16 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Střední školy z celého Moravskoslezského kraje se utkaly v soutěži o nejlepší vizuální identitu studentské firmy. Jejich úkolem bylo ale nejen vytvořit logo, museli firmu také založit a rozjet. Středoškoláci se shodli, že nejtěžší bylo vymyslet produkt, který by na trhu nabídli.

Na hokeji ve Vítkovicích oživovali fanouška, který zkolaboval

18. ledna 2026 21:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na hokejovém utkání mezi Vítkovicemi a Brnem zkolaboval v hledišti jeden z fanoušků. Na pomoc přispěchala lékařka z publika, záchranář i zdravotníci v hale. Zápas byl přerušen a diváka museli oživovat. Resuscitace byla úspěšná a byl převezen do nemocnice. Domácí hokejisté nakonec utkání prohráli v prodloužení.

Ledovka a několik nehod uzavřely část silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou

18. ledna 2026 9:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Auto na střeše, další mimo silnici, několik zraněných. Na místě hasiči, záchranáři i policisté. Hlavní tah mezi Ostravou a Opavou pokryla silná ledovka a havarovalo tam několik aut. Policisté museli část silnice I/11 uzavřít.

Vlak srazil nedaleko Bruntálu splašeného koně a vykolejil

17. ledna 2026 13:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přímo před projíždějící rychlík vběhl na trati mezi Miloticemi nad Opavou a Bruntálem splašený kůň. Souprava zvíře srazila a následně vykolejila. Ve vlaku cestovalo 43 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati byl zastaven.