Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Avion odměnil stavitele kartonových zvířat

Ve čtvrtek 23. července se v ostravském Avionu sešli zástupci neziskových organizací, které se zapojily do stavby obřích kartonových zvířat. Výsledek jejich společné činnosti mohli v průběhu celého června obdivovat návštěvníci obchodního centra Avion Shopping Park Ostrava.

Ti také rozhodli o výsledku a vybrali jako nejpovedenější chobotnici z DDM Ostrava Poruba, která ve vyrovnaném souboji nakonec předstihla výtvory ostatních soutěžních týmů. Radost z vítězství a především odměnu v podobě šeků v hodnotě 40 000 Kč na nákup v obchodním domě IKEA a originálních stolních her si ve čtvrtek odnesli zástupci Domu dětí a mládeže v Ostravě Porubě. 

Vůbec nejmladší účastníky v celém projektu na počátku oslovila myšlenka a ekologické zaměření projektu. “Do stavby se u nás pustili členové robotického kroužku ve věku mezi devíti a třinácti lety,” říká spokojeně vedoucí Vlastimil Macek, který už má poměrně jasnou představu, na co získané prostředky využít. “Klukům chybí v klubovně pořádné židle a potřebujeme doplnit i vybavení na tábor, takže se nám výhra bude moc hodit” .

Ani ostatní stavitelé však neodešli s prázdnou. Celkově mezi zapojené neziskové organizace rozdělil Avion Shopping Park Ostrava částku 100 000 Kč, která by měla sloužit právě na dovybavení heren a kluboven jednotlivých zařízení. “Poražený v tomto projektu nebyl nikdo, všichni si odnáší odměnu a věříme, že i nové zkušenosti a zajímavé poznatky,” říká Zuzana Pilipčincová a dodává: “Sami jsme nečekali, že jejich výtvory budou tak propracované a že se stanou atraktivní ozdobou našeho obchodního centra.”

  Stavba kartonových zvířat trvala měsíc a podílela se na ní celkem asi stovka lidí z domů dětí a mládeže z Poruby a Vratimova, Krajského střediska volného času Juventus Karviná nebo Mládežnické rady Karviné. Cílem projektu, bylo zdůraznit možnost druhotného využití odpadu a podpořit tvůrčího a týmového ducha dětí. 

Pořadí jednotlivých soutěžních týmů 

1. místo “Chobotnice” - DDM Ostrava Poruba – 40 000 Kč 

2. místo “Nosorožec” - Krajské středisko Juventus Karviná – 30 000 Kč 

3. místo “Želva” - DDM Vratimov – 20 000 Kč 

4. místo “Krokodýl” - Mládežnická rada Karviné – 10 000 Kč



Požár střechy bývalé tržnice v Petrovicích u Karviné zaměstnal 8 jednotek hasičů

Dnes 19:47 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

8 jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy bývalé tržnice v Petrovicích u Karviné. Hasiči byli na místě celou noc ze soboty na neděli. Na místo byla povolána i technika Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína. Oheň napáchal škodu za 2 miliony korun a příčina požáru je v šetření.

Sypače i další auta mimo silnici. Ledovka opět potrápila řidiče na severu Moravy

Dnes 13:53, vydáno dnes 10:28 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V neděli ráno pokryla některé silnice v Moravskoslezském kraji silná ledovka. Vlivem toho skončilo plno aut v příkopech a mimo silnici. Největší problémy byly na Opavsku, Krnovsku a Bruntálsku. Na dvou místech sklouzly ze silnic i sypače. Kraj má v terénu až 70 sypačů a za noc vysypal přes 300 tun soli. Záchranáři ošetřili na tři desítky zraněných chodců. Senior na Karvinsku uklouzl na ledu a našli ho až za 1,5 hodiny. Další muž na Novojičínsku spadl do potoka a nemohl se dostat ven. Záchranáři se také v noci nedostali k pacientovi na Opavsku.

Papoušek Ara uvízl v Karviné v koruně stromu, zachránili ho hasiči

Dnes 12:43 | Karviná | Jiří Cileček

Moravskoslezští hasiči mají na kontě další záchranu života. Tentokrát pomohli papouškovi Ara ararauna, který v sobotu 24. ledna uvízl ve špici vzrostlého topolu v Karviné a nedokázal se z něj sám dostat.

