Canisterapie v orlovském domě seniorů Pohoda

  • 0:00,
  • Orlová ,

Návštěvy a další kontakt s okolním světem jsou jednou z největších radostí klientů z orlovského domu seniorů Pohoda. Mezi pravidelné návštěvy patří také rodina Mikolášových se speciálně vycvičenými psy v rámci canisterapie a psychologické pomoci tamním klientům.

A jak vlastně psíci pomáhají a dělají radost zároveň?

Přemysl Mikoláš, chovatel psů a psycholog: "V praxi to znamená, že pejsek mi umožňuje zprostředkovat kontakt mezi personálem a klientem. Jsou situace, kdy klient je izolován od své rodiny, respektive rodina jaksi pozapomněla, že senior je v takovémto zařízení a pejsek umožňuje klientovi odreagovávání. V přítomnosti pejska klient hovoří, ptá se mne jaká je to rasa, odkud pochází a čím ho krmím. Já už na základě těchto informací můžu rozhovor rozvinout a poskytnout klientovi více podnětů, aby hovořil, přemýšlel o věcech, vtahuji ho prostřednictvím rozhovoru o psu do reality."

Zatím poslední návštěva byla ovšem vyloženě hravá. Přijela totiž parta štěňat plemene komondor. Ostatně, v Pohodě ani klienti žádnými velkými problémy netrpí.

Přemysl Mikoláš, chovatel psů a psycholog: "Co se týče domova důchodců Pohoda, tady výskyt problémového chování není, protože zdejší personál je jednoznačně na úrovni, kterou si já jako psycholog představuji."

Vybrat toho pravého psa na canisterapii není snadné.

Karin Mikolášová, kynoložka a chovatelka psů: "Komondor je původně maďarské pastevecké plemeno, takže svým založením se na canisterapii až tak nehodí. Ale vzhledem k tomu, že nezáleží na konkrétním plemenu, ale na jedinci, ten pes musí být vhodný pro canisterapii svou povahou, musí být vyrovnaný, nesmí se bát, ani nesmí reagovat neadekvátně."

Psí kamarádi se pro Pohodu stali už pravidlem. A jejich přítomnost zahřeje každého.

Karin Mikolášová, kynoložka a chovatelka psů: "Chodíme tady od loňského roku a i pejsci mají radost, protože se už navzájem znají."

Hana Třasková, Dům seniorů Pohoda: "Každá návštěva do takového domu seniorů je pro obyvatele tím největším darem. Buď jsou to návštěvy rodin, vrstevníků, známých, tak také tato návštěva, těchto pejsků, nejprve to byli canisterapeutičtí pejsci, kteří nás navštěvovali, celý rok. A jelikož se vytvořilo takové pouto, tak v této spolupráci pokračujeme."

A spolupráce rodiny Mikolášových je o to cennější, protože je nyní zcela nezištná.

Hana Třasková, Dům seniorů Pohoda: "I když mne trápí trošku, že se nemůžeme nijak revanšovat, rodina Mikolášových to dělá pro naše obyvatele zdarma. Jelikož v letošním roce finance nevystačují a canisterapie nemůže pokračovat, což je smůla, ale budeme se snažit sehnat nějaké sponzory."

Tou největší odměnou pro pejskaře, vedení i personál Pohody je tak radost samotných klientů.

Anketa, klienti Pohody: 1. "Jsme velmi rádi a těší nás to. Jsou krásní ti pejsci." 2. "Velice se mi to líbí a jsem šťastná, že se našemu vedení toto podařilo." 3. "Tady jsou častější, takové, ze školky, se psama i s muzikou, takže my máme postaráno o zábavu."

V Pohodě se zkrátka starají o to, aby zde pohoda také skutečně vládla.
Farma Bezdínek s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

EUROLINE s. r. o.
Karviná
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků