Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horolezec se zřítil ze skály na Bruntálsku, po desetimetrovém pádu uvízl ve špatně přístupném terénu

  • Bruntál,

Mladý horolezec nezvládl ve čtvrtek večer výstup v lezeckém terénu pod zříceninou hradu Pustý zámek nad Bílým Potokem u Vrbna pod Pradědem. Zřítil se z výšky přes deset metrů. Do nemocnice ho musel transportovat vrtulník.

Vážný úraz povolal do akce záchranáře, hasiče i horskou službu. Šestadvacetiletý horolezec spadl před osmnáctou hodinou z výšky přes deset metrů na skále, která má první  pevný bod jištění ještě o dva metry výše. "Vybral si výstup, který je méně lezený a také méně jištěný. Pádem si přivodil otevřenou zlomeninu dolní končetiny a kromě toho si stěžoval na bolesti v oblasti bederní páteře a žeber,“ uvedl Martin Chalupa, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Po pádu navíc zůstal ležet ve velmi špatně přístupném terénu, záchranáři proto povolali na pomoc hasiče, Horskou službu a vrtulník. Ten ale musel přiletět z Olomouce. "Operátoři ZZS MSK si vyžádali spolupráci s olomouckými leteckými záchranáři, neboť ostravská posádka LZS ve stejné době zasahovala u dopravní nehody a nemohla zraněnému přiletět na pomoc," řekl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

"Zraněného ale vzhledem k hustému zalesnění nebylo možné vyzvednout z místa nehody v podvěsu. Zafixovali jsme ho do vakuové matrace a šetrně snesli k autu Horské služby. Tím jsme jej pak převezli na Bílý Potok, kde přistál vrtulník,“ doplnil Martin Chalupa. Vrtulník pak mladého horolezce transportoval do nemocnice v Olomouci.

Současné počasí doslova láká do hor nejen spoustu turistů a cyklistů, ale i milovníky horolezectví. "Proto zdůrazňuji, že ti, kteří nejsou opravdu zkušenými lezci, by se neměli vydávat na náročnější výstupy. V případě, že cesta není dostatečně jištěna, měli by si raději vybrat jednodušší terén," varoval horolezce Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

Nahlásit chybu


K tématu
LEFOX, s.r.o. - pracoviště Rýmařov
Rýmařov
od 9 000 do 14 000 Kč/měsíc

Detail

LEFOX, s.r.o. - pracoviště Horní Benešov
Horní Benešov
od 8 650 do 12 000 Kč/měsíc

Detail

Radim - zem. s.r.o. - pracoviště
Milotice nad Opavou
od 125 do 162 Kč/hod.

Detail