V Rychvaldu přednášel cestovatel Dan Přibáň, tentokrát se plovoucím autem vydal do Mongolska

Dnes 10:00 | Rychvald | Michal Slonina

Evropa, Asie, Afrika, Austrálie nebo Jižní Amerika. Cestovatel Dan Přibáň najezdil ve žlutém trabantu desítky tisíc kilometrů a procestoval téměř celý svět. Při poslední výpravě ale trabant vyměnil za plovoucí auto LUAZ, se kterým se vydal do Mongolska.

Řidičům se ulevilo, most v Opavě-Vávrovicích je po rekonstrukci opět průjezdný

Včera 19:11 | Opava | Yvona Fajtová

Řidičům, kteří jezdí z Opavy do Polska a opačně, se značně ulevilo. Hraniční most ve Vávrovicích je po náročné rekonstrukci opět v provozu. Šlo o společný projekt Moravskoslezského kraje a partnerského okresu Hlubčice.

Požár chatky v Morávce způsobil škodu za 2 miliony korun

Včera 17:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v sobotu u požáru chatky v Morávce na Frýdecko-Místecku. S ohněm bojovali několik hodin a vodu na hašení brali i z řeky Morávky. Nikomu se nic nestalo, ale škoda je dva miliony korun.

Zemřel havířovský vzpěrač, rekordman a olympijský vítěz Ota Zaremba

Včera 10:25 | Havířov | Libor Běčák

Ve věku 68 let zemřel v pátek 23. ledna Ota Zaremba - sportovní legenda proslavená mnoha rekordy a olympijským vítězstvím v roce 1980.

Lávka mezi karvinskou městkou částí Louky a polským Hażlachem hledá jméno, můžete se podílet

Včera 12:31 | Karviná | Gabriela Stašová

Nová lávka mezi karvinskou městskou částí Louky a polským Hażlachem už má jasnou podobu. Brzy po ní vyrazí první pěší i cyklisté. Než se tak ale stane, čeká ji ještě jeden důležitý krok. Potřebuje své jméno.

Výstava Kostičky 2026 v Havířově přivítala fanoušky Lega, nejvíc zaujal funkční jeřáb

Včera 11:00 | Havířov | Michal Slonina

Modely, stavebnice, dílky, minifigurky – havířovský Společenský dům ovládlo minulý víkend LEGO. Návštěvníci si mohli užít desítky vystavených kousků, zabavit se v herní zóně, nebo v soutěži o nejlepší zimní model vyhrát tematické ceny.

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v části MS kraje. Radí méně větrat a omezit pohyb venku

23. ledna 2026 10:59 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku od včerejšího večera platí smogová situace. Podmínky pro dýchání zůstanou špatné i v noci a během zítřka. Zlepšení má přijít až v neděli. Děti, starší lidé a nemocní by měli omezit pohyb venku. Meteorologové doporučují doma větrat jen krátce.

Požár střechy bývalé tržnice v Petrovicích u Karviné zaměstnal 8 jednotek hasičů

Dnes 19:47 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

8 jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy bývalé tržnice v Petrovicích u Karviné. Hasiči byli na místě celou noc ze soboty na neděli. Na místo byla povolána i technika Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína. Oheň napáchal škodu za 2 miliony korun a příčina požáru je v šetření.

Rekonstrukce návštěvnického zázemí Domu umění v Ostravě je u konce. Galerie se tak znovu otevřela po půlroční pauze

23. ledna 2026 13:36 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Rekonstrukce návštěvnického zázemí Domu umění v Ostravě je u konce. Galerie se tak znovu otevřela po půlroční pauze pro návštěvníky, a to hned třemi ojedinělými výstavami. Odstartovala tak sérii akcí věnovaným oslavám sta let od vzniku této významné kulturní instituce.

V ostravských Heřmanicích slavnostně otevřeli novou hasičskou zbrojnici, má zlepšit zázemí i akceschopnost místních dobrovolných hasičů

23. ledna 2026 13:21 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

V ostravských heřmanicích slavnostně otevřeli novou hasičskou zbrojnici, která má zlepšit zázemí i akceschopnost místních dobrovolných hasičů a je dalším krokem ke zlepšení připravenosti na mimořádné události.

V areálu Střední školy technické Opava rostou nové odborné dílny. Sloužit budou především studentům technických oborů

23. ledna 2026 13:10 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Moravskoslezský kraj staví v areálu opavského Kolofíku nové dílny pro studenty Střední školy technické Opava. Projekt za 72 milionů korun, z většiny hrazený z evropských zdrojů, má posílit odborné vzdělávání a reagovat na nedostatek řemeslníků.